‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’
Uzunköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, "Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var Projesi" başvurularının başladığını bildirdi.
23 Ekim 2020 Cuma 09:25

 

Uzunköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, "Köyümde Yaşamak için Bir Sürü Nedenim Var Projesi" başvurularının başladığını bildirdi. 21 Ekim'de başlayan proje başvurularının 20 Kasım 2020 mesai bitiminde sona ereceği belirtildi.

 

Projenin küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi noktasında yetiştiriciler için önemli bir fırsat olduğuna işaret eden açıklamada, şunları kaydetti: Uzunköprü ilçemiz küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Projeden, projenin başlangıç tarihi olan 21 Ekim 2020 itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve asgari 100 baş damızlık küçükbaş hayvan ve yeni doğacak yavruları barındırma kapasiteli barınağa sahip, faaliyet gösterdiği bölgede küçükbaş hayvanlar için uygun yeterli mera/otlak alanı bulunan ve buralardan başvuru tarihi itibariyle ve proje süresince yaralanıyor/yararlanacak olan ve ayrıca yıllık kaba yem ihtiyacının asgari yüzde 50'sini yetiştirme imkanına sahip, buna uygun tarlasının bulunması veya kiralanmış ise kira sözleşmesinin proje süresi ile uyumlu hale getirmiş ve başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

 

PROJE İÇERİĞİ

Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi, banka tarafından üretici başına 150.000 TL kredi kullandırılmasını içerir. Proje kapsamında olan koyun ırkları, Kıvırcık, Karacabey Merinosu, Anadolu Merinosu, Orta Anadolu Merinosu ırklarıdır.

 

 

Başvuru Sahibinde Aranılacak Şartlar:

(1)Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması,

(2)Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması,

(3)İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvuruları kabul edilmez.

(4)Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının/100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir.

 (5)İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

 (6)Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

(7)Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı/mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari % 50'sini yetiştirme imkanına sahip olmalıdır.

Üreticinin projeye başvurabilmesi için aşağıda yer alan 3 maddeden 1 tanesini sağlaması yeterlidir.

a-)Üreticinin meradan yararlanması;

b-)Yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50 sini yetiştirmesi;

c-)Üretici meradan yararlanıyor ve yıllık kaba yem ihtiyacının asgari %50'sini yetiştiriyor olması;

(8) Proje kapsamında alınacak hayvanların kendi işletmesinden çıkmamış olması gerekmektedir. Proje kapsamında hayvan satmış olan kişiler tekrar aynı hayvanlar için projeden faydalanamaz.

(9) Birinci derecede akraba arasındaki alım / satımlar Proje kapsamına alınmayacaktır.

 Başvuru Sahibinden İstenen Belgeler:

(1)Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var' projesi Başvuru Dilekçesi (Ek: 2),

(2)İşletme Tescil Belgesi, Hayvan Mevcudunu Gösterir Liste, 01.09.2020 tarihinden itibaren Geçmiş Hayvan Hareket Bilgisi

(3)İkametgah belgesi (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.)                            

(4)Sabıka Kaydı  (E-Devlet üzerinden son 30 güne ait alınan belgeler geçerlidir.)

(5)Varsa Yıllık Kaba Yem Üretimini Gösteren ÇKS Belgesi;

(6)Yetiştiricinin faaliyet gösterdiği bölgede mera, çayır, otlatma alanlarından     yararlanabildiğine dair yazılı beyanı

(7)Varsa Tarım ve Hayvancılıkla ilgili mesleki eğitim veren ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarından mezun olduğuna dair diploma sureti,

(8)Varsa hayvan yetiştiriciliği konularında almış olduğu kurs bitirme belgesi,

(9)Şehit yakını (anne-baba-eş-kardeş-çocuk) ve gazi ise; onaylı belge

(10)Varsa Proje kapsamındaki faaliyetlerle ilgili olarak kiralanan, barınak/mera/otlak/yem bitkisi üretim alanları ile ilgili olarak yapılan, en az yedi yıllık kredi vadesi ile uyumlu kira sözleşmesi,

(11)Taahhütname (Sözleşme imzalama aşamasında verilecektir) (Ek: 3)

 

Yetkililer, projeden yararlanmak isteyen vatandaşların zaman kaybına sebebiyet vermeden en kısa zamanda Uzunköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerektiğini aktardı.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi