74.VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI BAŞLADI
Ülkemizde verem tedavisi ücretsizdir. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaş birimlerinden ücretsiz verilir.
08 Ocak 2021 Cuma 15:26

 

 

 

Ülkemizde verem tedavisi ücretsizdir. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaş birimlerinden ücretsiz verilir. Tam ve başarılı bir tedavi sonucu elde etmek için ilaçları bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içmek en iyi yoldur. Buna doğrudan gözetimli tedavi denir.

 

Verem hastalığı verem mikrobuyla oluşan vücudumuzda herhangi bir organı tutabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Verem dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya nüfusunun 3’ te biri verem basili ile enfektedir. Verem basili ile enfekte olanların % 10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığı gelişir.Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta bir buçuk milyon insan veremden ölmektedir.

VEREM HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Veremin etkeni  ‘’Mycobacterium tuberculosis’’ basilidir. Verem tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan mikropların solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır.

VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. 2-3 haftadan uzun süren öksürük
  2.  
  3. Gece terlemesi
  4.  
  5. Kilo kaybı
  6. Yorgunluk, halsizlik
  7. Balgam çıkarma
  8. Kan tükürme
  9. Nefes darlığı
  10. Göğüs ve sırt ağrısı

VEREM HASTALIĞINDA TANI NASIL KONULUR?

2-3 hafta veya daha uzun süreli öksürük şikayeti olan herkes en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Anamnez, fizik muayene, Balgamın mikroskopla incelenmesi, balgam kültürü, Tüberkülin deri testi (PPD) ve akciğer grafisinin birlikte yorumlanması ile tanı konulur.

VEREM HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Bugün var olan ilaçlarla verem hastalarının hemen hepsi başarıyla tedavi edilmektedir. Ülkemizde Verem ilaçlar Verem Savaş Dispanserlerinden ücretsiz olarak verilmektedir. İlaçların düzenli kullanılması esastır. Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalığının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. BCG(Verem) aşısı özellikle çocukları verem hastalığından korur. Ülkemizde doğumdan sonra iki ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır. Mikrop yayan hasta ile aynı evdekiler özellikle çocuklar için koruyucu tedaviler verilir. Koruyucu tedavide tek ilaç 6 ay kullanılır. Tüberküloz hastaların bulunduğu ortamları havalandırmak, bu ortamlara temiz hava sağlamak bulaşma olasılığını azaltır. Odanın güneş görmesi ortamdaki basilleri öldürür.

VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILIR?

Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın, sık sık ellerinizi yıkayın, sigara içmeyin, düzenli ve dengeli beslenin, öksürürken bir mendille ağzınızı kapatın.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi