"Ak Parti Çene yarışında değil, hizmet yarışında vardır"
Ak Parti Uzunköprü ilçe başkanı Kadir Bilgin dün parti mimarında yaptığı açıklama da Uzunköprü Belediyesinin arıtma
16 Ekim 2020 Cuma 09:03

Ak Parti Uzunköprü ilçe başkanı Kadir Bilgin dün parti mimarında yaptığı açıklama da Uzunköprü Belediyesinin arıtma tesisinin işletmesini yapamadığını ifade etti.

 

Dün AK Parti Uzunköprü İlçe Binasında gerçekleşen toplantıya İlçe Başkanı Kadir Bilgin, İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Nedret Akbulut’un yanı sıra Uzunköprü Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Ravalı, İsmail Ateş ve Fatih Yürekdurmaz, katılım sağladı.

 

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin, yaptığı açıklamasında Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Hükümet tarafından DSİ aracılığıyla 12 adet Atıksu Arıtma Tesisinin yapıldığını ve bundan birisi olan Uzunköprü Katı Atık Arıtma Su Tesisi Uzunköprü Belediyesi “İşletememektedir” dedi.

 

Bilgin, Uzunköprü ileri biyolojik evsel arıtma tesisi Cumhurbaşkanımızın talimatı ile ergene havzası eylem koruma planı programına alınmıştır. Projeleri belediyelerin yapmasını beklerseniz bir ise yaramayacaktır. Uzunköprü Belediyesi kendi yapması gereken artırmayı kendisi yapamamaktadır. Biz Avrupa’nın en büyük çevre projesini yapıyoruz ama Uzunköprü Belediyesi Ergene’yi kirletmeye devam ediyor.

 

Bilgin daha sonra projenin belediye tarafından yapılamayacağını ve DSİ işbirliği ile yapılarak daha sonra belediyeye devredildiğini söyledi. Ayrıca arıtma tesisinin inşaatın DSİ tarafından yapıldığını ve amacın ergene nehrini korumak ve kirlilikten kurtarmak olduğunu ifade etti.

 

Uzunköprü Atıksu Arıtma Tesisleri yapılmış olup İl Başkanımızın da belirttiği üzere (CHP’li Uzunköprü Belediyesi devir aldığı arıtma tesisini işletememektedir). Ancak Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, yapmış olduğu son açıklamasında Tesisin çalıştığını ve işletildiğini ifade etmiştir. Biz tesis çalışmıyor, demedik. Fakat Ergene Nehri’ne atıklarını atmaması gereken Uzunköprü Belediyesi, hala gerekli şartlarda tesisi çalıştıramadığı için bu atıklar sizlerin de gördüğü gibi hala Ergene Nehri’ne gitmeye devam ediyor. Arıtılan atık sular, inşasında sona gelinen “Marmara Derin Deniz Deşarjı” ile Marmara Denizine deşarj edilecektir. Ergene Nehri’ni Uzunköprü Belediyesi koruyamıyor. Uzunköprü’nün lahamlarını atık sularını Ergene’ye akıtmaya devam ediyor. Ergene Nehri temizlensin diyenler Köprü altında toplananlar, esasında Ergene Nehri’ni kirletiyor” dedi.

 

Belediyenin halen ısrarla çalıştırdığını iddia ettiği tesisin hizmet alanının sınırlı olduğunu iddia eden Uzunköprü Ak Parti ilçe başkanı Kadir Bilgin sözlerine şöyle devam etti:

 

"Gelinen nokta da bizim belediyemiz arıtma tesisini işletememektedir! Neden işletememektedir, çünkü Uzunköprü de evsel atıkların %80'ni halen ergene nehrine akmaktadır. Biz bu arıtmayı arıtma yapmak için mi yaptık? Ergeneyi korumak için mi yaptık? DSİ tarafından yapılan arıtma Uzunköprü Belediyesi yüzünden ergeneyi koruyamıyor ve Uzunköprü'nün bütün atıkları hala ergeneyi kirletmeye devam ediyor. Yıllık 1.5 milyona yakın işletme maliyeti bulunan tesisin giderini Uzunköprü halkı karşılamaktadır, bunu bizler ödüyoruz yıllık bu miktarı ergene nehrini korumak için ödüyoruz ama ergeneyi koruyamıyoruz.

 

İlçe başkanı Kadir Bilgin açıklamasının devamında, "Ergene nehri her gündem olduğunda köprünün belirli bir yeri vardır hep oraya gidilir ve hep başkaları şikayet ediliyor ama kendi atıklarımızın ergene aktığı yere neden gidilmiyor. Biz bu arıtma için yıllık 1.5 milyon arıtma bedeli ödüyoruz, ama neden işletemiyoruz neden atıklarımızın tamamı buraya gelmiyor da ergeneye gidiyor. Bizim işletemiyor dediğimiz budur bizim son sistem arıtma tesisimiz var ama atıkların %80 ni ergeneye akıyor. Bu arıtma tesisi süs için yapılmadı bütün evsel atıkları arıtmak için yapıldı. Burada Uzunköprü'nün bütün lağımları arıtma tesisi olmasına rağmen ergene nehrine akmaktadır. O zaman ergene neden kirli ergene neden temizlenmiyor diye bütün gün köprü altında toplanmamızın hiçbir espirisi yoktur. Uzunköprü Belediyesi ergeneyi kirletiyor ondan sonra ergeneyi kirletenler yargılansın pankartlarıyla bütün gün köprü altında geziyorlar” dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
10 fişek Bonzai ile yakalandı
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi