Bakan Karaismailoğlu müjdeyi verdi
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “28 Aralık Pazartesi tarihi Uzunköprü’nün ihaleye çıkacaktır” dedi.
25 Aralık 2020 Cuma 17:07

Ulaştırma Bakanı, “28 Aralık Pazartesi tarihi Uzunköprü’nün ihaleye çıkacaktır”

 

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 28 Aralık Pazartesi tarihi Uzunköprü’nün ihaleye çıkacağı müjdesini verdi. 

 

“Bugün ülkemizin Avrupa'ya açılan kapısı, serhat şehrimiz Edirne'de olmaktan ve buradaki ulaşım altyapı çalışmalarımızı sizlerle birlikte yerinde takip etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Edirne programımızın son bölümünde dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü'de sizlerle birlikteyiz.

 

Edirne'den Kars'a doğu-batı, kuzey-güney ayrı etmeksizin ülkemizin her köşesine ulaştırma ve haberleşme yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

 

İlk yapıldığında 1392 metre uzunluğunda, 5,4 metre genişliğinde ve 174 gözü olan köprünün, günümüzde uzunluğu 1266 metre,  genişliği 6.8 metre ve göz sayısı 171 adettir. Yağış ve taşkın mevsimlerinde, Ergene Nehri'nin azgın suları üzerinde rahatlıkla geçiş için izin veren köprümüzün, Mimar Muslihiddin Bey tarafından eşsiz bir ustalıkla yapıldığı dikkat çekmektedir.  1967-1971 yılları arasında, iki şeridi araç trafiğinden kaldırılmak suretiyle öğün döşemesine takviye ilave edilerek genişletilen köprü ağır taşıtlı trafik yükü karşısında dinamik etkilere maruz kalmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü'müz, 2013 yılında yaptığı alternatif köprü ile Uzunköprü'yü ağır taşıt trafiği yükünden kurtarmıştır. 

 

Uzunköprü'müzün restorasyon ihalesini 28 Aralık Pazartesi günü yapacağız.
Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarihi köprü de yapmış olduğu konuşma da 28 Aralık Pazartesi günü tarihi köprünün ihalesini yapacaklarını duyurdu. 

 

“Bugün sizlere Osmanlı Devleti'ne 90 yıla yakın başkentlik yapan, batıya açılan Serhad şehrimiz Edirne'deki dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü'nün restorasyon çalışmalarına başladığımızın müjdesini vermek için buradayız. Osmanlı Sultanı 2. Murat'ın emri ile, 1444 yılında yapımı tamamlanan, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Uzunköprü'müzün restorasyon ihalesini 28 Aralık Pazartesi günü yapacağız”.

 

Çalışmalara 2021 Yılı Başında Başlayacağız. 
Restorasyon kapsamında öncelikli olarak kemerleri askıya alarak, 25 ayrı kemerin onarımı yapacağız. Asfalt ve beton döşemeleri kaldırarak, doğal taş kaplama yapacağız. Korkuluklardaki eksik olan taşları tamamlayacağız. Çimentoları kaldırarak, özüne uygun şekilde Horasan ağacı ile derzler yapacağız. Tarihi, kültürü stratejik konumuyla nehirlerin kavuşma yeri, doğu-batı geçişinin kilit noktası olan Edirne'ye ne yapsak azdır, yeridir, gereklidir.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi