Çiftçilere sertifikalı tohum uyarısı
Uzunköprü Ziraat Odası, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni Buğday çeşitlerini üreticilerine
20 Ekim 2020 Salı 09:19Uzunköprü Ziraat Odası, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni Buğday çeşitlerini üreticilerine ulaştırmak için atağa geçmiş ve çalışmalara başlamıştı.

 

Oda, İktisadi İşletmesine kayıtlı Tohum Üretici Belgesini alan Oda, ürettiği sertifikalı tohumları geçtiğimiz günlerde satışa çıkardıklarını belirtmişti.

 

Uzunköprü Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri, tarafından Köy ziyaretleri devam ederken bir yandan da Sertifikalı Buğday Tohum Çeşitleri ve Organomineral Gübreler konusunda Çiftçileri bilgilendirmeye devam ediyor. Ekimden Hasada, her zaman Çiftçimizin yanında olduklarını dile getiren Uzunköprü Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri Köy ziyaretlerine aralıksız devam edeceklerini belirttiler.

 

Saban cinsi Buğday ürününe ait 50 ton, Harman isimli arpa ürününe ait 11 top sertifikalı tohumun Uzunköprü Ziraat Odası İktisadi İşletmesi adına satışa çıkarıldığını belirten Kılıç, Saban ve Köprü buğday çeşitleri ile yine Harman ismini verdiğimiz arpa çeşidini hayata geçirdik. Bunlardan Saban Buğday çeşidinin özellikleri; Trakya-Marmara bölgesinde her türlü toprak yapısına uygun olup özellikle taban arazilerde yatmaya dayanıklıdır. Küllemeye toleranslı, kahverengi pasa arta hasattır. Yapılan denemelerde ortalama verim 832 Kg’dadır. Tamamen kendi ürettiğimiz olan arpa ve buğday çeşitlerimizin sertifikalı tohum olarak üreticimizin satışına sunduk. Bu yıl 50 Ton Buğday ve 11 Ton Arpa Olmak Üzere 61 ton ürünümüz odamızda çiftçimizi bekliyor. Bunun yanında diğer ürün çeşitleri de Uzunköprü Ziraat Odası İktisadi İşletmesi olarak satışlarına devam ediyoruz” dedi.

 

“ÇİFTÇİMİZ İSTEDİĞİ SAATTE ARAYABİLİR”

Çiftçinin yeni ekime başlamadan önce mutlaka Ziraat Odası mühendisleriyle fikir alışverişinde bulunması gerektiğini vurgulayan Kılıç, "Çiftçimiz ekim yapmadan önce mutlaka odamıza uğrayarak ziraat mühendislerimizden ekim hakkında gerekli bilgiyi alabilir. Çiftçilerimizin hangi tarlaya hangi tohumu, dekar başına kaç kilo tohum atılması gerektiğini ve hangi derinlikte ekilmesi gerektiği konularında bilgi alabilir" diye konuştu.
 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi