“Ya bu zammı yapacağız, yada kapatacağız”
Uzunköprülü Fırın işletmecileri yapılan son ekmek zammından sonra kendilerine yöneltilen haksız eleştirilere bir basın
11 Kasım 2020 Çarşamba 18:04

 

Uzunköprülü Fırın işletmecileri yapılan son ekmek zammından sonra kendilerine yöneltilen haksız eleştirilere bir basın toplantısı yaparak yazılı açıklama ile cevap verdiler.

 

Toplantıda bütün fırıncılar, haklarında yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini dile getirerek yetkililer girdi fiyatlarına yapılan zamları geri çeksinler bizde zammı geri çekmeye hazırız dediler.

 

Son günlerde Edirne ve ilçelerinde gündem olan ekmek fiyatlarının çok konuşulması üzerine haklı gerekçelerimizi anlatmak ve haklılığımızı haykırmak için Uzunköprü Fırıncıları olarak bu basın toplantısını yapmayı zorunlu gördük. Fırıncılar yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler.

 

“5 Mart 2019 Tarihinde 210 gram ekmeğe 1,50 TL fiyat aldık. Maliyetlerimiz o tarihten bugüne %50 den fazla artmıştır. Ağustos ve Eylül 2019 aylarında bir çuval unu 90,00-95,00 TY ' ye alırken bugün 150,00- 155,00 TL'ye, Bir koli mayayı 55,00 TL yerine 95,00 TL'ye, 1 ton odunu 320,00 -330,00 TL yerine 600,00 TL'ye alıyoruz. Elektrik faturalarımız yaklaşık iki katına çıktı. İşçilik maliyetlerimiz arttı Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar malumunuz. Kur artışları ve iğneden ipliğe gelen zamlar bizi ekmeğe zam yapmaya mecbur bıraktı.

 

Edirne'de fırıncılar olarak üç ay önce Ticaret ve sanayi odasına ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlıklarına ekmek tarifesi için müracaatlar yapıldı. İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda 1 Aralık 2020 tarihine kadar toplantı yapılamayacağı dolayısıyla Ekmek tarife komisyonu kurulamayacağı; tarifelerin en az Ocak ya da Şubat ayında alınabileceği fırıncılara bildirildi. Bu artan maliyetler karşısında 4-5 ay nasıl dayanacağız, ya zam yapacak ya da işyerlerimizde ekmek üretemeyecek duruma geleceğiz.” Vurgusunu yaptıkları açıklamanın devamında;

 

Fırıncıların maliyetleri ortada

“Oysa tüm Türkiye'de Belediye meclis toplantıları, il genel meclisi toplantıları hatta düğünler bile kısıtlamalarla yapılıyor. Ekmeğin tarifesini belirleyecek olan komisyonun nasıl toplanamadığını anlamak mümkün değil. Sonra bu sorunu nasıl çözebiliriz diye çevre illerde araştırmalar yaptık. Çevredeki birçok ilde ve İstanbul'un birçok ilçesinde ekmek 2,00 TL. Bu illerdeki fırıncı arkadaşların fiyatları Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 2013 yılında çıkarılan  6502 sayıl yasaya göre belirlediğini öğrendik. Edirne genelindeki meslektaşlarımızla görüşerek yasal ve maliyetlerimizi de göz önünde bulundurarak 6 Kasım Cuma gününden itibaren Edirne genelinde ekmeği 2,0OTL'ye satmaya başladık.

 

Edirne Valiliği Uzunköprü ve çevre ilçelerdeki Belediye Başkanlıklarına tebligat gönderdi. Haksız fiyat uyguladığımızı fahiş fiyattan ekmek sattığımızı ve bunun sonucunda yüksek cezalarla karşılaşacağımızı beyan ettiler. Biz unu 100,00 TL'Ye Mayayı 50,00 TL'ye alıp ekmeği 2,00 TL'ye satmıyoruz maliyetlerimiz ortada. Ya bu zammı yapacağız ya da işyerlerimizi kapatmak zorunda kalacağız.” İfadeleri yer alan açıklamanın sonunda ise;

 

Girdi fiyatları çekilsin bizde zammı geri çekelim

“Ekmek imalatında kullandığımız hammaddeleri serbest piyasa ekonomisine göre fiyatını belirleyen yerlerden alıyoruz ve ekmeği tarifeye göre satıyoruz. Gecemizi gündüze katarak bin bir emek ve zahmetle üretmeye ve hizmet etmeye devam ediyoruz. Pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamalarda kapasitelerimiz % 30 düştü. Bu süreçte lokantalarımız ya kapandı ya da paket servisi ile hizmet etmeye başladı. İnsanlarımız eve kapandığı için birçok kişi kendi ekmeğini evinde yaptı. Sosyal medyada sıkça ekmek paylaşımları yapıldı. Ramazan bayramında 4 gün nöbetçi fırın uygulaması yaptık kapı kapı ekmek dağıttık kimseyi mağdur etmedik. Emekleri tek tek poşete koyduk ciddi maliyet artışlarımız oldu. Hiçbir arkadaşımız işçi çıkarmadı. Bu süreçte kimseden en ufak bir destek görmedik. Velhasıl biz işimizi ve hizmetimizi en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ekmek fiyatı geri çekilecekse girdi fiyatlarımızda geri çekilmelidir. Bu olursa biz ekmeğin fiyatını ertesi gün indirmeye razıyız.

 

Günümüzde bir çayın 1,50 Tuvalet ihtiyacının 2,00 TL olduğu bir dönemde ekmek fiyatının 2,00TL olması azdır. Siz hiç çöp bidonlarının yanında et ve et ürünleri peynir pirinç bakliyat ya da başka bir yiyecek gördünüz mü?

 

Ama her çöp bidonunda ekmeği çöpe atılmış ya da asılı olarak her gün görmekteyiz.

 

DEGERLI BASIN MENSUPLARI

Biz Uzunköprülü fırıncalar olarak fahiş fiyat ve stokçuluk iddialarını kabul etmiyoruz.”

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Öğretmenlere sessiz kutlama
Bir hafta sonra başlıyor
Beklenen açılış Cuma günü yapılacak
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi