ERGİN: “Yanlış politikaların cezasını çekiyoruz”
Dünyayı esir alan Covid-19 sürecinde gıda sektörünün öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydeden Meriç İYİ Parti
07 Nisan 2022 Perşembe 14:11

 

 

Dünyayı esir alan Covid-19 sürecinde gıda sektörünün öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydeden Meriç İYİ Parti ilçe Başkanı Ömer Ergin, Tarımın bu dönemde ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak iktidarın uyguladığı yanlış politikalar yüzünden net bir şekilde anlaşılmıştır. Bu nedenle insanoğlunun en önemli ihtiyacının gıda olduğu görülmüştür dedi.

 

Ergin; ”Ülkemizde her yıl artan nüfusu doyurmak üretimden geçiyor. Gelişmiş dünya milletleri bu gerçeği bilerek yol haritasını buna göre çiziyor. Kendi çiftçisini destekleyerek üretime teşvik ediyor ve diğer ülkelere satış yaparak kazançlı çıkmasını sağlıyor.

 

Bizde ise aksine desteklemek yerine çiftçiyi tarımdan uzaklaştırmak için çeşitli oyunlar oynanıyor. Alternatif ürün adı altında farklı ekimlere yönlendirilen çiftçi tahıl ekiminden kaçtı. Bugün ise tahıl en önemli gıda ürünü olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullanan Ergin; “Yanlış uygulamalar sonucu yağ ve tarım ürünleri dahi ithal ediyoruz. Bölgemizde bizim, sizin ekim yaptığı en önemli ürün buğday, ayçiçeği ve pancardı. Yaptığınız ekimin karşılığını alabiliyor musunuz? Verilen desteklemeler sizleri ihya ediyor mu? Sizler tarlada terinizin son damlasına kadar gece-gündüz demeden çalışıyorsunuz. Üretiyorsunuz. Sonra fabrikaya teslim ediyorsunuz. Devletin verdiği fiyattan ürününüz alınıyor. İşleniyor ve vatandaşa satışa hazır hale getiriliyor.”

 

Ergin, dünyanın en pahalı mazotunu, elektriğini, suyunu, gübresini, tohumunu, ilacını kullanan çiftçinin Türk çiftçisi olduğunu sözlerine ekleyerek, “Bu kadar pahalı girdileri kullanan Türk çiftçisinin yani bizim hasat sonunda elimize ne geçiyor acaba” diye konuştu.

 

Ergin, hayvancılık sektöründe de çarkların iyi dönmediğine dikkat çekerek, et fiyatlarındaki fahiş artışın çiftçiye yansımadığını, ayrıca süt fiyatlarının da üreticide sıkıntı yaratmaya devam ettiğini ifade etti.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Demokrasi'nin kermesine yoğun ilgi
Çay şekeri gibi eridik!
Sağlıkçı Aileden Kan Bağışına destek
Tarımda görünmeyen Masraf!
Buğday taban fiyatı 8,5 TL. Olmalı
Bulgar Sporcular madalyaları topladı
Emniyet: Kuralsızlığa af yok!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi