TÜKD ‘den Asma’ya Plaket
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Uzunköprü Şubesi 7. Yıl dönümü kutlaması kapsamında bu yılın Yerel Önder Kadın
10 Nisan 2022 Pazar 18:37

 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Uzunköprü Şubesi 7. Yıl dönümü kutlaması kapsamında bu yılın Yerel Önder Kadın Ödülü’nü Milli Sporcumuz Ayşe Asma’ya Plaket verdi.

 

Davete, TÜKD Yönetim Kurulu Üyeleri, bağışçıları, Milli, Sporcu Ayşe Asma, Belediye Başkan Yardımcısı Yosun Çotra, Belediye Meclis Üyesi Birsen Çotra katılım gösterdi. 

 

Kutlamalar çerçevesinde Öztaştan Kebap salonunda verilen iftar yemeğinde bir konuşma yapan TÜKD Uzunköprü Şubesi Başkanı Seda Erbil, 7 yıldır Gönül Köprüsü Kurduğumuz Uzunköprü’nün Sevgi Dolu Duyarlı Kadınları, Sevgili Üyelerimiz ve Sevgili Bağışçılarımız, Edirne Şubemizden Gelen Sevgili Yol Arkadaşlarımız, Onur Konuğumuz Sevgili Ayşe Asma Hoş geldiniz dedi. Geceye katılan konuklarının Ramazan’ı kutlayarak Dünyaya barış ve huzur getirmesini diledi.

 

Erbil: “Kadına Şiddet olayları ve Kadın cinayetlerinin önlenmesi için yetkililerin akılcı ve kadınların ölmeyeceği bir çözüm yolunu da bu mübarek ayda bulmalarını da umarım.

 

Bu liste uzar gider, sadece ummak yetmiyor… Biz kadınlara çok iş düşüyor. En başta güçlü olmak ve güçlü nesiller yetiştirmek bizim görevimiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi  “yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.”  Eğer iyi, doğru, güzel ve güçlü şeyler üretirsek, böyle insanlar yetiştirirsek yaşadığımız dünya da güzel olur.

 

Sevgili dostlar Uzunköprü’de 7 yıl önce kuruluşu gerçekleşen derneğimiz aslında 72 yıllık bir dernektir ve şu anda toplam 28 şubesi bulunmaktadır.  Kadının her yönden güçlenmesi, gelecekte karar vericiler arasında daha çok kadının olmasını hedefleyen derneğimiz öncü kadınlarını da minnetle anıyorum. Derneğimizin kuruluşunda emeği geçen önder kadınlar Türkiye’nin şartlarına göre çok büyük mücadeleler verdiler. Biz bugünün şartlarında onların yaptıklarının daha önüne geçmek zorundayız.” İfadelerini kullanan Erbil devamında ise:

 

“Tüzük gereği en az 4 yıllık üniversite mezunu kadınların üye olduğu derneğimizin Uzunköprü Şubesini 2015 yılında kurmada öncülük eden; Mali Müşavir Saniye Çakır, Jeoloji Müh. Feride Çakır, Mimar Tülay Hoşgör ve Mali Müşavir Elif Çetin Akyurt’tur. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, en çok da geçmiş iki dönem başkanlığımızı yapan ve yeni yönetimde de yer alarak yol göstericimiz olan Sevgili Saniye Ablamıza emekleri için teşekkür ediyorum.  Yine her şartta yanımızda olan geçmiş iki dönem yönetim kurulu üyemiz, yeni dönemde de denetim kurulu başkanımız olan kurucularımızdan sevgili Tülay Hoşgör’e emekleri için teşekkür ediyorum. Gelecekte de birlikte yol almaya devam edelim istiyorum.

 

Her zaman yanımızda olan sevgili bağışçılarımız, sayenizde kadının güçlenmesi hedefimize sağlam adımlarla ulaşmak adına Üniversitede okuyan ve maddi imkanları kısıtlı olan kız öğrencilere burs vermeye devam ediyoruz. 2015-2016 yılından itibaren toplam 39 kızımıza burs verdik, onlarla hep beraber geleceğe dokunduk. Biz pandemi süresince de burs vermeye devam ettik. Geçen yıl 12 kızımıza burs verdik, bu yıl da 8 kızımıza burs veriyoruz. Bu nedenle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, kutluyorum.

 

Daha nice uzun yıllar boyunca birlikte geleceğe dokunalım diyorum. Uzunköprü’deki Üniversite Bölümlerinin uzun soluklu olmasını, daha çok öğrenci gelmesini de diliyorum.”

 

Başkan Erbil konuşmasının son bölümünde, Yönetim kurulumuzun bu yıl yöresine değer katan önder kadın ödülünü almaya uygun gördüğü isim; 1997 Uzunköprü doğumlu Taekwondo Milli Sporcumuz Sevgili Ayşe Asma. “Bu akşam ayrıca bir başka kutlama daha yapıyoruz. Genel merkezimizin aldığı karar uyarınca geçen yıl uygulamaya başladığımız yöresine değer katan önder kadınların takdir edilmesi geleneğini başlattık. Geçen yıl; Trakya’da seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olması gerekçesi ile Belediye Başkanımıza ödülümüzü takdim ettik. Ancak pandemi nedeniyle sadece yönetim kurulu olarak küçük bir tören yaptık.

 

Yönetim kurulumuzun bu yıl yöresine değer katan önder kadın ödülünü almaya uygun gördüğü isim; 1997 Uzunköprü doğumlu Taekwondo Milli Sporcumuz Sevgili Ayşe Asma.

 

Ayşe Asma; şehrimizde doğmuş, burada yetişmiş ve hem ülkemizde hem de ülke dışında katıldığı turnuvalarda dereceler alarak Uzunköprü’nün tanınmasına katkıda bulunmuş. Yine bir çok genç kızımıza rol model olarak spora yönelmelerini sağlamıştır, onları eğitmektedir. Kendi eğitimini de devam ettirmektedir. Beden Eğitimi öğretmeni olarak çalışan Ayşe Asma aynı zamanda Yüksek Lisans yapmaktadır. Kendisiyle gurur duyuyoruz ve bir plaketle bunu göstermek istiyoruz.” Dernek yöneticileri daha sonra konukların alkışları arasında 7. yıl pastasını keserek gecenin anısına bol bol fotoğraf çekildiler.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi