İdari mahkemeden OSB’ye durdurma kararı
Uzunköprü’ye bağlı Kavacık köyü merasında yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne köylüler karşı çıktı.
05 Ekim 2021 Salı 12:51

 

Uzunköprü’ye bağlı Kavacık köyü merasında yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne köylüler karşı çıktı. Kavacık köyünde yaşayan halk, OSB'nin kurulacağı bölgenin orman ve tarım arazisi olduğunu belirterek, bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım arazisine zarar vereceği gerekçesiyle dava açtı. Şimdiye kadar köylülerin açtığı 4 ayrı davanın 3'ünde OSB aleyhine 3 ayrı bilirkişi raporu verildi. Son davada ise Edirne İdare Mahkemesi, bilirkişi raporundaki, 'OSB alanın mutlak tarım arazisi ve özel ürün arazisi' tespitinde çalılık vasfında olmadığı bu nedenle tarım kapsam dışı alan olarak nitelendirilemeyeceğine dahil yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Kavacık köy halkı OSB alanında toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Kavacık köyü halkından yürütmeyi durdurma davası açan Hasan Orman, "OSB alanı içinde bulunan mezarlığımıza, şehitliğimize, içme suyu kaynağımıza, göletimize, tarlamıza, köyümüze zarar verecek olan Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne kurulmaması için bilirkişi raporlar yazdılar anlamadılar. Kavacık köyü halkı olarak mahkeme kararına saygı bekliyoruz. Köyümüze ısrarla kurulmak istenilen OSB'den derhal vazgeçilmelidir" dedi.

Köy halkının yürüttüğü hukuk mücadelesinde avukatlık yapan Bülent Kaçar, söz konusu kararın detaylarını paylaşarak, şöyle dedi: “Taraflara tebliğ edilen bilirkişi raporuna karşı davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Edirne Valiliği'nce itiraz edildiği, yapılan itirazların raporu kusurlandıracak nitelikte görülmediği, bilirkişi raporunun mevcut haliyle hükme esas alınabilecek mahiyette olduğu görülmüştür. Dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunun birlikte değerlendirilmesinden; dava konusu taşınmazlardan keşif sırasında 7 farklı noktadan alınan toprak numunelerinin analizi sonucunda, 5 tanesinin, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na göre Özel Ürün Arazisi Niteliğinde olduğu, 2 tanesinin ise 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na göre Mutlak Tarım Arazisi Niteliğinde olduğunun belirtildiği, bu itibarla dava konusu arazinin, çalılık vasfında olmadığı anlaşıldığından, davacılar tarafından, Edirne İli, Uzunköprü İlçesi, Kavacık Köyü sınırları içerisinde yer alan 115 ada 238, 118 ve 175 no’lu parsellerde kayıtlı bulunan ve Karma Organize Sanayi Bölgesi amacıyla tarım dışı amaçla arazi kullanım iznine yaptıkları itirazın reddine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığının 10.07.2020 tarih E.1929176 sayılı işlemi ile bildirilen Edirne Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 16.06.2020 tarih E.1628180 sayılı işleminde, dava konusu taşınmazlara ilişkin etüt raporu ve arazi fotoğraflarının Bakanlığa sunulmasına ilişkin 17.06.2020 tarih E.1651083 sayılı işlemde ve 30.09.2016 tarih 1036 sayılı işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Öte yandan, hukuka açıkça aykırı bulunan işlemlerin uygulanması halinde, telafisi güç veya imkansız zararların meydana gelebileceği kuşkusuzdur. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere, 14.09.2021 tarihinde oybirliğiyle karar verildi."

Kaçar, dava konusu arazilerin Edirne 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre tarımsal alt bölge içerisinde kaldığını hatırlatarak, “Üst ölçek niteliğindeki edirne il çevre düzeni planına göre bu alanlarda hiçbir sanayi fonksiyonu yer alamaz. Kavacık halkına rağmen OSB kurulmaya çalışılan hazine arazileri 2011 yılında Karma OSB'nin katılımcısı Edirne İl Genel Meclisi tarafından ‘TAB’ alanı yani Tarımsal Alt Bölge ilan edilmiştir. Hiçbir resmi merci, Edirne İli 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planındaki bu hükmün varlığı karşısında OSB ısrarına devam edemez. İdari Yargılama Usulü Kanununun 28.Maddesi gereğince ‘...yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez...” ifadelerini kullandı.

Tüm bunlarla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Edirne Valiliği’nin yürütmeyi durdurma kararını uygulaması gerektiğini belirten Kaçar,  "Davacı müvekkiller adına Tarım ve Orman Bakanlığından ve Edirne Valiliğinden Yürütmeyi Durdurma Kararının ivedilikle uygulanmasını, bilime aykırılığı üç ayrı Bilirkişi Raporu ile kanıtlanmış ve dayanağı işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu mahkemece hüküm altına alınmış olan Uzunköprü Karma OSB projesinin iptal edilmesini talep ediyoruz. Karma OSB kurulmak istenen hazine arazilerine ilişkin Tarım Dışı Alan kararının ve Çalılık vasıflandırmasının açıkça hukuka aykırılığı hüküm altına alındığı içinhukukun üstünlüğü ilkesi gereği Uzunköprü Karma OSB yönetiminibilime ve hukuka saygı çerçevesinde Karma OSB projesini Kavacık köyüne kurma ısrarından vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
‘KARA ELMAS’ Ortalığı yakıp geçiyor
GENÇLER KÖYLERİNDE KALMIYOR
ALTUN: “Hastaneler Ticarethaneye Dönüştü”
Oynatmaya az kaldı!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi