ERGENE NEHRİNE KOKUDAN HALA YAKLAŞILAMIYOR
Recep Tayyip Erdoğan, Ergene’yi kurtarmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldıklarını, bölgede dağınık halde
18 Kasım 2020 Çarşamba 13:50

 

 

Recep Tayyip Erdoğan, Ergene’yi kurtarmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldıklarını, bölgede dağınık halde bulunan ve çevreyi kirleten sanayi kuruluşları için müşterek atık su artıma tesisleri kurmak için harekete geçtiklerini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen, Tekirdağ Valiliğinin koordinatör valilik yaptığı, 9 OSB’nin içinde yer aldığı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’ndaki derin deniz deşarjı kara boru hattının doğu bölümü açıldı.

 

Ergene Nehrine son günlerde yanına dahi yaklaşılamıyor. Yıllardır ekonomiye büyük Zaralar veren, arıtma sistemi olmayan ya da filtreleme yapamadan çalışan sanayi tesisleri, tarımda hatalı gübre ve hatalı su kullanımları nedeniyle kirlenen Ergene’de pis koku eksik olmuyor.

 

İlçenin yeraltı suları ve toprağın kirlendiği geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalarla net bir şekilde uzmanlar tarafından tescillenmesine rağmen Ergene nehrine kimyasal atıklar akmaya devam ediyor. Bu nedenle; arıtma sistemi olmayan ya da sistemi çalıştırılmayan sanayi tesisleri, tarımda hatalı gübre ve hatalı su kullanımları nedeniyle Ergene nehri yıllarca hızla kirlendi. Fabrikaların atık sular yeraltı sularına da karışarak kaynak suları içilemez hale geldi.

 

 

UZUNKÖPRÜ EN ÇOK ZARAR GÖRDÜ

Ergene Nehrinde çevre kirliliği önemli ölçüde nehir yatağına komşu ilçelerdeki sanayi atıkları ve evsel atıklar ile bilinçsiz kullanılan zirai tarım ilaçlarından meydana geldiği bilinmesine rağmen son günlerde alınan tedbirlerle çözüm üretilmeye çalışılıyor. Sanayi tesislerinden arıtılmadan bırakılan ağır metaller ve kimyevi maddelerden oluşan atıklar Ergene nehrine karışan ve bırakılan atıkların bölgemizde kokunun hakim olduğu çevreden geçmek zorunda kalanlar pis kokuyu solumak zorunda kalıyor.

 

 

ERGENE’Yİ TARIM İLAÇLARI VE FABRİKALAR KİRLETTİ

Kirliliğin yoğun olarak evsel atık sulardan, özellikle tekstil, metal, maden, süt ve süt ürünleri vs. endüstri tesislerinden ve tarımsal faaliyetlerden kaynaklandığı anlaşılıyor. Çorlu ve çevresinde bulunan ilçelerde süt ve süt ürünleri de organik kirliliği önemli ölçüde arttırdığı  gibi Ergene Nehri civarındaki büyük ölçekli sanayi kuruluşları, tekstil fabrikaları, gıda fabrikalarının atıkları nehirlerin suyunun rengini bile değiştirecek ölçüde kirliliğe yol açtığı açık bir şekilde görülüyor. Fabrikaların daha az olduğu yıllarda insanların balık tuttuğu ve çevresinde piknik yapabildiği can suyu olarak adlandırılan Ergene Nehrine şimdilerde kokudan yanına bile yaklaşılamıyor.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
BANKALAR EMEKLİLİK HAYALİ KURANLARA KREDİ VERMİYOR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi