Türkiye’ye örnek projenin ilk hasadı yapıldı
Edirne Valisi Ekrem Canalp damlama sulama yöntemi ile yamaç arazide ekimi yapılan çeltiklerin hasadına katıldı.
01 Ekim 2021 Cuma 14:03

 

 

Edirne Valisi Ekrem Canalp damlama sulama yöntemi ile yamaç arazide ekimi yapılan çeltiklerin hasadına katıldı. Vali Canalp burada yaptığı açıklamada Türkiye’ye örnek olan bu yöntemle çeltik ekim alanlarının yüzde 65-75 civarına çıkabileceğinin müjdesini verdi.

 

Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Kumdere köyünde çiftçi Ekrem Ege tarafından damlama sulama yöntemi ile bu yıl ilk defa ekimi yapılan ve tüm Türkiye’ye örnek olan çeltiklerin hasadı yapıldı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı. Hasat etkinliğinde İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt bölgede ekimi yapılan damlama sulama çeltik ekimi hakkında kısa bir bilgi verdi.

 

Çeltik ekim alanında basın mensuplarına bir açıklama yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Burada bahar döneminde ekimini yapmış olduğumuz damla sulama çeltik ekim alanındayız. Bu alanda İpsala’nın ve Edirne’nin geleceğine yeni bir boyut katacak örnek bir etkinliği yapıyoruz. Edirne her yıl Türkiye’nin çeltik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor, bu yöntemle bunun çok daha ötelere taşınabileceğini, Türkiye’nin yüzde 45 çeltik üretimini değil yüzde 65 ini 70 ini karşılayabilecek bir potansiyeli bünyesinde barındıran bir uygulama olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Bir arazinin çeltik tarlası olabilmesi için düz olması havuz şeklinde suyun biriktirmek şeklinde olması gerekiyordu. Şu anda hali hazırda çeltik ekiminin yapıldığı araziler düz alanlardır. Burada yapılan damla sulama yöntemi bu şekildeki bir dezavantajı ortadan kaldırıyor, bu yöntemle yamaç arazilerde artık çeltik ekim alanı oluyor. Bu yöntemle buharlaşmadan kaynaklanan su kaybının önüne geçmiş oluyoruz. Burada örnek ve deneme çalışması yaptık ve aynı zamanda erken hasat edilebilen ürünler ekerek ikinci ürün alma imkânı doğdu. Önümüzdeki yıllarda Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüz damlama sulama ile yapılan çeltik tohumlarının ıslahı ve bölge şartlarına uygun tohum üretme konusunda çalışmalar yapacaklar. Bu örnek çalışmayı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz vasıtası ile diğer tüm ilçelere yaygınlaştırmak için çalışmaları başlatacağız. Buradan bu uygulamaya hayata geçiren çiftçimize ve diğer emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

Edirne’de ilk defa damlama sula metodu ile çeltik ekimi yapan Ekrem Ege ise, ilk defa denemesini yaptıkları çalışmadan gayet memnun olduklarını, dönüm başına 600-700 kg arasında verim beklediklerini belirterek önümüzdeki yıl damlama sulama yöntemi ile ekim alanlarını genişleteceğini söyledi.

 

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve diğer davetliler çeltik tarlasına giderek ürünü incelediler. Vali Canalp ve Milletvekili Aksal daha sonra biçerdövere binerek çeltik hasadı yaptılar.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprü Ticareti Ankara'da
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi