Gaytancıoğlu’nun esnaf için verdiği teklifi AKP ve MHP reddetti
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun TBMM’ye vermiş olduğu Esnafların Kamu Bankaları, Özel Bankalar
11 Mart 2021 Perşembe 09:42

 

 

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun TBMM’ye vermiş olduğu Esnafların Kamu Bankaları, Özel Bankalar ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Faizlerinin Silinmesi ve Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

 

Kanun teklifinin doğrudan gündeme alınıp görüşülmesi için yapılan görüşmede TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “2018 yılında bir kanun teklifi vermiştim, şimdi yeni görüşülüyor. O dönemde de esnafımız ciddi anlamda borçluydu. Şimdi, esnafımızın durumunu anlatmaya inanın kelimeler yetmez” dedi. 

 

Esnafın toplumun orta direğini oluşturduğunu ancak AKP döneminde bu kesimin ciddi olarak yok edildiğini ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu iktidarı “Bütün dünya ülkeleri pandemide esnafını, ticarethanesini, imalathanesini, iş adamını gözü gibi korurken siz esnafın gözünü çıkardınız. Zaten borçlu olan esnafımıza yeni borçlar yüklediniz, pandemiyi yeni borçlarla geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Hipermarketlere -o üç harfli süper marketlere- sürekli ayrıcalıklar tanıyorsunuz ama aynı ayrıcalıkları bakkallara, nalburlara, kırtasiyecilere, tuhafiyecilere, ayakkabıcılara sağlamıyorsunuz” sözleriyle eleştirdi.

Konuşmasında esnafa verilen bin liralık yardımın bağkur primlerini bile karşılamadığına vurgu yapan yardım yerine bağkur primlerini devletin karşılamasının daha yararlı olacağını söyledi.

 

İktidarın tekel bayileri, içkili yerleri pandemi bahanesiyle direkt hedef aldığını belirten Doç. Dr. Gaytancıoğlu  “Vergiyi bunlardan alıyorsunuz ama nedense bu mekânların bir kısmını bir yıldır açmadınız, ciddi saat sınırlamaları getirdiniz” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasının sonunda Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında esnafın ve çiftçinin borçlarının faizlerini sileceklerini, anaparalarını da uygun şartlarda ödenecek şekilde düzenleneceğini belirten CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun esnafların borçlarındaki faizlerin silinmesini içeren kanun teklifi daha sonra yapılan oylamada AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
“Hepimizin sesi ve çığlığı olacağım”
EYT'LİLERE SÖZÜMÜZ: BU İŞİ DÜZELTECEĞİZ
ÖĞRETMEN ATAMASINDA TARİH BELLİ OLDU!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi