Selimiye Camii Restorasyonu İhalesi 02 Kasım 2021’de
Edirne’nin tarihi ve kültürel anlamda değeri ve önemine vurgu yapan Aksal; ‘’Osmanlıya uzun yıllar Başkentlik yapmış
27 Ekim 2021 Çarşamba 13:21

TBMM KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU (KEFEK) BAŞKANI VE AK PARTİ EDİRNE MİLLETVEKİLİ FATMA AKSAL, KÜLTÜR TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY İLE GÖRÜŞTÜ.
 

Edirne’nin tarihi ve kültürel anlamda değeri ve önemine vurgu yapan Aksal; ‘’Osmanlıya uzun yıllar Başkentlik yapmış Kadim şehrimiz Edirnemizin bu manevi miraslarını tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak gelecek nesillere aktarabilmek adına Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri ve talimatlarıyla; ilgili bakanlıklarımız kurum ve kuruluşlarımızla daima istişareler ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. Ülkemizin istikbali için TBMM Genel Kurulu’nda Milletimizi temsilen yasama çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz esnada, Edirnemize yatırımların projelerin de Bakanlıklarımız nezdinde takipçisiyiz.
 

TBMM’de Kültür Turizm Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Aksal; ‘’ Sayın Bakanımız ile TBMM’de bir görüşme gerçekleştirdik. Yaklaşık 1800 metreyi bulan çevresi ile Edirne’deki en büyük tabya olan, Balkan Savaşları'nda Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılmış olan Hıdırlık Tabyasını ve Enez Ayasofyası olarak bilinen Enez Fatih Camii açılışını Sayın Bakanımızın en yakın zamanda Edirne’ye teşrifleriyle gerçekleştireceğiz.
 

‘’SELİMİYE İÇİN TARİH BELLİ OLDU’’
Mimar Sinan’ın ustalık eseri Unesco Dünya Mirası Selimiye Cami Restorasyonumuz için Bakanlığımızla ilk günden beri en hassas şekilde proje çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2 Kasım’da Selimiye Camii ‘mizin restorasyonu için ihaleye çıkıyoruz. Selimiye Camii ni etrafında yıllardır var olan mezbelelikten kurtarıp; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız eliyle kültürel dokusuna en uygun şekilde restore edeceğiz. Selimiye Camiinin çevresi artık ‘’toz toprak değil tarih kokacak’’

 

Milletvekili Aksal; Edirne’de Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde devam eden, tamamlanmış olan ve planlanan birçok yatırım olduğunu vurgulayarak ‘’ Bu topraklar Medeniyetler Beşiği olan topraklar. Hiç kuşkusuz ecdadın tarihi, yaşamı, sosyo-kültürel hayatı ile ilgili çok ehemmiyetli kalıntılara, eserlere sahibiz. Makedon (Makedonya) Kulemiz ile yakın çevresindeki sur kalıntılarının olduğu alanı da Edirne Kent Tarihi Müzesi ve Ören Yeri olarak düzenleyeceğiz. İstisnasız her bir eserimizle ilgili çalışmalarımız mevcut, aynı zamanda Şehrimize kültürel anlamda katkı sağlayacak yeni İl Halk Kütüphanemiz için de Sayın Bakanımızla istişarelerde bulunduk.
 

Edirne Tarihi-kültürüne yönelik destekleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza Edirneli hemşehrilerim adına, gelecek nesiller adına teşekkürlerimi sunuyorum.’’ Dedi.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi