Süt üretimi can çekişiyor!
Sütün önemine dikkat çekmek için ilan edilen ‘Dünya Süt Günü’ne Türkiye farklı çarpıklıklarla girdi.
08 Haziran 2022 Çarşamba 22:01

 

Sütün önemine dikkat çekmek için ilan edilen ‘Dünya Süt Günü’ne Türkiye farklı çarpıklıklarla girdi. Süt üretim miktarında yüksek olan Türkiye, süt tüketim miktarında istenilen yerde değil.

 

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt satış fiyatını yüzde 33 zamla 7,50 TL’ye çıkardı. Gelişmeler, maliyet artışının devam etmesi nedeniyle üreticiye ancak bir süre can suyu olabildi. 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde süt üreticisi ve tüketicinin sorunları yanlış politikalar nedeniyle her gün artarak devam ediyor.

 

Derdine her platformda çare arayan süt üreticisi, “Artan maliyetler konusunda sıkıntımız var. Maliyetler üreticiye veriliyor ama geç kalındığı için zamlar daha önce geliyor. Bizlerde bunu dengelemekte oldukça zorlanıyoruz. Şu anda 7.5 civarında sütün fiyatı ama yükselen fiyatlara göre, tekrardan üreticiler olarak bir beklenti içerisine girdik. Mazot, gübre, işçilik, elektrik gibi giderlerimiz var. Üretici desteklenmeli.

 

Süt üreticileri, Türkiye’de hayvancılık sektörünün sürekli darbe yediğini ve tarım politikalarının değişmesi gerektiğinin altını çizerek pansuman değil, sektörün canlanması için Tarım Bakanlığının acil tedbirler uygulaması gerektiğine vurgu yaptılar.

 

Kayıt dışına izin verilmemeli

Ülkemizde 1930‘lu yıllarda yasaklanan sokak sütçülüğü, hala sorun olmaya devam etmektedir. Sütün halk sağlığını tehdit etmeden ve besin değerini kaybetmeden tüketiciye ulaştırılması gerekir. Sağımdan hemen sonra soğuk zincir başta olmak üzere bir takım endüstriyel süreçlerden geçirerek süt için “gıda güvenliği” sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki; güvenli süt ve ürünlerine ulaşmak bir insan hakkıdır. Kaliteli süt üretimi için süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçi ve köylüye verilen destekler artırılmalı, aile çiftçiliği özendirilmeli, kırsal kalkınmaya önem verilmelidir. Süt üreticilerinin bir araya gelmesini sağlayacak üretici birlikleri ve kooperatifler kurulmalı, gerekli destekler sağlanmalıdır. Süt ve ürünlerindeki denetim artırılmalı, kayıt dışı üretime ve satışına izin verilmemelidir” diyerek yetkililere seslendiler.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
ELLERE CEZA, BABASINA VEFA
Ekonomik kriz esnafı vurdu!
"Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz"
Okulumuz "EĞİTİMDEN ÜRETİME TARIM" Çalış
Kılıç: Çiftçiler Dikkat! 30 Haziran'da sona erecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi