Meriç yer fıstığı tescillendi
Meriç İlçesi marka değerlerinden biri olan Meriç Yer Fıstığı için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapmış olduğumuz
23 Haziran 2022 Perşembe 14:51

 

 

Meriç İlçesi marka değerlerinden biri olan Meriç Yer Fıstığı için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapmış olduğumuz coğrafi işaret başvurusu ilan edildi. C2017/027 başvuru numarası ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılan “Meriç Yer Fıstığı”, 2022/127 Sayılı resmi coğrafi işaret ve geleneksel ürün Bülteninde yayınlandı.

 

Meriç dahilin ’de geleneksel ürünlerin bilinirliğini artırmak amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılan Meriç Kara Kavunundan sonra Meriç Yer Fıstığı tescillenmesiyle birlikte Meriç İlçesinde tescilli coğrafi işaret sayısı 2 ’ye yükselmiş olacak. Haziran 2022 de Meriç yer Fıstığı, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlanmış olup 3 aylık itiraz süresinin sonunda coğrafi işaret tescil belgesi alınmış olacaktır. Ürünlerin haksız rekabetle karşı karşıya kalmaması adına koruma altına alınması noktasında coğrafi işaretin önem taşıdığını dile getiren Ömer Ergin, coğrafi işaretin üreticileri, işletmecileri beraberinde tüketicileri koruduğunu belirtti.

 

 

Coğrafi işaret sürecinin uzun soluklu fakat bir o kadar önemli bir çabanın sonucu olduğunu ifade eden Meriç Ziraat Odası Geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ergin, “İlçemiz tarımsal ürünlerini, Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapmış olduğumuz başvurularla koruma altına almaya ve markalaştırmaya devam edeceğiz” dedi. Meriç İlçesi tarımsal ürünlerinin ülke çapında tanınması için Coğrafi işaret müracaatı yapılan Meriç Yer Fıstığı coğrafi işaret almasının diğer tarımsal ürünler için de teşvik edici bir gelişme olduğunu belirten Ömer Ergin, “ Coğrafi işaretler, ülkeler için önemli bir zenginleşme aracı olmaktadır. Tescilli ürünlerin katma değerinin artması markalaşmayı, beraberinde ise ulusal ve uluslararası pazar payının gelişmesini sağlamaktadır. Bu vesileyle bölgemiz tarımsal ürünlerin zenginliğini tescillendirerek, ilçemizi coğrafi işaret çalışmaları konusunda önemli bir noktaya taşıyan, başvuru hazırlıkları aşamasında danışmanlığımızı yürüten Trakya Kalkınma Ajansı Gamze İnan Sarıca ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum ”dedi.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
ELLERE CEZA, BABASINA VEFA
Ekonomik kriz esnafı vurdu!
"Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz"
Okulumuz "EĞİTİMDEN ÜRETİME TARIM" Çalış
Kılıç: Çiftçiler Dikkat! 30 Haziran'da sona erecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi