Kent Konseyi yetkilere seslendi!
Uzunköprü Kent Konseyi ilçede kangren olmuş sorunların bazılarını dile getirerek yetkililere seslendiler.
04 Nisan 2022 Pazartesi 14:06

 

 

 

Uzunköprü Kent Konseyi ilçede kangren olmuş sorunların bazılarını dile getirerek yetkililere seslendiler.

 

Kent Konseyi değindiği 3 konunu başında sağlık sorununu dile getirerek Devlet Hastanesinde vatandaşların tam hizmet alamadığını doktor eksikliğine vurgu yaptılar.

 

Doğalgaz konusunun hala sürüncemede olduğunu, Meriç ilçemizde % 90 tamamladığını kömür fiyatlarının devamlı arttığını vatandaşların 2023 yılında mağdur olmamaları için tedbir alınmasını istediler.

 

Üçüncü konu ise, Değerli yetkililer, bizler bu ilçede doğduk, beki de burada öleceğiz. Amacımız bizlerden sonra burada yaşayacak Uzunköprülülere daha güzel ve yaşanabilir bir şehir emanet etmek. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.

Bu ilçe hepimizin. Mesajını yetkililere verdiler.

 

Kent Konseyinin yazılı basın açıklamasında belirttikleri konular ise şöyle:

“İlçemiz yer yıl göç veriyor. Köyler boşaldı, merkezde ve köylerde yaşayan herkes ekonomik ve sosyal açıdan rahatsızlar. Bu rahatsızlığın birçok nedeni var ancak biz bunlardan 3 tanesine vurgu yaparak, yetkililerden çözüm üretmelerini istiyoruz.

 

1-Sağlık Sorunu: Sağlık hakkı çeşitli yasalarla ve sözleşmelerle koruma altına alınmış bir haktır. Anayasamızın 56. maddesine göre “Devlet sağlık hizmetlerini herkesin beden ve ruh sağlığını koruyarak hayatını sürdürebileceği şartları sağlamak ve bunun için gerekli düzenleme ve denetimleri yapmakla yükümlüdür.” demektedir. Oysa ilçemizde yaşayan ya da komşu ilçelerde yaşayıp ilçemiz devlet hastanesinde sağlık hizmeti alması gereken vatandaşlarımız bu haktan mahrum kalmaktadırlar.

 

Zaman zaman 4 genel cerrahi uzmanının, 3 kadın doğum uzmanının çalıştığı hastanemizde bugün bu ana dallarda dahi hekim bulunmamaktadır. Kadın doğum, genel cerrahi, iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları uzmanları en küçük ilçe hastanelerinde bulunması gereken uzmanlık dallarıdır. Köyleriyle yaklaşık 60 bin nüfusa hizmet sunan ilçemiz hastanesinde ne yazık ki kadın doğum , genel cerrahi,kardiyoloji ve nöroloji  uzmanları yoktur.Bu durum sağlık yöneticilerinin vatandaşlarımıza en yüksek düzeyde nitelikli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunması görevini yapamadığını göstermektedir.Uzman hekimlere ulaşamayan hastaların acil servisi kullanması da acil serviste yığılmalara neden olmaktadır.

 

İlçe yöneticilerimizin bir an evvel uzman hekim yokluğuna çözüm üretmesini ve halkımızın rutin kontrolle için bile başka ilçe ve illerde doktor aramalarına son verilmesini beklemekteyiz.

 

2-Doğal Gaz: Yaklaşık 5 yıl önce müjdelerle duyurulan doğal gaz Meriç ilçemize bile %90 oranında getirildiği halde, Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın tamamına dahi verilememiştir. İlçemizde hava kirliliği sorunu ve daha da önemlisi kömür fiyatlarında ki astronomik artışlar düşünülürse tüm mahallelere doğal gazın gelmesi zorunlu hale gelmiştir. Önümüzdeki kış kömür fiyatlarının 2.000 TL üzerinde olacağı düşünüldüğünde kaloriferle ısınan apartmanlar ciddi bir ekonomik zorlukla karşı karşıya kalacaklar, hatta bireysel kat kaloriferleri kullananlar kaloriferlerini yakamayacak duruma geleceklerdir. Kış mevsiminden yeni çıktığımız bu günlerde yetkilileri bu sorunun çözümünde, 2023 kışı gelmeden gerekli tedbirleri alması konusunda uyarmak istiyoruz.

 

3-İlçe Merkezi: Çağdaş modern tüm şehirler merkezlerinde, o şehrin insanlarının rahatça oturup dinlenmeleri, eğlenmeleri, hoşça ve sağlıklı zaman geçirmeleri için yeşil alanlar bırakmışlardır. İlçemiz merkezinde geçmiş yıllarda yapılan yanlış belediye binası ve çevresindeki yapılar yüzünden bu fırsatı kaçmıştı. Ancak şimdi yeni bir fırsatla karşı karşıyayız. Kaymakamlık binası ve yanındaki vergi dairesi ile nüfus müdürlüğünün kullandığı bina yıkılacak. Bu binaların karşılarının da park olduğu düşünüldüğünde buralara yeni bina yapmak yerine yeşil alan olarak bırakılması ilçemiz insanlarının yıllardır özlemidir. Ayrıca bu yeşil alana “Pancar Şirketi, Uzunköprü Devlet hastanesi ve subay lojmanları arazilerini  de eklediğimizde çok mükemmel bir şehir merkezini ilçemize kazandırmış olacağız.

 

Değerli yetkililer, bizler bu ilçede doğduk, beki de burada öleceğiz. Amacımız bizlerden sonra burada yaşayacak Uzunköprülülere daha güzel ve yaşanabilir bir şehir emanet etmek.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. Bu ilçe hepimizin.”

 

                                                                            Uzunköprü Kent Konseyi Yönetim Kurulu

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
ELLERE CEZA, BABASINA VEFA
Ekonomik kriz esnafı vurdu!
"Alkolü de şeker pancarından üreteceğiz"
Okulumuz "EĞİTİMDEN ÜRETİME TARIM" Çalış
Kılıç: Çiftçiler Dikkat! 30 Haziran'da sona erecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi