ELLERE CEZA, BABASINA VEFA
“BELEDİYEMİZ İMAR YÖNETMELİĞİNİ DE YANDAŞLARINA GÖRE UYDURMAYA BAŞLADI”
27 Haziran 2022 Pazartesi 12:46

 

“BELEDİYEMİZ İMAR YÖNETMELİĞİNİ DE YANDAŞLARINA GÖRE UYDURMAYA BAŞLADI” başlıklı haberimizin ardından encümen toplantısında habere konu olan iş yerine ceza yağdıran belediye başkanı, babasının yasaları çiğneyip insan hayatını riske attığı işyeri onarımını ise yine görmezden geldi.

 

Göreve seçildiği gibi yandaşlık ve adam kayırmak üzerine kurduğu yönetim anlayışını imar yönetmeliği üzerinden de sürdürdüğünü duyurmamızın ardından, “belediyemiz imar yönetmeliğini de yandaşlarına göre uydurmaya başladı” başlıklı haberimize konu olan 2 gayrimenkulün onarım çalışmalarına ceza yağdıran Belediye Başkanı Özlem Becan, babasına ait iş yerini ise ne hikmetse göremezden geldi. 13 Haziran Pazartesi günü yayınlanan haberimizin ardından, Belediye encümen toplantısında Gazi Caddesi üzerinde yer alan gayrimenkulün yönetmeliğine aykırı bulduğu bölümü için yıkım, Hayrabolu Caddesi Boşnak Cami karşısında bulunan gayrimenkul için 40 Bin TL ceza talimatı veren Belediye Başkanı, habere konu olan babasının iş yerini ise es geçti.

 

 

MENFAAT SAĞLAMAK UĞRUNA HUKUKSUZLUK

Hayrabolu Caddesinde yer alan Belediye Başkanının babasına ait işyerinde tadilat adı altında yapılan ve 2021 Mart ayının başında tamamlanan inşaat çalışmalarında Türkiye Cumhuriyeti kanunları hiçe sayıldı. Aile fertlerine menfaat sağlamak uğruna, aleni olarak imar kanunun hükümlerinin çiğnenmesine göz yuman belediye başkanı, farklı iki parsel üzerine inşa edilmiş iki binanın altında yer alan iş yerlerinin, dış duvarlarının yıkılıp her iki binanın statiğini bozmak suretiyle yapılan birleştirme çalışmasını onayladı. Kat mülkiyeti kanunu kapsamında gerekli izinlerin alınması suretiyle iş yerleri sahiplerinin sıklıkla kullandığı tek parsele inşa edilmiş binaların altında bulunan iş yerlerini birbirine bağlayan ara duvarlarının kaldırılması uygulamasını kendine göre kurgulayan belediye başkanı, ailesine ait iş yerinin birleştirilip büyütülmesi için kendi yazdığı(!) kanunlarını uygulamaya koydu.

 

 

RİSK RAPORU HAZIRLANDI MI?

Tahmini olarak 30-35 yıllık farklı parsel bitişik nizam iki yapının aradan geçen zamanın ardından belki de taşıyıcı unsurları haline gelmiş ana duvarlarının kaldırılması, bir bakıma iki binanın da yıkılmasına davetiye çıkarılması ve kişisel çıkarlar uğruna insan hayatının hiçe sayılmasının en çarpıcı örneği olarak karşımıza çıktı. İki binanın da tüm statiğini değiştiren hatta sağlamlıkları bakımından telafisi mümkün olmayan riskler doğuracak bu uygulama öncesinde, gerekli izinlerin ve risk raporunun hazırlanıp hazırlanmadığı Uzunköprü kamuoyunca merak ediliyor.

 

 

BABASININ İŞ YERİNE BELEDİYEDEN İŞ MAKİNASI DESTEĞİ

Tüm bu yasal sıkıntıları içerisinde barındıran tadilat çalışmalarına rağmen Uzunköprü Belediyesi’ne ait iş makinasının aile üyelerine ne karşılığında tahsis edildiği merak edilen başka bir konu. 3 Ocak 2021 tarihinde belediyeden kiralanan iş makinesinin, iş yerlerinin dış duvarlarının yıkımı sonrasında çıkan hafriyatları taşıması olayı başka bir boyuta taşınmasının yolunu açabilir. Vatandaşların 3 Ocak 2021 günü tespit ettiği Uzunköprü Belediyesi’ne ait kirpi olarak adlandırılan iş makinesinin, dış duvarların yıkımı hangi karar ve bedelle yaptığı, hafriyatı taşıyan belediye kamyonunun kimin emri, hangi karar ile hafta sonu çalıştırıldığı bilinmiyor.

 

 

BAŞKAN GÖREVİNİ KÖTÜYE Mİ KULLANDI?

Kat mülkiyeti kanunu ile bağdaşmayan, imar kanununa uygunluğu tartışmalı başlangıcı ve bitişi kayıt altına alınmış tadilat çalışması için gerekli raporlamalar ile düzenlemenin zamanında yapılmaması konunun ceza mahkemesine intikal etmesi anlamı taşımaktadır. İmar ve kat mülkiyeti kanununa aykırılık ile Aile fertlerine menfaat sağlamak üzerinden yapılacak bir değerlendirme sonucunda görevi kötüye kullanmak olarak yargıya taşınması muhtemel bu durum; “T.C.K. Madde 257; (1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Hükmü gereğince Uzunköprü Belediyesi yetkilileri hakkında ceza davasına dönüşebilir.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi