Kiminin işine mühür, kimisinin işi ise bir şekilde yürütülür…
Liyakat üzerine partisi tarafından yapılan tüm söylemleri, kendi ve siyasi ekibinin yakınlarını torpilli işçi alımlarıyla belediyeye
13 Haziran 2022 Pazartesi 14:42

 

 

Liyakat üzerine partisi tarafından yapılan tüm söylemleri, kendi ve siyasi ekibinin yakınlarını torpilli işçi alımlarıyla belediyeye doldurup bir yalana dönüştüren Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ın, bu yandaşlık anlayışını imar yönetmeliği üzerinden de sürdürdüğü gözlemlendi. Bazı mülk sahiplerinin yürütülmüş olduğu tadilatın yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesiyle gayrimenkullerine acımadan mühürlenme talimatı veren Belediye Başkanı, kendisine yakınlığı ile bilinen farklı kişilerin ise yönetmeliğe daha aykırı olan tadilat girişimlerine göz yumduğu iddia edildi.

 

ADAMINA GÖRE YÖNETMELİK UYGULAMASI

Geçmiş yıllarda gazi caddesi üzerinde bir şirket adına kayıtlı gayrimenkulün onarımı sırasında çatısının yükseltildiği gerekçesi ile belediye tarafından işlem yapılıp mühürlenmiş ve mal sahibi ile Uzunköprü Belediyesi mahkemelik konuma düşmüştü. Ama gelin görün ki benzer bir uygulamanın yani onarımı sırasında çatıyı kapatmak suretiyle imalatın yapılma işinin Atatürk Mahallesi Hayrabolu Caddesi üzerinde gerçekleşmiş olmasına rağmen farklı bir yaklaşım sergileyen belediyemiz tarafından yapılan onarıma bir bakıma göz yumuldu.

 

İMAR YÖNETMELİĞİNE MUHALEFET

Hayrabolu Caddesinin Atatürk Mahallesini kapsayan kısımda imar planlarında yolun daha geniş planlamasından dolayı bu bölgede yapılan yapıların mevcut durumuna ek inşaat izni veya tamirat izni verilmesinin mevcut yasallarla çelişkili olduğu konuşulmaya başlandı. Planlı alanlar imar yönetmeliğinin 8. Maddesinin 3. Bendi; “Tamamı umumi hizmetlere ayrılan yerler rastlayan veya kalan parçası plan ve bu yönetmelik hükümlerine göre yapı yapılmasına müsait olmayan arsalar kamulaştırılıncaya kadar sahipleri tarafından olduğu gibi kullanılmaya devam olunur.” Açık hükmüne rağmen yapılan ek inşaat ve tamirat izninin belediye tarafından verilip verilmediği, verildiyse de nasıl bir hükümle verildiği şimdiden sorgulanmaya başlandı.

 

KAMUOYU İÇİN AYDINLATILMASI GEREKEN SORULAR VAR

Kusurlu yönetim ve davranışlarının ardından genellikle sessizliğe bürünen Belediye Başkanına bir kez daha kamuoyu aydınlatma görevini yerine getirmesi için çağrıda bulunuyoruz; Uzunköprü Belediyesi’nce aynı Gazi Caddesinde mühürlenen gayrimenkul gibi, Hayrabolu Caddesinde bulunan gayrimenkule de işlem yapılmış mıdır? Boşnak Camii’nin karşısında bulunan gayrimenkule onarım izini verilmiş midir, izin verildiyse de koruma kurulundan görüş alınmış mıdır? Hayrabolu Caddesinde bulunan gayrimenkul onarımında gerekli izinler alınmamışsa belediye yönetimince belediye personelline baskı kurularak göremezden mi gelinmiştir? Belediye yönetimince aynı işleme gösterilen iki farklı tutumun ardından yatan neden; “bize yakın olup aynı görüşe sahip olanlar dilediği onarımı yapabilir, bizimle aynı görüşü paylaşmayanlara ise yönetmelik katı bir şekilde uygulanır anlayışı ile mi hareket edilmektedir?

 

HAYRABOLU CADDESİNİN DOKUNULMAZLIĞI MI VAR?

Hayrabolu Caddesi üzerinde ayni mesleği yapan diğer bir işletmesinin ise tüm yönetmenlikleri yok sayan uygulamasına ilerleyen günlerde değineceğiz.

Takipte kalın.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
ELLERE CEZA, BABASINA VEFA
Ekonomik kriz esnafı vurdu!
"Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz"
Okulumuz "EĞİTİMDEN ÜRETİME TARIM" Çalış
Kılıç: Çiftçiler Dikkat! 30 Haziran'da sona erecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi