Ocak ayında MTV 1. taksiti ödenecek
Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için 2022'de uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak belirlendi. 2022 Yılında
20 Ocak 2022 Perşembe 14:18

 

 

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için 2022'de uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak belirlendi. 2022 Yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarlarına Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranının Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Buna göre, 2021 yılı için tespit edilen yeniden değerleme oranı, 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanmak üzere yüzde 25 olarak kararlaştırıldı.

 

Yayımlanan kararla bu oranda yüzde 11.20 oranında indirim yapıldı ve MTV yeniden değerleme oranı yüzde 36,20’den yüzde 25’e indirildi. Böylece 2022 yılında MTV’de artış yüzde 25 olarak uygulanacak. Diğer vergi, harç ve cezalarda yüzde 36,20 olarak belirlenen oranda ise değişikliğe gidilmedi.

 

 

MTV 2022 ne zaman ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yılda iki kez veriliyor. Bu vergi aracın yaşı, motor hacmi ve hangi taşıt grubuna girdiğine göre farklı şekillerde hesaplanır.

 

2022 yılı için en düşük hesaplanan MTV 137 TL olurken en yüksek hesaplanan MTV ise 32 bin 633 TL olarak hesaplandı. Bu hesaplamaları aracınızın durumuna göre direkt olarak e-Devlet üzerinden hesaplanmış fiyatını görebilirsiniz.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kullanıcılara sunulan GİP uygulaması üzerinden de direkt olarak vergi borcunuzu sorgulayabilir ya da ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bilgi almak için dilerseniz; bulunduğunuz şehirdeki vergi dairesini ziyaret edebilirsiniz.

 

MTV son ödeme tarihi

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yılda iki kez ödenir. Belirli kriterlere göre hesaplanan borcun ödemesi iki taksit olarak 2022 yılının Ocak ayında ve Temmuz ayında ödenir. Bu ödemeler için herhangi bir gün belirlenmemiştir.

 

İlk taksit için Ocak ayındaki herhangi bir günde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. İkinci ödeme için de Temmuz ayındaki herhangi bir gün içerisinde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu işlemler ve ödemeler için ya da daha fazla bilgi öğrenmek için bulunduğunuz şehirdeki vergi dairesine giderek sorunlarınızı halledebilirsiniz.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kredi kartı olan artık kullanamayacak: İşte isteni
Araç sahiplerine müjdeli haber geldi
Çevreyi ot bastı!
Başvuran EYT'liler avans alabilecek!
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi