ŞİMŞEK: Edirne çiftçisinin % 90’ı borçlu
21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Edirne'de tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yaklaşık yüzde 90'ının borcu olduğunu,
13 Haziran 2022 Pazartesi 14:39

 

 

 

21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Edirne'de tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yaklaşık yüzde 90'ının borcu olduğunu, bunların yüzde 80'inin borcunu ödeyemeyecek durumda olduğunu söyledi.

 

Eski Milletvekili Şimşek, ülke ekonomisini değerlendirdiği açıklamasında Edirne için ayrı bir parantez açarak, il'in sorunlarını tespit ettiklerini belirterek, çözüm önerilerini paylaştı. Şimşek açıklamasında şunlara yer verdi:  
 

“İlimizde yaşayan yaklaşık 415 bin nüfusu var bunun yaklaşık 180 bin kişi köylerde yaşıyor. Edirne İlimizin iş gücü yaklaşık 240 bin kişi çalışan kişi sayısı tarım kesimini saymaz isek yaklaşık 35 bin kişi civarındadır. Tarım kesiminde ise gizli işsizlik olup, Edirne ilimizde 30 yaş altı yaklaşık 75 bin kişi işsiz gencimiz vardır. 

 

Tarım ve hayvancılık kesimimiz ile uğraşanların yaklaşık yüzde 90'ını borcu olup, yüzde 80'ni borcunu ödeyemeyecek durumdadır.
 

Edirne İlimizin sorunlarını tespit ettik, sorunlara çözüm önerilerim şöyle ki;
OSB'lere verilen teşviklerin genişleterek, istihdam sağlanması, 2001 yılında Edirne İlimiz ve ilçelerimizle ilgili Kalkınma Bankasına yaptırdığımız Uygun Yatırım Alanları adlı hazırladığımız ve 6 bin kişiye iş imkanı sağlayacak projelerin hayata geçilmesi, Tarımla ilgili 2000 yılında başlattığımız  yerli tohum yetiştiriciliği, kırsal kalkınma projelerimizin hayata geçilmesi, Hayvancılıkla ilgili mera ıslah projelerinin devam ettirilmesi, İşsiz gençler ile ilgili İş Kur vasıtasıyla nitelikli meslek kurslarının açılması, 2001 yılında uygulamaya koyduğumuz Roman kardeşlerimize balık tutmaya öğrettiğimiz, toplumsal çalışma merkezlerini, halk eğitim müdürlüklerimizle birlikte faaliyetlerine devam ettirilmesi, 2001 yılında başlattığımız Üç ülke, Üç nehir, Üç Şehir Balkan Ticaret Merkezi projesinin hayata geçilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde İlimiz, İnanç ve Kültür Turizm kapsamına aldırdığımız projenin devam ettirmesi, Dövizin artması nedeniyle Bulgaristan ve Yunanistan'da İlimize gelen kişiler için sosyal ve kültürel alanlarda iyileştirme çalışmalarının yapılması, esnaflara gerekirse eğitimlerin verilmesi, turizm bürolarının aktif hale getirilmesi, Yerelde ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda Belediye hizmetlerinin aktif rol oynaması, ilimizi marka şehir olmasının sağlanması, Örnek Eskişehir vs..gibi..

 

Trakya Üniversitemizden faydalanılması, İlimizin kültürel zenginliklerinin ön plana çıkartılması, Çevre ilgili kangren haline dönmüş başta Ergene olmak üzere çözüme kavuşturulması,  Üretici kooperatiflerini bazı kişilere geçim kapısı değil, üreticilere geçim kapısı haline getirilmesi,  Üretim odaklı projeler üretilmeli ve desteklenmeli, Yerel yönetimlerin öncülüğünde, yerel ekonomik gücün arttırılması, Valilik, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Trakya Üniversitesi, Ticaret Odaları, Borsalar, Ziraat Odaları, Meslek Odaları, STK, Muhtarlar ve Yerel Basınımızla birlikte Ekonomik Sosyal Konseylerin oluşturulması, yerel imkanlardan faydalanarak ilimizin kalkınmasını sağlanması gibi çoğaltabiliriz...
 

Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda geldiği nokta ortadadır..O yüzden herkes taşın altına elini koyması gerekir..Halkımız her geçen gün fakirleşmekte, yoksulaşmakta, ürettiği ürünü zararına dahi satamamaktadır. Bırakalım kayıkçı kavgasını, ne yapacağız, halkımız kavgalardan, serzenişlerden bıkmış, kendisinin bildiklerini tekrarlanmasını istememektedirler.. Halkımız makamlarda bulunan kişilerden kendilerine hizmet etmelerini, görevlerini yerine getirmesini bekliyorlar..
 

Bizlerin gideceği başka bir ülkemiz yoktur..O yüzden ülkemize ve cennet vatanımıza sahip çıkalım. Vizyon sahibi, Halk'a ve Hak'a hizmet edecek kişilere ihtiyaç vardır. Gelin hep birlikte düşünen, üreten, paylaşan bir Edirne yaratalım.”

…………………………………………

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
ELLERE CEZA, BABASINA VEFA
Ekonomik kriz esnafı vurdu!
"Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz"
Okulumuz "EĞİTİMDEN ÜRETİME TARIM" Çalış
Kılıç: Çiftçiler Dikkat! 30 Haziran'da sona erecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi