Kaymakam Erdoğan, “Uzunköprü için birlikte hareket etmeliyiz”
09 Ağustos 2019 tarihinde atanan Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, ilçemiz basın mensupları ile
10 Ekim 2020 Cumartesi 19:14


09 Ağustos 2019 tarihinde atanan Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, ilçemiz basın mensupları ile geçtiğimiz Cuma sabahı kahvaltıda bir araya gelerek hem görev yılının 1. Yılını değerlendirdi, hem de İlçemizde gerek Kaymakamlık bünyesinde yapılan çalışmaları, gerekse diğer gündemde yer alan konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, 2019-2020 yılında İlçemizde yapılan Faaliyetleri ve Projeleri basın mensupları ile paylaşarak kamuoyunu bilgilendirdi.
Geçtiğimiz Cuma günü, Garden Cafe’de gerçekleştirilen toplantıda Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, İlçemizdeki (Kovid-19) Korona virüs salgınının son durumu, Eğitimde yapılan çalışmalar, İlçemizdeki Sportif faaliyetler, Uzunköprü Çevreye Duyarlı Karma Organize Sanayi Bölgesi, Tarım Alanında başta Sulama Projeleri gibi ana başlıkların yanında İlçemiz gündemini meşgul eden Uzunköprü Köprü Restorasyonu, Uzunköprü Eski Meslek Yüksekokulu gibi konuları da değerlendirdi.

 

“23 COVİD-19 HASTAMIZ VAR”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, toplantının başında Uzunköprü’de son birkaç haftadır Covid-19 hastalığına yakalanan ve tedavi gören kişi sayısı hakkında bilgiler verdi. 
Kaymakam Erdoğan, ilçemizde şu anda 23 pozitif hasta olduğunu, ilçemizde yeni tip korona virüs salgını çıktığından itibaren en yüksek hasta sayısına ulaşıldığını belirten Erdoğan, bu rakamın 11 tanesinin Çöpköy Mahallesinde bulunan KM Tekstil’den çıktığını ifade etti. 12 vakanın ise Çiftlikköy ağırlık olarak diğer köylerden olduğunu söyledi.

 

“EĞİTİMDE BİRÇOK PROJEYE İMZA ATIYORUZ” 
Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, Uzunköprü’de Eğitim alanında yaptığı ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

Uzunköprü’nün okul binası konusunda şanslı bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Erdoğan; “Sizlerin de bildiği gibi eğitimde sınırlı olarak okul öncesi ve 1’inci sınıflara başlatılan yüz yüze eğitimin kapsamı 2, 3, 4’üncü sınıflar 8’inci ve 12’nci sınıfları da kapsayacak şekilde genişletildi. Bu konuda hazırlıklarımızı tamamladık. İlçemizde okul ve derslik konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Uzunköprü birçok bölgeye göre çok şanslı. İlçemizde eğitim konusunda birçok önemli çalışmalar başlattık. Örneğin daha önce yapılan okullarımızdaki iş atölye sayısını artırdık. Bunun yanında 6 okulumuzu ciddi bir tadilattan geçirdik. Şimdi de bu kapsamda 2 okulumuzu daha tadilat yapacağız. Okullarımız gerçekten çiçek gibi açtı” dedi.
“MESLEK LİSEMİZDE DÖNER SERMAYE İLE BİRÇOK ÇALIŞMAYI HAYATA GEÇİRDİK”
“Mesleki Eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla” Millî Eğitim Bakanlığımızın başlatmış olduğu Projede Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde yer aldı. 
Gerek Sanayi Sitemizin eleman ihtiyacını karşılamak, gerekse OSB’de açılacak işletmelere eleman yetiştirmek için Uzunköprü’de Eğitim-Sanayi İşbirliğini gerçekleştirdik. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda eğitimi verilen meslek alanlarında öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi, beceri ve yabancı dil yeterliliklerinin artırılması gibi konularda okulumuz 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında hizmet öğrenci almayı planlıyor.

 

“OKULLARIMIZA HALI SAHA KAZANDIRDIK, ŞİMDİ DE AİLE PARK ALANI OLUŞTURACAĞIZ”
Eğitim alanında yapılan çalışmalarda 4 Okulumuza Halı Saha yapıldığını, bunun yanında şimdi de okullarımızda ailelerin oturacağı şekilde parklar oluşturacaklarını belirten Kaymakam Erdoğan; “Uzunköprü Gazi Mahmut İlkokulu, Uzunköprü Anadolu Lisesi, Cumhuriyet İlkokulu, Mimar Musluhiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızda yararlanacağı halı sahaları yaptık. Şimdi de ilk başta Anadolu Lisemizde başlamak kaydıyla aile bahçesi şeklinde kamelya alanları olan bir projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Yine Gazi Mahmut Okulu Bahçemize finansmanı Kızılay tarafından sağlanacak Ana Okulu yapılacak. Ayrıca Aşçıoğlu Mahallemize bir kreş açmayı planlıyoruz” dedi.
“ÇİFTLİKKÖY KÖPRÜSÜ FAALİYETE GEÇECEK”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, İlçemizin özellikle Tarihi Köprü’nün Trafiğe kapatılmasından sonra oluşacak sıkıntıları gidermek için düşünülen Çiftlikköy Köprüsü ve yolu hakkında bilgi veren Kaymakam Erdoğan, “İlçemizde Tarihi Köprümüzün Restorasyonu beklenmektedir. 3 yıl sürmesi beklenen bu restorasyondan dolayı özellikle Meriç İlçemizle bağlantılı bir yer arayışımız vardı. Yaptığımız çalışmalarda en uygun yerin Çiftlikköy bağlantılı olan ve daha öncede kullanılmış olan Yol olduğunu tespit ettik. Yakın zamanda bunun hakkında gerekli çalışmalar Çeltik Hasadının bitmesinin ardından başlayacak. Gerekli Proje çizilerek bu Yol Uzunköprü Halkının kullanımına kazandırılmış olacaktır” dedi.

 

“SALARLI KÖYÜNE 150 DÖNÜM LAVANTA BAHÇESİ”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, İlçemizde Alternatif Tarım konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını bu konuda Salarlı Köyünde 150 Dönüm Lavanta Bahçesi Projesini hayata geçirdiklerini ifade ederek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Uzunköprü’de Tarım sadece birkaç ürün üzerinden yapılıyor. İlçemizde bu ürün çeşitlerini arttırmalıyız. Bu konuda İlçemizde Meyvecilik konusunda birkaç girişim oldu. Bizde Kaymakamlık olarak Salarlı köyünde Lavanta üretimi üzerinden istihdam yaratmak, turizmi güçlendirmek, köyde yaşayan insanlara alternatif gelir kaynağı oluşturmak üzerine tasarlanmış bir proje hayata geçirdik. Projenin özellikle de köyün kadınlarına yepyeni bir yaşam alanı yaratmayı hedefleniyoruz. Lavanta Ekimi gerçekleştirilen köyde buranın adının ilerleyen yıllarda Salarlı köyü yerine Lavanta Köyü olarak anılması için başta köylülerimiz olmak üzere herkes ile ortak çalışma yürütüyoruz. Bunun dışında İlçemizde Bağcılık konusunda da çalışmalarımız var. Üzüm Yetiştiriciliği Birliği Kuruldu. Bu Birliğe de her türlü desteği vereceğiz” dedi.
“UZUNKÖPRÜ’DE SULU TARIMI HAYATA GEÇİRDİK”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, İlçemizde Tarım konusunda göreve geldiğinden beri ciddi çalışmalar yaptıklarını ve özellikle de Sulu Tarımı arttırmak adına başta Çakmak Barajı Sulama Kanalı Projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

 

Sulu Tarımın kendileri için olmazsa olmazı olduğunu belirten Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan; “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bölgemizde hayata geçirilen ve Trakya’nın GAP’ı olarak nitelendirilen Çakmak Barajı Projemizde çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Bölge Tarımını tamamen sulanabilir şekilde 522.000 dekar alanda hizmet verecek Çakmak Barajı Projemiz dahilinde olan Meriç Ergene İletim Kanalı Projesini hayata geçirdik. Bu sayede bu sene Çeltik Üreticilerimiz temiz su ile ürünlerini suladı. Bunun yanında Eskiköy-Kiremitçisalih Bölgesi yaptığımız çalışma ile 7.000 dönümlük araziyi sulanabilir hale getirdik. Şimdide Sığırcılı Köyümüzde böyle bir çalışmayı hayata geçirmek istiyoruz. Bunun yanında Kurtbey İletim Kanalı ve Yeniköy’de Derin Deşarj yapılarak İletim Kanalından Su akıtılması sağlanacak ve toplamda 20.000 dönüm alan sulanacak. Diğer yandan Hamitli ve Hamidiye Su İçme Grubu için Depo Projelerimiz var. Saydığım bu Projeler hayata geçtiğinde Uzunköprü çok farklı bir Tarım yapılacak” dedi.

 

“OSB İÇİN DANIŞTAY KARARINI BEKLİYORUZ”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, basın mensupları ile yapmış olduğu toplantıda İlçemiz gündeminin en önemli maddelerinden biri olan Uzunköprü Çevreye Duyarlı Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için açıklamalarda bulundu.

 

Uzunköprü Çevreye Duyarlı Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyetine kendisiyle beraber Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ın da dahil olduğunu belirten Kaymakam Erdoğan; “İlçemiz geleceğini yakından ilgilendiren Uzunköprü Çevreye Duyarlı Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Projesi şuanda yapılan itirazlar dolayısıyla mahkemelik. Önümüzdeki günlerde Danıştaydan gelecek kararı bekliyoruz. Burada bir tıkanmışlık söz konusu. OSB için yeni bir çalışma yapmamız lazım. Bir eylem planını hayata geçirmek istiyoruz. Gerek gelecek yatırımcıya gerekse vatandaşa karşı şeffaf bir şekilde OSB’yi yeniden anlatmamız lazım” dedi.

 

“KÖPRÜ VE YÜKSEKOKUL BİNASI İÇİN SİYASİ DESTEK ŞART”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, açıklamalarının devamında İlçemizde son günlerde yıkılığı ile gündeme gelen Tarihi Uzunköprü Taş Köprüsü ve Uzunköprü Meslek Yüksekokulu (Keşan Yolu Üzerinde Bulunan), akıbeti konusunda açıklamalarda bulundu.

 

Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, bu konuda 10 Mart tarihinde bir Ankara ziyareti gerçekleştirdiklerini ancak yaşanan Pandemi sürecinden sonra gerekli görüşmeleri sağlayamadıklarını belirterek; “Gerek Tarihi Taş Köprümüz gerekse Uzunköprü Meslek Yüksekokulu Binamızın mevcut durumları bizleri üzüyor. Bu konuda 10 Mart tarihinde yaptığımız Ankara ziyaretinde Köprü konusunda Bakan Yardımcımız ile görüşmüş ve 40 Milyon TL ödenek aktarıldığını öğrenmiştik. Ancak gerek Bakan değişikliği gerekse Pandemi süreci dolayısıyla bu ödenek aktarımı sağlanamadı. Köprü bizim için önemli bir değer. Bu değere sahip çıkmak için gerekli duyarlılığı daha fazla göstermeliyiz. Yeniden Ankara’ya gitme noktasında düşüncelerimiz var. Ankara’ya gidip talebimizi iletmek istiyoruz” dedi.

 

“UZUNKÖPRÜSPOR BU YIL ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYI ”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, açıklamalarının devamında sporda başarı kriteri olarak tesisleşme ve altyapının önemine değindi.
Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, “Uzunköprü’de halı saha çalışmalarımız ile spora ne kadar önem verdiğimizi gösterdik. Bunun yanında şehrimizin takımı Uzunköprüspor’a için bir çalışma başlattık. Alt yapımıza malzeme, forma desteği sağladık. Kendilerinin kullanımı için sahamız tahsis ettik. Gelecek adına gerçekten ümitliyiz. Uzunköprü a takımı için de şampiyonluk adına ümitliyim. Gerek teknik ekibimiz, gerekse kadromuz için büyük bir emek harcadık.  Bu yıl Uzunköprü şampiyonluğun en büyük adayıdır” diye konuştu.

 

“UZUNKÖPRÜ’YE HİZMET ETMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUM”
Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, basın toplantısının son kısmında Uzunköprü’de görev yapmak dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu birçok Projeyi hayata geçirdiklerini ancak geçiremedikleri birçok Projenin de olduğunu ifade ederek, konuşmasını şu cümlelerle noktaladı.

 

Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, ben burada Devleti temsil ediyorum. Yapılan her hizmet kişisellikten öte topluma hizmeti amaçlıyor. Uzunköprü’ye geldiğim ilk günden itibaren özellikle vatandaşların “Devlet-Millet İşbirliği” ile yaptığı birçok Projeye şahit oldum. Bizde bu işbirliğini sürdürmek istiyoruz. Uzunköprü Tarıma dayalı bir İlçe. Burada Tarımı ne kadar büyütürsek o kadar kazanan Uzunköprü Halkı olacaktır. Bahsettiğim konuların dışında daha birçok çalışmamız var. İlçemize yeni bir Sosyal Konut Projesi ve Emniyet Hizmet Binası Projeleri de hayata geçirmek istiyoruz. Ancak bunlar bir kerette olacak çalışmalar değil. Özellikle Kovid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu dönemde amacımız biran önce bu salgını sonlandırmak. Daha sonra salgın ne kadar azalırsa hizmetlerimizde o kadar artacaktır. Ben Uzunköprü Halkına şahsıma gösterdiği ilgi ve teveccühten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi