Kuraklık korkutuyor!
Saadet Partisi Edirne İl Tarım Komisyonu Başkanı Recep İriş, yaşanan kuraklıkla ilgili yaptığı açıklamada “Kuraklık çiftçinin en
29 Eylül 2020 Salı 09:43

 

Saadet Partisi Edirne İl Tarım Komisyonu Başkanı Recep İriş, yaşanan kuraklıkla ilgili yaptığı açıklamada “Kuraklık çiftçinin en büyük derdidir. Kuraklık herkesi yani hem üreticileri hem de tüketicileri yakından ilgilendirmektedir” dedi.

 

Kışın kar yağmaması, uzun süredir de yağmur yağmamasının tarımı ve hayvancılığı büyük sıkıntıya soktuğunu ifade eden Recep İriş,   bu yıl gerek buğdayda gerekse ayçiçeğinde büyük verim azalması yaşandığını kaydetti.

 

Tankerlerle Su Taşınıyor

Balkan köylerinde hayvancılık yapanların da yaşanan kuraklıktan etkilendiğini söyleyen Recep İriş, “ bu köylerde hayvan sulamaları taşıma suyla yapılmaya çalışılıyor. Göletler kurudu. Yeraltından çıkarılan sularımız çok derinlere indi. Çeltik ve silajlık mısır üretimi suya bağımlı.  Eskiden 1 saatte sulanan ürünler şimdi 5-6 saatte ancak sulanabiliyor. Bu da büyük masrafa sebep oluyor. Gerek şehrimizde gerekse Trakya’da bölge olarak yaşanan susuzluk üreticiyi derin derin düşündürüyor. Hükümetin bu konuda ciddi adımlar atmasını bekliyoruz. Ayrıca ekonomik olarak bunalan, borçların altında ezilen çiftçimizin borçları mutlaka faizsiz uzun vadeye yayılmalı ve eski faizler silinmelidir” açıklamasını yaptı. 

 

Susuzluk Herkesi Etkiler

“Aslında burada, birinci derecede çiftçiyi ve üreticiyi ilgilendirmekle beraber susuzluk, toplumun tamamını etkilemektedir” şeklinde konuşan İriş, “ Su olmazsa üretim nasıl olacak? Olsa bile fiyatların aşırı yükseleceği aşikârdır. Bu bakımdan suyun varlığı için ilgili tüm kurum, kuruluş ve yetkililerin maddi ve manevi sahada  her türlü çalışmayı yapması gerekir” şeklinde konuştu.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi