ASLAN: Sizden Korkmuyorum!
22 Ekim günü gazetemizin sosyal medya hesabından yayımladığı bir habere yorum yapan Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı
13 Kasım 2021 Cumartesi 13:01

 

 

22 Ekim günü gazetemizin sosyal medya hesabından yayımladığı bir habere yorum yapan Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Egemen Aslan’a cevap veren Uzunköprü AK Parti ilçe başkanı Kadir Bilgin’e Aslan’dan tokat gibi yanıt geldi.

SİZDEN KORKMUYORUM!

 

Geçtiğimiz gün Borsa binasında basının karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Aslan, özellikle Ticaret Borsası seçimlerinde kimin başkan seçileceğine üyelerimiz karar verecek. Neticede bizler göreve seçilerek geliyoruz, Kadir Bilgin gibi atanarak değil.

Borsamızın üyeleri Egemen Aslan sen bu görevi iyi yapamıyorsun, hakkını veremiyorsun diye düşünüp oy vermezler ise bize onların alacağı karara saygı duymak düşer. Dedi.

Egemen Aslan’ın basın toplantısında AK Parti ilçe Başkanı Kadir Bilgin’e yazılı olarak verdiği cevabı aynen yayımlıyoruz.

 

“Çakmak Barajı Sulama Kanalları inşasının bir an önce başlaması için daha ne bekliyorsunuz?

Uzunköprü Ekonomik olarak çöküyor!

Öncelikle Adalet ve Kalkınma Partisi Teşkilatı ve Kadir Bilgin’in tepkisine yol açan sosyal medya paylaşımımın içeriğini sizlere sunmak istiyorum.

22 Ekim’de gazetemizin sosyal medya hesabından paylaştığı bir haberin altına yorum yapan Aslan şu ifadeleri kullanmıştı.

“Hükümet Konağı bir ihtiyaç mı, ihtiyaç. Hükümet Konağı inşasının bir kaç müteahhit dışında kime faydası var? Uzunköprü’nün acil olarak ekonomik dinamiklere ihtiyacı var. Yıllardır tamamlanamayan Çakmak Barajı ve sulama kanalları tamamlanmış olsa, 522.000 dekar arazi suya kavuşturulsa, dekar başına 1000 TL katma değer yaratılsa üreticilerimizin cebine en az 522.000.000 TL para girer. Üreticilerimizde bu parayı bir şekilde harcayacak ve bu durumdan esnafımızda sebeplenecek, devletimiz yurt dışından alacağı tarım ürünlerine çok daha az döviz ödeyecek. Dolayısı ile her kesim kazanacak. Ne hikmetse AKP’li yerel yöneticiler ve bölge vekili Sn. Fatma Aksal hiç bir şekilde ilgilenmemektedirler. Bu arada Çakmak Barajı ile ilgili bir gelişme varsa onu da Uzunköprü kamuoyu ile paylaşırlarsa memnun oluruz. 30-40 gün önce bir toplantı tertip olmuş ve o toplantıda acilen Ankara ziyareti yapılarak, Çakmak Barajı Sulama Kanallarının II. kısım inşası ile ilgili ihalenin, hazırlanmakta olan 2022 yılı bütçesinde yatırım kapsamına aldırılması çalışmalarının yapılması önemini anlatmıştım. Ama maalesef 2022 yılı bütçesi hazırlandı ve TBMM’ne geldi. Çakmak Barajı II. Kısım sulama kanalları projesi 2022 yılı bütçesinde yer almıyor. Anlayacağınız bir yıl daha kaybedildi. Sn. Fatma Aksal bu konuda samimi davranmıyor, anlaşılan Uzunköprü’nün ekonomik olarak kalkınması onu hiç mi hiç ilgilendirmiyor”

 

AK Parti ilçe Başkanı Bilgin’e çok gecikmeden Egemen Aslan’dayn yazılı olarak geldi.

 

Aslan, “Yukarıda ki metinden de anlaşılacağı üzere yazdıklarım rakamlara dayalı, ispatı kolay ve tamamen Uzunköprü’müzün gelecek planlamasında doğru bir yer olacak tespitlerdir. Kadir Bilgin’in dediği gibi “Egemen Aslan’ın asılsız iddiaları” değildir. Kadir Bilgin’in dediği gibi asılsız bir iddia ise kendisini ispata davet ediyorum.

Benim sosyal medya paylaşımımın içeriğinde Uzunköprü’müzün günümüzdeki en büyük probleminin ekonomik kalkınma olduğu vurgulanmıştır. Uzunköprü ekonomisi her geçen gün biraz daha gerilemekte, vatandaşlarımızın gelirleri her geçen gün biraz daha azalmakta ve buna bağlı olarakta gençlerimiz geçim ve iş zorlukları nedeniyle sanayi şehir ve ilçelerine göç etmektedir.

Uzunköprü’müzün nüfusu köyler dahil 1980’li yıllarda 85.000 civarında iken 2020 sonu itibari ile 60.608’e gerilemiştir. Nüfus göçünün en büyük sebebi 1980 sonrası tarımın ve hayvancılığın cazibesini yitirmesi, gençlerin köylerde yaşamak istememesi ve gelirlerinin yetersiz kalmasıdır.

Tam da bu aşamada 2000’li yılların başından itibaren bölgemiz bir umut olarak Çakmak Barajı ve Sulama kanalları projelerine yönelmiştir.

Bölgede önce Hamzadere barajı inşası başlamış, baraj inşası 2011 yılında bitmiştir. Ardından Hamzadere barajı sulama kanalları inşası 2013 yılında başlamıştır.

Günümüzde 335.640 dekar arazinin sulanması planlanan Hamzadere Barajının sulama kanal sisteminin % 90’ından fazlası tamamlanmıştır.

Gelelim Çakmak Barajımıza; Çakmak Barajı inşasına 2008 yılında başlanmış ve 2015 yılında tamamlanmıştır. Çakmak Barajı sulama kanalı inşası 2 hatta ayrılmıştır. 1. Hat Meriç hattı 164.350 dekar sulama alanına sahip, 2. Hat ise Uzunköprü hattı 357.650 dekar sulama alanına sahip ve toplamda 522.000 dekar arazi sulanması planlanmıştır.

2017 yılında 1. Hat 164.350 dekarlık Meriç sulama kanalları ihalesi yapılmış 2020 yılında tamamlanması taahhüt edilmiştir. Ancak 1. Hat Meriç sulaması 2020 yılında tamamlanması gerçekleşmemiş olup 22.000 dekarlık sulama hattı, 1. Hattın %13,38 inin 2022 yılı ocak veya şubat aylarında tamamlanması beklenmektedir. Geri kalan % 86,62 lik 142.350 dekarlık alanı sulayacak kanal sisteminin ne zaman tamamlanacağının akıbeti belli değildir.

Çakmak barajı sulama havzasının 2. Etabı Uzunköprü hattının 357.650 dekar sulama ihalesinin ne zaman yapılacağı ile ilgili hiçbir bilgi yoktur. 2. Etap Uzunköprü hattının 2022 yılı bütçe planlamasına alınıp alınmadığı dahi belli değildir. Yani kısaca 522.000 dekar sulama alanına sahip Çakmak barajı sulama inşa işleri 2017 yılında başlamasına rağmen 2022 yılı Ocak-Şubat aylarında ancak % 4,21 seviyesine ulaşacak olup geri kalan %95,79’luk alan 500.000 dekar sulama sisteminin ne zaman tamamlanacağı belli değildir.

Bu arada %90’ların üzerinde gerçekleşme oranına ulaşan Hamzadere barajı sulama kanallarını yapan Adalet ve Kalkınma Partisi ise aynı Adalet ve Kalkınma Partisi Çakmak barajı sulama kanalları inşasında neden %4,21’de kalmıştır.

Çakmak barajı sulama havzaları toplulaştırma programı 2010-2014 olarak belirlendiği halde, günümüzde tamamlanamamıştır.

Burada sorun Adalet ve Kalkınma Partisi’nde mi? Yoksa Çakmak barajı sulama kanalları inşası projelerine gerekli önemi göstermeyen Adalet ve Kalkınma Partisi Bölge Milletvekili, İl Yönetim ve İlçe Yönetim kadroları mıdır?

Benim Uzunköprü adına sorguladığım ve üzerinde ısrarcı olduğum konu budur. Görüldüğü üzere her şey rakamlarla ve tarihlerle sabittir. Yazılanlar da asla asılsız iddia değildir.

O metni okuması için Kadir Bilgin'in eline tutuşturanlardan ve Kadir Bilgin’den, asılsız dedikleri paylaşımımın doğru olmadığını ispata davet ediyorum. Siyasetçi söyledikleri ve duruşu ile etrafına güven vermelidir. Yazdıklarım doğru değilse, kendim çalıp kendim oynuyorsam neden kendinize dert ediniyorsunuz, gereken değerlendirmeyi Uzunköprü kamuoyu yapacaktır!

Ben demişim ki; Uzunköprü’müzün ana sorunu ekonomidir, işsizliktir, yoksulluktur, göçtür. İlçemize yeni Adliye binası, Spor salonu, hastane yapılabilir. Ancak bunların günümüzde alternatifleri vardır, ilçemizin önceliği ekonomik kalkınma, gelir adaletinin sağlanması, göçün önlenmesi, tarımsal altyapının tamamlanarak üretimin daha katma değer üretir hale gelmesi, esnafımızın üretilen katma değerden daha çok pay alması, ülkemizin tarımsal ürün ithalatında dış ülke üreticilerine daha az döviz ödemesi çok daha önemlidir.

Çakmak barajı ve sulama kanalları Uzunköprü için olmazsa olmazdır. Geçmişte rahmetli Kemal Unakıtan, Prof. Dr. Necdet Budak, Ümit Gür, Şadan Atalay, Çağatay Yılmaz ve İl-İlçe Yöneticisi arkadaşlar bu projeye emek harcamışlardır. Ben Uzunköprü adına onlara teşekkür ediyorum.

Gelelim günümüze, bizler yıllardır Uzunköprü’müzün ekonomik sorunları ile ilgili Adalet ve Kalkınma Partili vekillere, İl ve İlçe yöneticilerine gerek yerel gerekse Ankara’da sorunları aktardık.

Kadir Bilgin başkanım siz göreve geldiğiniz günden itibaren Parti ilçe binanızda, Ticaret Borsasında ve üçüncü kişilerle birlikte dış ortamlarda Uzunköprü’müz adına bir araya gelmedik mi?

Milletvekili Fatma Aksal ve İl Başkanı Belgin İba hanımı Edirne’de ziyaret ederek özellikle Çakmak barajı sulama kanallarının önemini anlatmadık mı?

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u Uzunköprü’de Borsamızda ağırladık, Ankara’da makamında ziyaret ettik ve Uzunköprü’müzün içerisinde bulunduğu ekonomik zorlukları ve çözüm yollarını kendileri ile paylaştım. Ancak sonuç alınamaması bizleri üzdü, bir arpa tanesi kadar yol alınmadı.

Sizlere soruyorum, göreve geldiğiniz günden itibaren siz il ve ilçe teşkilatlarınız ve Edirne vekiliniz Fatma Aksal, Çakmak barajı sulama kanalları inşası ile ilgili Ankara’da kaç kez bir araya gelip işi takip ettiniz?

Kısaca siyaseti Ankara’da yapacaksınız; Uzunköprü’de, Edirne’de değil!

Oturduğum koltuğun önemini ve gerekliliğini bilerek bu açıklamaları yapıyorum. Sizlerin eksik kaldığı, yapamadığı işleri sizlerin hoşuna gitmese de, “amaçsız söylem” olarak tanımlasanız da kamuoyu ile paylaşıyorum. Unutmayın ki hadisi şerifte dendiği üzere “eksiklik ve yanlışları dile getirmeyen dilsiz şeytandır.”

Belediye Başkanımız Sn. Özlem Becan her ay Yerel Yönetim adına STK Başkanları ile bir araya geliyor. Bizlere yapılanları, yapılacakları anlatıyor. Bizler de İlçemiz ile ilgili eksik gördüğümüz konuları onunla paylaşıyoruz. Kısaca sık sık bir araya geliyoruz, kendisine teşekkür ediyorum.

Soruyorum; Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili, İl Başkanı ve siz en son ne zaman Ticaret Borsamıza geldiniz?

Ticaret Borsasına gelmek için seçimleri mi bekliyorsunuz?

Kadir Bilgin, ben bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisiyim………..

Benim görevim bölgem ve vatandaşlarımızın eksikliklerini, ihtiyaçlarını, yaşadıkları olumsuzlukları, ekonomik zorlukları, hayat pahalılığını, tarımsal girdi fiyat artışlarını, enflasyonu, işsizliği önce siyasi partiler sizlerle, sizlerden ses çıkmadığı zaman basın mensubu arkadaşlarla, yine de yapıcı tepki vermezseniz hoşunuza gitmese de sosyal medya üzerinden kamuoyunun açıkça anlayacağı dilde paylaşırım.

Sizler bundan neden rahatsız oluyorsunuz ki? Rahatsız olacağınıza gidelim Ankara’ya çözüm yolları arayalım veya arayın!

Şimdi gelelim kişisel eleştirilerinize.

Klavye başında saçma sapan eleştiriler şeklinde bir şeyler yazmışsınız. Unutmayın ki Sosyal medya kişilerin duymak istediklerini değil, hakaret içermedikçe eleştiri, yol gösterme ve fikir üretme hususunda ki tek mecradır. Anlaşılan sosyal medya paylaşımlarım sizleri rahatsız ediyor. O zaman doğru yoldayım, sizler de vazifenizi doğru yapın.

Edep sınırlarını aşan üslup ile derken neyi kastettiğinizi anlamadım. Küfür etmem, hakarette bulunmam. Ancak yine de edep dışı bir söylem ararsanız; Benim için söylediğiniz “Garip ve irdelenmesi gereken ruh hali” yakıştırmasına bakabilirsiniz…

Bu arada Kadir Bilgin’in eline tutuşturulan ve al bunu oku denilen metinde benim için sarf edilen “Yakasına siyasi parti rozeti takacak bir el arıyor” kısmı var.

Arkadaşlar ben 1990 yılından beri zaten siyasetin içerisindeyim. Bugüne kadar ilçe yönetim kurulu üyeliği, belediye meclis üyeliği görevlerini DYP bünyesinde yıllarca onurla yaptım. 1994 yılında DYP’den belediye başkan aday adayı oldum. Anlayacağınız benim yakamda zaten bir parti rozeti var. Bugüne kadar da güçlünün yanında değil her zaman hak ve haklının yanında oldum.

Uzunköprü’müzü siyasi ideolojik öfkeme ve kişisel beklentilerime kurban etmiyorum. Ancak Uzunköprü’müzün ekonomik kalkınması adına hiçbir şey yapmayan Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili, İl ve İlçe yöneticilerini harekete geçirme adına onları uykularından uyandırmaya çalışıyorum.

Birde ne diyor Kadir Bilgin “beni uyarıyormuş”

Merak ettim bu uyarıların içeriği ne olabilir? Aba altından sopa göstermek mi, yoksa STK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden azletmek mi?

Konuşacağız arkadaşlar korkmadan konuşacağız. Egemen Aslan konuşacak, kepenk kapatan esnaf konuşacak, ay sonunu getiremeyen asgari ücretliler-emekliler konuşacak, tarlasına ürün ekemeyecek duruma gelen çiftçiler konuşacak, sağlık sisteminin ezdiği doktorlarımız konuşacak, öğretmenlerimiz konuşacak, akademisyenlerimiz konuşacak, STK’larımız konuşacak. Siz uyarsanız da konuşacak tehditkâr söylemlerle önümüze dikilseniz de çözüm bulmak, çözüm olmak için konuşacak.  

Sizden korkmuyorum!

Bugün için bir siyasi parti beklentim yok, olsa açık açık söylerim ve siyasette yerimi alırım.

Ticaret Borsası başkanlığında kalıcı olmak istesem ağzımı açmam, konuşmam, Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşları karşıma almak istemem. Zaten resimdeki Kadir Bilgin dahil 4 arkadaş borsamızın üyesi.

Ancak olay benim Ticaret Borsası başkanı olarak kalmamdan ziyade Uzunköprü’müzün ekonomik kalkınması adına önceliği olan konuları ilgili siyasilere ve makamlara sık sık hatırlatmak olmadı mı, önce yüz yüze sonra basın medya ve sosyal medya üzerinden hatırlatmak.

Ben Uzunköprü’müzün ekonomik kalkınması için gerekli olan konuları, “cambaza bak cambaza bak” diye bağıranlar olsa da asla vazgeçmeden dile getirmeye devam edeceğim.

Ticaret Borsası seçimlerinde kimin başkan seçileceğine üyelerimiz karar verecek. Neticede bizler göreve seçilerek geliyoruz, Kadir Bilgin gibi atanarak değil.

Borsamızın üyeleri Egemen Aslan sen bu görevi iyi yapamıyorsun, hakkını veremiyorsun diye düşünüp oy vermezler ise bize onların alacağı karara saygı duymak düşer.

Benim için hiçbir şey Uzunköprü’müzün ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasından daha önemli değildir.”

 

Açıklamanın sonunda Ticaret Borsası Başkanı Egemen Aslan toplantıya katılan basının sorularına cevap verdi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi