UZUNKÖPRÜLÜ SPORCULARA SPORTİF YETENEK TARAMASI
Edirne Gençlik Merkezi Spor Salonunda yapılan yetenek taramasına Uzunköprü’den 35 sporcu katıldı.
14 Şubat 2022 Pazartesi 13:00

 

 

Edirne Gençlik Merkezi Spor Salonunda yapılan yetenek taramasına Uzunköprü’den 35 sporcu katıldı.

 

Oğuz Arda Gençlik Merkezinde Mart ayında başlayacak tarama testlerinde Uzunköprü’den 1747 öğrenci tarama testlerine tabi tutulması planlanıyor.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Uzunköprülü sporcular becerilerini sergiledi. Edirne Gençlik Merkezi Spor Salonunda yapılan yetenek taramasına ilçemizden 35 sporcu katıldı. Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü uzman antrenörleri tarafından yapılan taramada öğrenciler; boy-kilo, oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu, esneklik, dikey sıçrama, çeviklik, sağlık topu fırlatma, pençe kuvveti, 20 metre sürat koşusu, mekik koşusu, koordinasyon testi başlıklarında değerlendirildi. Uzunköprü Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklamada ‘’Sportif Yetenek Taraması testlerine Uzunköprü grubu olarak yoğun bir katılım sağladık. Gerçekleştirilen test ve ölçümler sonucunda sporcularımız yetenekli oldukları branşlara yönlendirilerek Türk Sporuna kazandırılacaktır. Mart ayı içerisinde de Oğuz Arda Sel Gençlik Merkezi Spor Salonunda 1747 öğrenicimizin ilk tarama testlerinin yapılması planlanmaktadır.

 

Bu süreçte destekleriyle her zaman yanımızda olan antrenörlerimize, okul idarecilerimize, velilerimize ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz’’ ifadelerine yer verildi.

 

TÜRKİYE SPORTİF YETENEK TARAMASI VE SPORA YÖNLENDİRME PROGRAMI İLE İLGİLİ BİLGİLER

 

Program Kapsamında Hangi Test ve Ölçümler Uygulanmaktadır?

İlk taramada ve seçim aşamasında Temel Motorik (Esneklik, Dikey Sıçrama, El Kavrama Kuvveti, Geriye Sağlık Topu Atma, Sürat, Çeviklik) ve Antropometrik (Boy, Kilo, Kulaç Uzunluğu, Oturma Yüksekliği) test ve ölçümler yapılmaktadır. Eğitim aşamasında ve sonrasında ise test ve ölçümlere Koordinasyon, Mekik, Denge ve Reaksiyon testleri de eklenmektedir.

Test ve Ölçümler Kimlere Uygulanıyor?

 

Test ve ölçümlerimiz tüm Türkiye genelinde her yıl ilkokul 3. Sınıf öğrencilerine yapılmaktadır. Yatkınlığı belirlenen ve eğitimlere davet edilen öğrencilere biri eğitimlerin ortasında diğeri de eğitimlerin sonunda olmak üzere 2 kez daha test ve ölçümler uygulanmaktadır.

 

Test ve Ölçümler Ne Zaman Yapılmaktadır?

İlk tarama test ve ölçümleri Gençlik ve Spor Bakanlığının ve Millî Eğitim Bakanlığının iş birliği ile her yıl 3. Sınıf öğrencilerine o yılki eğitim-öğretim takviminin ikinci dönemini kapsayacak şekilde belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Eğitimlere katılmaya hak kazanan öğrencilerimize, eğitimlerin ara ve son döneminde tekrar test ve ölçümler uygulanarak branşa yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

 

Test ve Ölçümlere Girebilmek İçin Neler Gerekiyor?

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okuyan tüm 3. Sınıf öğrencileri Türkiye Sportif Yetenek Taramasına ve Spora Yönlendirme Programı test ve ölçümlerine girme hakkına sahiptir. Öğrencilerin velilerinden alınacak muvafakatname, test ve ölçümlere çocukların girebilmesi için zorunludur, aksi takdirde öğrenciler test ve ölçümlere alınamayacaktır

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi