"Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz"
CHP’li vekil ziyaret için gittiği Konya’nın Ereğli ilçesinde konuştu: Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz dedi.
27 Haziran 2022 Pazartesi 13:19

CHP’li vekil ziyaret için gittiği Konya’nın Ereğli ilçesinde konuştu: Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz dedi.

 

Ereğli'de konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye kolonyadaki alkolü de üretilen şeker pancarından elde edecek. Kolonya için ithalat yapmayacak. Biz alkolü de şeker pancarından üreteceğiz.  Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz dedi.

 

Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi başkan adayı Talha Uzer'in seçim ofisinde açıklamalarda bulunan Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iki adaylı bir seçim var öncelikle Ereğli ve Pankobirlik adına hayırlı olsun. Güzel bir seçim olsun. Demokrasi budur, yarışarak en iyiyi belirlemek bizim çiftçi arkadaşlarımıza düşmüş. Çiftçi arkadaşlarımızda elini vicdanına koyarak güzel bir seçim gerçekleştirecektir.

 

Türkiye’ deki şeker pancarı ve şeker politikalarından bahsetmemek olmaz. Nasıl oldu da pancarımıza kota geldi? Nasıl oldu da eskiden pancar götürerek bedava küspe aldığımız küspeler şu an şeker fiyatına, yem fiyatına yaklaştı? Nasıl oldu da Türkiye’de şeker ithalatı konuşuluyor? Nasıl oldu da şeker fabrikaları özelleşti, satın alınanlar çalıştırılmadı? Nasıl oldu da Türkiye maalesef şeker pancarında bu coğrafya da çok güçlü bir konumdayken şu anda ithalatı konuşuyoruz? Nasıl oldu da tüketici 5 liraya aldığı şekeri şimdi 30 liraya bulamıyor? Bizde bunlara sürekli cevap arayan bir partiyiz. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz.

 

Çiftçimizin daha fazla şeker pancarı üretmesi gerektiğini de biliyoruz. Çünkü sağlıklı bir insanın yılda 25 kg şeker tüketmesi lazım. Bunu nüfusla çarptığınızda yaklaşık 2 milyon ton şekere ihtiyacımız var. Biz bunu yirmi sene önce üretiyorduk da şimdi nasıl bu duruma geldik? Neden Türkiye’ye nişasta bazlı şeker lobisi hâkim oldu? Sonrasında şeker pancarına neden kotalar konuldu? Neden üretme denildi? İnşallah seçilecek arkadaş, diğer Panko birliklerle iş birliği yaparak, Türkiye’ de sağlıklı şeker pancarı üretimi ve tüketimi politikasıyla yürürler.

 

Türkiye, hayvanına küspe vermek zorunda. Bakın geçen sene kolonyayı, dezenfektanı konuştuk.  Uşak ilinde Türkiye’nin ilk şeker fabrikası kurulmuştur. Nasıl kurulmuştur, yumurta, tavuk basmayla kurulmuştur. Yani herkes oraya götürerek kurulmuştur. Atatürk dört tane şeker fabrikası kurmuştur. Hem o dönemde çocuklar ishalden ölmesin tuzla şekeri karıştırsınlar diye hem de buğday dan sonra şeker pancarı ekilsin çapacılar para kazansın, kamyoncular para kazansın, ülke şeker endüstrisiyle karşılaşsın diye bunlar yapılmıştır. İnönü kurmuştur, Demirel kurmuştur, Menderes kurmuştur, Erbakan kurmuştur, Ecevit kurmuştur. Bir kişi bir tane bile şeker fabrikası kurmadan satmaya kalkmıştır. Biz bunlara üzülüyoruz. Bu devran değişecek.

 

ALKOLÜ DE ŞEKER PANCARINDAN ÜRETECEĞİZ

Türkiye kolonyadaki alkolü de üretilen şeker pancarından elde edecek. Kolonya için ithalat yapmayacak. Biz alkolü de şeker pancarından üreteceğiz. İktidara geldiğimizde şeker pancarı üretmek cazip olacak. Çünkü iyi bir destekleme yapacağız. Erken söküm için tazminatları yükselteceğiz. Şeker fabrikalarını daha geniş bir alanda çalıştırmaya çalışacağız. Türkiye’ ye bir kilogram nişasta bazlı şeker bile sokmayacağız ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi