LGS İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
LGS’YE RAMAK KALA BAKANLIKTAN DİL BİLGİSİ SORULARI OLMAYACAK DUYURUSU “ÖĞRENCİLER GELECEĞİMİZİ
03 Haziran 2021 Perşembe 10:35

LGS’YE RAMAK KALA BAKANLIKTAN DİL BİLGİSİ SORULARI OLMAYACAK DUYURUSU    “ÖĞRENCİLER GELECEĞİMİZİ BİR KİTAPÇIĞA SIKIŞTIRMAYIN”

 

Hayalini kurdukları okullarda eğitim almak için dönem boyunca pandeminin tüm olumsuzluklarına rağmen sıkı bir şekilde ders çalışan ilçemiz  liseli adayları, LGS için geri sayıma başladılar. Koronavirüs salgınının gölgesinde geçen LGS hazırlıkları, MEB’in düzenleyeceği ve yüz binlerce sekizinci sınıf öğrencisinin katılım sağlayacağı sınavla son bulacak. LGS’yi sorduğumuz öğrenciler geleceklerinin bir kitapçığa sığdırılmasına kızgın…

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik LGS kapsamındaki merkezi sınav 6 Haziran’da gerçekleştirilecek.

 

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınava ilişkin fotoğraflı sınav giriş belgesi bugünden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak.

 

Sınavda oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. İki oturum halinde uygulanacak sınavda öğrencilere toplam 90 soru yöneltilecek.

 

Birinci oturumda 8’inci sınıf Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil. İkinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yer alacak.

 

Sınav sonuçları, 30 Haziran’da bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek.

 

Bakan Selçuk, bu seneye has olmak üzere LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavda dil bilgisinden soru sorulmayacağını, daha çok akıl yürütme ve muhakeme olacağını ifade etti.

 

Süreç ile ilgili görüşünü aldığımız öğrenciler; “Liseye giriş sınavında geleceğimizi sadece bir kitapçığa sığdırmalarını istemiyoruz. Biz farklı yeteneklerde ve karakterlerde olan insanlarız. Bu yüzden öğrenciler yeteneklerine göre sınıflandırılmalı.

 

Öğrencilerin hayatlarının dönüm noktasının birkaç sayfanın içine sığdırılmasına sinir oluyoruz. Bu bizce haksızlık. Geleceğimizi belirleyen bir sınav olduğu için heyecandan dolayı ellerimiz titriyor ve aklımızdaki tüm bilgileri unutuyoruz. Normalde başarılı öğrenciler olmamıza rağmen sınava gelince bu durum bizi oldukça geriyor ve başarısızlığa sürüklüyor. Bu durumun sadece bizde olduğunu düşünmüyoruz. Diğer öğrenciler de sınavda heyecandan dolayı soru kaçırıyorlar. Bu durum ancak şu şekilde aşılabilir; Öğrenciler başarılı oldukları derslerden veya yeteneklerden sınava girsinler. Böylece herkes daha başarılı olur.” İfadelerine yer verdiler.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
“Hepimizin sesi ve çığlığı olacağım”
EYT'LİLERE SÖZÜMÜZ: BU İŞİ DÜZELTECEĞİZ
ÖĞRETMEN ATAMASINDA TARİH BELLİ OLDU!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi