Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Kapanacak mı?
Uzunköprü’de doktor eksikliğinden dolayı oluşan hasta kuyrukları ile emar ve ultrason 20 yıl öncesini aratmıyor.
23 Haziran 2022 Perşembe 13:56

 

Halkın sağlığı hiçe sayıldığı bu dönemde doktorsuzluk nedeniyle bir türlü tedavi olamayan hastalar şimdi de Uzunköprü Devlet Hastanesi ek binası olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin doktorsuzluk yüzünden kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

 

Uzunköprü’de doktor eksikliğinden dolayı oluşan hasta kuyrukları ile emar ve ultrason 20 yıl öncesini aratmıyor.

 

Uzunköprü’nün genel nüfusu 65-70 bin koskoca ilçede birçok branşta doktorların olmadığı için Uzunköprülü aileler Edirne, Tekirdağ ve Lüleburgaz yollarına düşüyor.

 

Uzunköprü son yıllarda hastane yatırımına karşın  doktor kadrosunun yetersizliği nedeniyle dikkat çekiyor. Özellikle Kardiyoloji, Genel Cerrah, Kadın Doğum ve Çocuk branşlarında ciddi eksikliğin olduğu ilçede, vatandaşlar başka illerin sağlık kuruluşlarında tedavi arıyor.

 

UTSO Yönetimi tarafından yapılan ve Sağlık Bakanlığına devredilen (eski sigorta hastanesi) Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin Doktorsuzluk nedeniyle kapanacağı kamuoyunda konuşulmaya başlandı.

 

Uzunköprü Devlet Hastanesi Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesinde aylardır randevu alamayan kadın doğum hastaları, hastanede Kadın Doğum Uzmanı doktorun olmayışından dolayı hastane yönetimine ve AK Parti yönetimine tepki gösterdi.
 

Uzunköprü Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ndeki doktor krizine bir yenisi daha eklendi. Daha önce defalarca doktor yetersizliği nedeniyle gündeme gelen Hastane kapanma krizi ile gündeme oturdu.

 

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Sigorta Hastanesi olarak yapılan bina daha sonra Sağlık Bakanlığı’na devredilmiş ve Çocuk hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştı. Kamuoyunda doktor yetersizliği, atanan doktorların istifa etmesi ve tek çocuk doktorunun da yakında Hac’ca gidecek olması nedeniyle hastanede doktor kalmayışı nedeniyle kapanacağı söylentileri ortalıkta dillendirilmeye başlandı.

  

Son günlerde kamuoyunda dillendirilen ve kapanacağı söylenerek bu devlet hastanelerimize yıllardır hiç yatırım yapılmamakta, halkın sağlığı hiçe sayılmaktadır. Buna son verilmeli, gerekiyorsa güçlendirilmeli, ihtiyaç duyulan yatırımlarla tarihi kimlikleri ve işlevleri korunarak sağlık hizmeti vermeye devam etmeleri sağlanmalıdır. Uzunköprü Kadın Doğum, Çocuk Hastalıkları Hastanesi kapatılmamalıdır. Çocuklarımızın, kadınlarımızın sağlığı için hizmet vermeye devam etmelidir.

 

Devlet hastanelerinden randevu alıp muayene olmak neredeyse imkansız hale geldi. Hastane kalabalıkları daha da arttı, salgın döneminde Pandemi Hastanesi olarak ilçede hizmet veren hastane salgının bitmediği gibi hastaneler şiddetin, bulaşın mekanı haline geldiği bu dönemde doktorsuzluk nedeniyle kapatılması gündeme geldi.

 

182 randevu sisteminde kadın doğum polikliniğine randevu bulamadıklarını söyleyen vatandaşlar, hastane yönetimine tepki göstererek göreve davet etti. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aylardır randevu alamayan hastalar, sabahın ilk ışıklarında hastaneye gelerek randevu almak istedi. 60-70 bin nüfusa sahip bir ilçenin kadınları ve çocukları doktorsuzluk kaderine terk edilmemeli. Derhal yetkililerin sağlıkta devrim nasıl yapıldığını vatandaşa anlatmaları ve sorunu ortadan kaldırmalarını bekliyoruz dediler.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi