ÇED, Patladı gitti…
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altıntaş, Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köyleri ile Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi
10 Ekim 2020 Cumartesi 19:51

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altıntaş, Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köyleri ile Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi arasında kalan 8 bin 400 dekarlık alanda “Patlatma İşlemi İle Linyit Üretimi” yapılmasıyla ilgili ÇED başvurusuna “olumsuz” yönde karar verdi.

ÇED olumsuz kararı, bölgede sevinçle karşılanırken; Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Karacaali Köyü Muhtarı Hasan Kocaalili, Altıntaş Köyü Muhtarı Ali Aktaş, Maltepe Köyü Muhtarı Naci Arlı, Çobançeşmesi Köyü Muhtarı Serhat Hesapçı ve Karasatı Köyü Muhtarı İsmet Çolakoğlu konuyla ilgili ortak açıklama yaptı.

 

“ARTIK BU SÜREÇ BİTMİŞTİR”

Köy muhtarları ortak açıklamalarında şunlara yer verdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karacaali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşmesi, Karasatı köyleri ile Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi arasında kalan 8 bin 400 dekarlık alanda ‘Patlatma İşlemi ile Linyit Üretimi’ yapmak isteyen Ento Maden Global A.Ş.’nin ÇED başvuru dosyasını Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 8. Maddesi doğrultusunda uygun bulunmuş ve ÇED halkın katılım toplantısını 30 Haziran 2020 tarihinde Karacaali Köyü’nde gerçekleştirilmişti. Bu dosya ile ilgili 8 Ekim 2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı duyurular sitesinde ‘ÇED olumsuz’ kararı verildiği duyurulmuştur. Bu süreç bitmiştir. Bu dosya kapanmıştır. İlgili mevzuatlara göre; bundan sonra ikinci bir dosya hazırlayıp yeniden başvuru yapmalarının önü kesilmiştir. Meralarımız, ormanlarımız, tarlalarımız, havamız ve en önemlisi milyonlarca canlının, börtü böceğin yaşam alanı kurtulmuştur.”

 

“ÇOCUKLARIMIZIN ELECEĞİ KURTULDU”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Alınan karardan dolayı Karacaali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşmesi ve Karasatı köylerinde yaşayan yurttaşlarımız ve bizler çok mutluyuz, sevinçliyiz. Mücadelemiz sonuç verdi. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği kurtuldu. Hepimizin gözü aydın. Bu süreçte, bizleri uyaran, bizlere yol gösteren ve her türlü desteği sunan başta Keşan Kent Konseyi olmak üzere, Avukat Bülent Kaçar'a, Edirne Tabip Odası Yönetim kurulu Üyesi Dr. Mehmet Akbal'a, Edirne İl Genel Meclisi Başkan ve üyelerine, gönlü bizlerle olan tüm oda, dernek, sendika, siyasi parti temsilcilerine ve çevre gönüllülerine, doğa severlere, ÇED karının olumsuz çıkmasında payı olduğuna inandığımız sayın Valimize ve diğer yetkililere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi