SESİMİZİ DUYAN YOK!
Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Dr. Memet Akbal; “köprü yıkıma terk edilmiş durumdadır” dedi.
01 Ekim 2020 Perşembe 20:38

 

Kent Konseyi Başkanı Akbal; “köprü yıkıma terk edilmiş durumdadır.”

 

Uzunköprü Kent Konseyi Meclisi 15 günde bir yapılan meclis toplantısını yönetim kurul üyeleri ile tarihi köprünün ayaklarının yanında toplantı yaptı.

 

Uzunköprü kent konseyi meclis başkanı Dr. Memet Akbal ve yönetim kurulu köprünün ayaklarının altında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Kent Konseyi Başkanı Dr. Memet Akbal, Uzunköprü’nün başlıca sıkıntılarını dile getirdiği toplantıda özellikle yıkılmaya yüz tutmuş köprü ile ilgili açıklamalarının ardından Uzunköprü’de çok konuşulacak Eski Meslek Yüksek Okulu’nun bir tekstil firması tarafından satın alındığını iddia ettiği açıklamasının devamında Meslek Yüksek Okul Binasının talan edildiğini bu binanın Huzur evi olması için çalışmalar devam ediyor mu, yoksa kamuoyunda iddia edildiği gibi okul binası satıldı mı? yoksa başka birisine kiraya mı verildi. Sayın Edirne Valisi Ekrem Canalp’ten yanıt beklediklerini söyledi.

 

Akbal, Bey Mahallesine kurulacak baz istasyonu için herkesi birlik olmaya davet etti. Uzunköprü’nün sıkıntılarını paylaşarak birçok soruna çare bulmak için arkadaşları ile elbirliği içinde çalıştıklarını dile getiren Akbal, en kısa süre içerisinde dernek, oda ve STK başkanları ile bir toplantı yaparak gündemdeki konuları paylaşarak çözüm yolları arayacaklarını söyleyen Akbal modern bir ilçede yaşamak herkesin vatandaşlık hakkı olduğunu ifade etti.  

 

Akbal; “köprü yıkıma terk edilmiş durumdadır.”

 

Akbal; “15 günde bir yapılan meclis toplantısını yıkıma terk edilen köprünün yanında yapıyoruz. Köprünün kanatlarında meydana gelen büyük yıkıklar nedeniyle toplantıyı burada yapma gereği duyduk.

Bu köprü 577 yıllık ayakta dururken tarih boyunca en sonu yaklaşık 60 yıl olmak üzere 3 defa onarımdan geçirilerek bugüne gelmiştir. Ama ne yazık ki son 2-3 yıldır köprü iyice yıkıma terk edilmiş durumdadır.

 

Tüm görevlilerin köprünün bir an önce restore edilerek aslına kavuşturulması, tarihe kültüre sahip çıkılması Türkiye’ye ve Dünya’ya kazandırılmasını istiyoruz.

 

Altıyüz yıllık tarihi ile ilçeye adını veren uzun köprü geçmişin izlerini taşıyan ve son dönemde bakımsızlık yüzünden yıkılmaya başlayan tarihi Köprü yeniden hayat bulmak ve eski heybetli görünüşüne kavuşmak için yetkililerin restorasyon çalışmalarına başlayacağı günü bekliyor.1442 yılında yapılan tarihi köprü o günden bugüne gelene dek delibozuk Ergene üzerinden ilçeye geçişi sağlamaya devam ediyor.

 

Son birkaç yıldır yılların yorgunluğu ile beraber eski gücünü kaybeden ayaklarında ve kanatlarında hasarlar oluşmaya başlayan tarihi köprü aslına uygun olarak yeniden restore edilmeyi bekliyor..

 

Osmanlı dönemin bütün ihtişamı ile inşa edilen ve 1444 yılından bugüne kadar hizmet vermeye devam eden dünyanın en büyük ikinci taş köprüsü olma özelliğini taşıyan ve Unesco geçici listesinde yer alan Uzun Köprüsü, aslına uygun olarak yeniden ayaklanmak üzere gün saymaya başladı.

 

Akbal, “UZUNKÖPRÜMÜZÜ TARİHİ DEĞERLERİ İLE ADIM ADIM TURİZME KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

 

UNESCO Geçici Dünya Miras listesinde olan kadim kentimiz Uzunköprü’nün bütün tarihi zenginliklerini ayağa kaldırmak ve turizmle bütünleştirerek yolumuza devam etmek istiyoruz. Dedi.

 

Tarihi köprünün genişletme çalışmaları 1965 – 70 yılları yapılmıştır. O yıllardan sonra tarihi köprüye bir çivi dâhil çakılmamıştır.

 

Akbal konuşmasının devamında bir tarihin göz göre yok olduğunu ve bakanlık tarafından bir an önce restorasyon projeleri kapsamında mutlaka öne alınması gerektiğini ifade etti.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi