Anız yakana para cezası
Tarımsal üretimimizin ana kaynağı olan toprağın korunması ve ekolojik sisteme zarar verilmemesi için anız yakılmasının
08 Haziran 2021 Salı 20:24

 

 

 

Tarımsal üretimimizin ana kaynağı olan toprağın korunması ve ekolojik sisteme zarar verilmemesi için anız yakılmasının önlenmesi amacıyla, Edirne Valiliği bir tebliğ yayınlayarak Edirne il hudutları dahilinde her ne şekilde olursa olsun anız yakılmasını yasakladı.

 

Anız yakana, dekar başı 80 TL ceza kesilecek Tüm uyarılara rağmen anız yakarak toprağa ve çevreye zarar veren kişilere, dekar başına 80 TL idari para cezası kesilecek.

 

Uzunköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, önümüzdeki günlerde başlayacak hasat sezonu öncesinde çiftçilere ve vatandaşlara anız yakılmaması hususunda hatırlatmalarda bulundu.

 

 

Toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla anız yakılması, Türkiye’nin tamamına yakınında olduğu gibi Uzunköprü’de de büyük bir sorun teşkil ediyor. Toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zarar verirken; anız yakma işlemi, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizma ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden oluyor. Anızın yakılmasına bağlı olarak, toprağın organik maddesi yok olmakta ve toprağın önemli biyolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri zarar görüyor. Anız yangınları sırasında toprağın 0-5 cm derinliğinde 250 dereceye ulaşan sıcaklık, üretimde verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddelerin yok olmasına neden oluyor.
 

 

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Uzunköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, anız yakılması sonucunda tarım topraklarındaki faydalı mikroorganizmaların öldüğünü ve toprak erozyonu ile verim kaybı gibi olumsuzlukların yaşandığını dile getirdi. Esen, aynı zamanda çevredeki ağaç, çalı ve toprak üstü canlılarla henüz hasat edilmemiş tarlalardaki ürünler açısından da tehlike doğuran bu uygulamanın, hava kirliliğine yol açtığını ve yaban hayvanlarının da neslinin devamı açısından birçok olumsuzluğu beraberinde getirdiğine vurgu yaptı. Uzunköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, “Bu zararların önlenmesi amacıyla anız yakanlara her dekar için 80,36 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır” ifadelerini kullandı.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
“Hepimizin sesi ve çığlığı olacağım”
EYT'LİLERE SÖZÜMÜZ: BU İŞİ DÜZELTECEĞİZ
ÖĞRETMEN ATAMASINDA TARİH BELLİ OLDU!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi