Geçmişi 1427 yılına kadar dayanıyor
Uzunköprü’ye adını veren tarihi M.S. 1427’li yıllara dayanan ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi Uzunköprü için hazırlanan
11 Ekim 2021 Pazartesi 09:41

 

 

Uzunköprü’ye adını veren tarihi M.S. 1427’li yıllara dayanan ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi Uzunköprü için hazırlanan restorasyon projesinin önümüzdeki günlerde hayata geçirileceği belirtilirken, köprüde uzun bir aradan sonra restorasyon yapılacağı kaydedildi.

 

Osmanlı izlerini taşıyan, Mimar Sinan’ın kalfası Mimar Muslihhiddin tarafından 1427 yılında yapımına başlanan tarihi Taş Köprü Uygulama projesi ile hak ettiği değeri yeniden kazanacak. Restorasyon proje çalışmalarının hazırlanmasının ardından, tarihi Uzunköprü adeta küllerinden yeniden doğacak.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 2021 yılı Köprüler proje programında yer alan köprünün ihalesi Nisan ayı içinde yapıldı. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma, 1270,41 m. metre uzunluğa ve 174 kemere sahip tarihi Taş Köprü Uzunköprü, Edirne İli, Uzunköprü İlçesi, Ergene Nehri üzerinde, Osmanlı Devletinin altıncı padişahı Sultan II. Murat döneminde, Mimar Muslihiddin tarafından, 1427-1443 yılları arasında inşa edilmiştir. 1270,41 m. uzunluğu ve  174 kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğine sahiptir.

 

Kireçtaşı ve traverten cinsi kesme taş blokları ile inşa edilen köprünün, alüvyon zemin üzerine oturtulan temelleri enerji sönümleyici ahşap ızgara sistemi üzerine inşa edilmiştir. Köprünün kemerleri çoğunlukla çift merkezli sivri kemer formundadır, ancak dairesel ve basık dairesel formlarda kemerleri de mevcuttur. Bu ihtişamlı köprü, Orta Asya’dan-Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada faklı kültürleri bünyesinde toplayan Osmanlının, sanat ve estetik anlayışından motifler de taşımaktadır.

 

Osmanlı İmparatorluğu'na 92 yıl başkentlik yapmış olan ve metrekareye düşen tarihi eser sayısıyla dikkat çeken Edirne Selimiye Camisi ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ardından UNESCO dünya kültür mirası listesine bir eseri daha katıyor. Edirne Valiliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuru evrakları gönderilen ve 40 bin nüfuslu ilçeye adını veren 1393 metre uzunluğundaki Uzunköprü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne alındı. 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
‘KARA ELMAS’ Ortalığı yakıp geçiyor
GENÇLER KÖYLERİNDE KALMIYOR
ALTUN: “Hastaneler Ticarethaneye Dönüştü”
Oynatmaya az kaldı!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi