GAYTANCIOĞLU; Esnaf ve Çiftçi sigorta primini ödeyemiyor
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu esnafın ve çiftçinin Bağkur primlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek
11 Ocak 2022 Salı 16:10

 

 

 

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu esnafın ve çiftçinin Bağkur primlerinde yaşanan artışa dikkat çekerek “Bu sigorta primlerini çiftçi de esnaf da ödeyemez. Vatandaşın elinden sosyal güvencesi de alınıyor” dedi.

 

Bağkur primlerinin yanı sıra isteğe bağlı sigortalıların primlerindeki artışa da dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi. “Bağkur primi 1700 TL oldu. Esnaflar dükkân kirası mı ödesin? Elektrik parası mi ödesin? Evine ekmek mi götürsün? Çalıştırdıkları kişilerin maaşını mı ödesin? Vergi mi ödesin? Dükkâna malzeme mi alsın? Bunları düşünmekten 1700 TL olan Bağkur primine sıra gelmiyor.

 

Çiftçilerimizin en önemli sosyal güvencelerinden birisi emeklilik. Ancak tarım Bağkurundan emekli olan çiftçilerimizin çoğu 25-30 yıl arası prim ödediklerinden dolayı 1500-1700 TL civarında maaş alıyor. Halen çalışarak bağkur primi ödeyenler ise son zamlarla sonra 1700 TL bağkur primi ödemek durumundalar. Primlerini ödeyemeyenler sağlık güvencesinden yani hastanelerden yararlanamıyor.

 

 

Çiftçimiz zaten eline geçen para ile fiyatları %100-500 civarında artan mazot, gübre almak zorundalar. Bu nedenle kimse Bağkur primini düzenli olarak yatıramıyor. Birçok çiftçimiz zaten primlerini ödeyemiyordu, bunların sayısı daha da artacak. Çiftçiler çok artan mazot, gübre, tohum ve ilaç masraflarını ödeyebilmek için her şeyden kısıyor, ilk önce kıstıkları ise maalesef kendi sosyal güvenlik primleri oluyor.

 

Birçok kişi de, özellikle aralarında yaşlılıklarında emeklilik hakkı kazanmak isteyen ev kadınları, isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödüyordu. Şimdi bunlarda da en düşük miktar 1750 lirayı geçti. AKP’nın yaşattığı bu kriz ortamında hiçbir dar gelirli yurttaşın bu primleri ödeyebilmesi mümkün değildir. 65 yaşından sonra verilecek üç kuruş maaş için bugün vatandaşlarımızdan bu kadar yüksek primler istemek insafsızlıktır. Sosyal devletle bağdaşmaz.

 

Biz CHP olarak aile sigortasını devreye sokarak her evde en az bir sigortalının olmasını sağlayacağız. Bizim iktidarımızda emekli maaşları asgari ücretten az olmayacaktır”

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
“Hepimizin sesi ve çığlığı olacağım”
EYT'LİLERE SÖZÜMÜZ: BU İŞİ DÜZELTECEĞİZ
ÖĞRETMEN ATAMASINDA TARİH BELLİ OLDU!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi