ERGİN: “Hani siz yerliydiniz, Milliydiniz”
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, yurt dışından buğday ithal etmenin yerli çiftçiyi zora soktuğunu söyleyerek,
23 Ekim 2020 Cuma 09:23

 

 

İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, yurt dışından buğday ithal etmenin yerli çiftçiyi zora soktuğunu söyleyerek, “Yerli çiftçiden esirgenen fiyatın yabancı çiftçiye verilmesinin iktidarın kendi çiftçisini düşünmediğinin göstergesidir” dedi.

 

Bu yıl için açıklanan hububat taban fiyatına göre Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin ekmeklik buğdaya 1650, makarnalık buğdaya 1800 lira fiyat verdiğini hatırlatan Ergin “Aynı TMO ithal makarnalık buğdaya 330 dolar vererek alıyor. Yani 2 bin 450 TL. Yerli çiftçiye makarnalık buğday için 1850 lira veren TMO ithal buğdaya 2 bin 450 lira ödüyor. Bu kabul edilebilir bir anlayış̧ değildir” ifadelerini kullandı.

 

Ergin, ülke içinde üretimi kalkındırmak için yabancı üreticilerin desteklenmemesi gerektiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

 

“Girdi maliyetlerini azaltmak; üretimiçin uygun koşulların yaratmak, zamanında maliyetlerin üstünde çiftçi kârını da gözeten taban fiyatları açıklamak ve yeterli alımı yapmak, çiftçi desteklemelerini artırarak ve zamanında ödeyerek buğday dahil tahıl üretim alanı, verim ve üretim miktarını artırmak olması gerekmektedir ama maalesef AK Parti iktidarı yabancı çiftçiyi kalkındırma anlayışından vazgeçip iç̧ üretimi artırmaya bir türlü yaklaşım göstermiyor.  Yerli üretici taban fiyatının 2 bin lira olmasını istediyse de yerli üreticiye 1650 TL’yi reva gören hükümet; şimdi yabancı ülkelerden 2 bin 450 TL’ye buğday ithal ediyor. Bu nasıl bir anlayıştır? Yerli üretici pandemi nedeniyle zaten zor günler geçirmektedir. Böylesine bir ortamda, bu ithalat, Türk çiftçisine vurulan bir darbedir. Türk çiftçisine 1850 lirayı çok görenler, yabancı üreticilere hangi mantıkla 2 bin 450 lira ödeyecektir?”

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Orhan Çetin’in bir eseri daha açıldı
1. ve 2. Doz toplam 49.439 aşı yapıldı
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi