Çiftçiye kız vermiyorlar
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, çiftçilerin yoksullaştığını ve borç içinde tarım faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek,
25 Eylül 2020 Cuma 09:15

 

 

 

 

İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, çiftçilerin yoksullaştığını ve borç içinde tarım faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, “Borç batağındaki çiftçilerimiz çocuklarını evlendiremiyor. Çiftçilik yapan ailenin evlatlarına artık kız da verilmiyor, çünkü kız babaları banka borcuna batmış̧ damat istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de tarım politikalarının yanlış uygulandığını ve ülkenin dışa bağımlı bir hale geldiğini öne süren İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ergin, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

 

“Edirne bereketli topraklarıyla ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir AK Parti döneminde çiftçiler yoksullaştı, icra daireleriyle yüz yüze geldi. Tarlaların büyük bölümü ipotekli, traktör hacizli. Türkiye kendi kendine yetebilen ülkeler arasında iken bu hükümet sayesinde kendi kendine yetemez bir duruma geldi, iflas etti.  18 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarlarının uyguladığı yanlış̧ politikalar yüzünden, Türkiye’de tarım bitme noktasına geldi. Hasat zamanı eskiden çiftçinin bayram günüydü̈. Şimdi ise hasat mevsiminde üretici perişan, ürettiğinden kazanmamış̧, borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir”

 

Ergin, üreticinin emeklerinin karşılığını alamadığını ve borçlarını kapatmak için tarlalarını sattığını da vurgulayarak, “Çiftçiler borçlarını nasıl ödeyeceğini, tarlasını, traktörünü icradan ve borç batağından nasıl kurtaracaklarını kara kara düşünmektedir. Eskiden çiftçi bir aile oğlunu evlendirmek istediğinde aileler, düşünmeden kızlarını veriyorlardı. Çiftçilik yapıyor, tarlası var, ekip biçiyor, kazanır diye düşünüyorlardı.  AK Parti iktidarında o da tersine döndü̈. Çiftçilik yapan ailenin evlatlarına artık kız da verilmiyor, çünkü̈ kız babaları banka borcuna batmış̧ batak damat istemiyorlar. Bırakın başka toplumsal kesimlerin kız vermemesini, artık; çiftçi, çiftçinin oğluna kız vermez hale gelmiştir.

 

Tarımın bitişinegözünü̈, kulağını kapatanları, kırsalda aile bütünlüğünü de olumsuz etkileyen bu yanlış̧ politikalardan vazgeçmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi