Buğday taban fiyatı 8,5 TL. Olmalı
Çiftçiyi tarımda tutmanın yolunun onun zarar etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat politikası olduğunu belirten
26 Mayıs 2022 Perşembe 21:22

 

 

Çiftçiyi tarımda tutmanın yolunun onun zarar etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat politikası olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Darcan, düzenledikleri basın toplantısında buğday üreticisinin kilogram başına 8 lira 50 kuruş fiyat beklentisi olduğunu duyurdu.

 

GIDA FATURAMIZ KABARIYOR

Geçtiğimiz günlerde Covid-19 salgınıyla birlikte pandemi dünyada tedarik zincirinde aksamalara sebebiyet verdi. Bunu atlattık derken şimdi de kuraklık yani iklim krizi, girdi maliyetleri ve Ukranya- Rusya savaşı ile birlikte Tarımsal üretim noktasında ciddi kayıplar verilmiştir. Acil önlem almazsak bu unsurların etkisiyle Gıda Krizi de kapıda bekliyor. İklimsel değişiklikler verimleri olumsuz etkiliyor, hedeflenen üretim gerçekleşemiyor. Gübre ve mazotta dışarıya bağımlıyız girdi fiyatları aldı başını gitti. Ukranya-Rusya savaşı nedeniyle uluslar arası yaptırırımlar kapıda ve bunların hepsi bizim gıdaya ulaşmamızı zorlaştırırken beslenme için ödeyeceğimiz faturamızda her gün artıyor.

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma, Rusya-Ukrayna Savaşı ve değişen iklim koşulları nedeniyle tarımda girdi maliyetlerinde çok ciddi artışlar olduğunu söyleyen Darcan, Gübre, ilaç ve mazot fiyatlarının geçen yıla oranla ciddi artış gösterdiğine değindi.

 

TABAN FİYAT 8,5 TL. OLMALI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, buğday alım fiyatının kilogram başına 8 lira 50 kuruş olmasını beklediklerini söyledi. Üretim sezonu boyunca yaptıkları tüm masraflar hesaplandığı zaman geçen yıl 867 lira olan bir dekar buğdayın maliyetinin yüzde 280 artışla 2 bin 382 liraya çıktığını ve 1 kilo dane maliyetinin de 6 lira olduğunu aktaran Darcan, buğday alım fiyatına yönelik sektörde konuşulan rakamların düşük olduğunu dile getirdi. Üretim sezonu boyunca yaptıkları tüm masraflar hesaplandığı zaman geçen yıl 867 lira olan bir dekar buğdayın maliyetinin yüzde 280 artışla 2 bin 382 liraya çıktığını ve 1 kilo dane maliyetinin de 6 lira olduğunu aktaran Darcan, buğday alım fiyatına yönelik konuşulan rakamların düşük olduğunu dile getirdi.

İpsala Ziraat Odası Başkanı ve İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Darcan, Ukrayna-Rusya savaşı ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle tarımda girdi maliyetlerinde ciddi artış yaşandığını söyledi.  Darcan; “2021 üretim sezonunda 1 dekar Buğday üretimine 200 TL gübre bedeli ödeyen çiftçimiz bu yıl aynı miktarda gübre için 850 TL ödemiştir. Gübrede yaşanan bu artış % 450 oranındadır. İlaç fiyatlarındaki fiyat artışları ise %80 ile % 600 arasında değişmekle birlikte, buğday üretiminde geçen sezon 87 TL/da ilaç masrafı yapılırken bu yıl bu rakam 190 TL/da çıkmıştır. Bu kalemde ki maliyet artışımız %220 olmuştur. Diğer önemli girdimiz mazotta ki fiyat artışı ise %330 ile 7 TL den 23 TL çıkan mazotta olmuştur” dedi.
 

“5-6 LİRA ARASINDA DEĞİŞEN FİYATLAR DÜŞÜKTÜR”
Buğday taban fiyatının en az 8.5 lira olması gerektiğinin altını çizen Darcan, çiftçi refahı dikkate alınmazsa sorunların daha da artacağını ifade etti. Darcan; “Buğday alım fiyatına yönelik sektörde farklı rakamlar talep edilirken, genellikle talep edilen rakamların 5 ile 6 lira arasında değişmesi dikkat çekmekte ancak, bu talepler düşüktür. Çiftçinin buğday ekiminde tutulması, gelecek yıl gıda krizinin daha da büyümemesi için taban fiyatın iyi bir rakam olarak açıklanması gerekiyor ki çiftçi bundan sonra da ekim yapmaya devam etsin. Hububat taban fiyatı belirlenirken; girdi maliyetleri, dünya piyasaları ve çiftçi refahı dikkate alınarak açıklanmazsa sorunlar daha da ağırlaşır. Çiftçiyi tarımda tutmanın yolu onun zarar etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat politikasıdır. Kuru tarım yapılan bölgelerde verimlerin yüksek olmayacağı göz önüne alınarak en az 8.5 TL/kg civarında taban fiyat açıklanmasını talep eder, kamuoyuna saygıyla sunarız” şeklinde konuştu.
 

“BARAJLARA YATIRIM YAPILMASI LAZIM”
Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç ise bölgeye barajlar konusunda ciddi yatırımlar yapılması gerektiğini söyledi. Kılıç; “Ne zaman başlarsak geç kaldık ama bir an önce başlanması lazım. Bölgeye barajlar konusunda ciddi anlamda yatırım yapılması lazım. Yani benim bölgemde 2008 yılında temeli atılan baraj var. Ciddi anlamda bir kapasiteye sahip. Şu anda 2008 den bu zamana kadar 14 yıl geçmiş. Zamanın da bitirilmiş olsa biz iki ürün ekebiliyor olduk” dedi. 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi