Filyasyon Ekipleri 24 Saat Mesaide
Uzunköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan filyasyon takip ve denetim ekipleri, koronavirüs taşıyanların temas ettiği
29 Eylül 2020 Salı 09:51

 

Uzunköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan filyasyon takip ve denetim ekipleri, koronavirüs taşıyanların temas ettiği kişileri tespit ve kontrol etmek için 24 saat sahada görev yapıyor.

 

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Uzunköprü’de, 20 kişiden oluşan filyasyon ekibi çalışmalarını gece gündüz demeden aralıksız sürdürüyor.

 

Koronavirüs taşıyanların temas ettiği kişileri tespit ve kontrol etmek için 24 saat sahada görev yapan ekipler, vakaları ve hastaların verdiği bilgilerden yola çıkarak temas ettiği kişileri tek tek araştırıyor. Hastalarla telefonla iletişim kuran ekipler, virüsün ulaştığı kişileri bir an önce tespit edip virüsün başka kişilere yayılımını durdurmak amacıyla telefonda belirlenen adreslere giderek pozitif olan hastalarla ve temaslılarıyla bakanlığın algoritmalarını baz alarak vakit kaybetmeden gerekli işlemleri başlatıyor.

 

14 GÜN BOYUNCA HASTA VE TEMASLI VATANDAŞLARIN TAKİBİ KYK YURDUNDA YAPILACAK

Uzunköprü merkezde 20 personelden oluşan 4’ü hekimli olmak üzere 16 filyasyon ekibi ile önemli bir görevi icra etmek için sahaya çıkıyor. Test sonuçları pozitif olan hastaların bilgileri sistemine düşüyor, bu hastaların adreslerine ulaşıyor, tek tek aranıyor, daha sonra evlerine gidilerek onlara gerekli bilgiler veriliyor. Gerekirse ilaç ve hastane işlemleri hallediliyor. Daha sonra vakaların temaslılarını tespit ediyor, tedbirli bir şekilde temaslıları da karantinaya alınıyor.

 

Filyasyon ekipleri sistemde yeni bir hasta ile karşılaştığında vakanın yakın çevresi, ailesi, iş arkadaşlarının da aralarında bulunduğu tüm temaslıları en ince noktasına kadar tarıyor. Hasta evde muayene edilerek tedavi düzenlemeleri yapılıp ihtiyaç varsa hastaneye yönlendiriliyor yoksa da ilaçları verilerek, evde tedavi süreci başlatılıyor. Filyasyon ekipleri sosyal izolasyonun sağlanması amacı ile 14 gün boyunca hasta ve temaslı vatandaşların takibini sağlıyor. Koronavirüs takip ve bilgilendirme merkezi Aile Hekimliği ve Filyasyon ekipleri ile iletişim sağlamakta ve hastalar gerek telefon ile gerekse evlerinde ziyaretler yapılarak takip ve tedavileri filyasyon ekipleri tarafından yürütülüyordu bundan sonra hastaların ve temaslı kişilerin KYK yurdunda 14 gün boyunca karantina altında tutulacağı öğrenildi.

 

VATANDAŞLARIMIZDAN DOĞRU BİLGİ VERMELERİNİ İSTİYORUZ

Bu süreçte vatandaşlardan beklentileri olduğunun altını çizen yetkililer, Vatandaşların Pozitif çıkan denetimlerde temas ettikleri kişileri yalan söylemeden doğru bilgi vermeleri konusunda uyardılar.

 

ADLİ VE İDARİ İŞLEM BAŞLATILACAK

* Vali/Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

 

* Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206'ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak. Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesince “Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı” hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek. Bu süreçte yalan bilgi veren vatandaşların para cezasının yanında adli ceza almamaları için fedakarca görevlerini yürüten sağlık çalışanlarına sabırla yardımcı olunmasını beklediklerini söylediler. İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri vatandaştan bu süreçte destek isteyerek kurallara uymaları için herkesin ekiplere yardımcı olmalarını istediler. ”Bu süreçte vatandaşlarımızdan beklentilerimiz var, sahadaki ekiplerimize, sağlık tesislerimizde canla başla sağlık hizmeti sunan çalışma arkadaşlarımıza sabırla yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Aynı zamanda maske, mesafe ve temizlik kurallarına azami ölçüde önem göstererek pandemi sürecinde fedakarca mücadele eden sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmuş olacağız. Bizlerde bu zorlu süreçte mesai mefhumu gözetmeden mücadeleye devam eden fedakar sağlık çalışanı arkadaşlarımızı canı yürekten kutluyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Her daim onların yanındayız. Kurallara uyarsak hep birlikte virüsü yeneceğimize inanıyoruz” diye konuştular.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi