Dayıoğlu: Sesiniz ne zaman çıkacak
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aldığı yeni kararla daha önce reçetelere yazılan, yıllarca hastaların ücretsiz alabildiği 52 ilacı
07 Ekim 2021 Perşembe 09:50

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aldığı yeni kararla daha önce reçetelere yazılan, yıllarca hastaların ücretsiz alabildiği 52 ilacı artık ödemeyecek. Boğaz spreyi, ağrı kesici ve kas gevşeticilerin de aralarında olduğu ilaçların bedellerinin tamamını 15 Ekim 2021 den itibaren hastalar ödeyecek.

 

Edirne DİSK Emekli-Sen Şubesi Başkanı Sait Dayıoğlu, 15 Ekim tarih itibarıyla bu ilaçlar doktor tarafından reçeteye yazıldığında bedellerin tamamını hastalarımız cebinden ödeyerek temin edebileceklerdir dedi. 

 

8 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ ile ‘Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararları’ kapsamında aralarında boğaz spreyleri, ağrı kesici ve kas gevşetici krem ve merhemlerin olduğu 52 ilacın geri ödeme listesinden çıkarıldığına dikkat çekti.

 

Edirne’de sendikacılık yapan ve sivil toplum kuruluşlarında görev alan Sait Dayıoğlu, 52 ilacın ödeme listesinden çıkarılmasına sert tepki gösterdi. Dayıoğlu, "Siyasilerin ve STK’ların bu tasarıya neden sessiz kaldığını sordu? " sordu. 
 

Dayıoğlu, Yıllarca bu millettin SGK prim ödediğini söyledi ve karşılığı bumu olmalıydı dedi. Bilindiği gibi 15 Ekim’de yürürlüğe girecek tasarıda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) eki ‘Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nde kayıtlı 52 ilaç, geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında antiinflamatuvar ilaçlar olarak adlandırılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde kullanılan ağrı kesici tropikal ilaçlar yer alıyor. Sait Dayıoğlu, 52 ilacın ödeme listesinden çıkarılmasına sert tepki gösterdi.

 

Ey siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarına neredesiniz diye soran Dayıoğlu, "Son günlerde her gün gündeme gelen emeklinin durumu zaten ortada. Son olarak hükümet tarafından emekli maaşlarına komik zamlar yapıldı, ardından elektrik, doğalgaz ve suya yapılan zamların ardı arkası kesilmeden şimdi de 52 ilaç ödeme listesinden çıkarıldı. Sizlerin sesi çıkmayacak sa ne zaman sessiz çıkacak acaba diye siyasilere ve sivil toplum kuruluşlarına sordu? 15 Ekim’den itibaren emekli ve SGK’ya prim ödedi. Ödeme kapsamından çıkarılan bu ilaçları parayla alacak. Sizler o koltuklarda rahat rahat oturacakmısınız?” Sesiniz ne zama n çıkacak diye sordu.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
‘KARA ELMAS’ Ortalığı yakıp geçiyor
GENÇLER KÖYLERİNDE KALMIYOR
ALTUN: “Hastaneler Ticarethaneye Dönüştü”
Oynatmaya az kaldı!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi