Biz Bu Tarihi Yaşatmak Zorundayız
CHP Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu Uzunköprü Belediye başkanı, CHP Uzunköprü ilçe başkanı ve vatandaşlar ile
23 Eylül 2020 Çarşamba 19:32

CHP Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu Uzunköprü Belediye başkanı, CHP Uzunköprü ilçe başkanı ve vatandaşlar ile birlikte tarihi Uzunköprü’nün ayaklarının altında basın açıklaması düzenledi.

 

1426 yılında sultan 2.murat’ın emriyle yapımına başlanan ve 1444 yılında biten adını ilçeye veren tarihi Uzunköprü’nün kanatları zamana yenik düşerek yıkılmaya başlandı. 2017 yılında karayolları genel müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılması beklenen tarihi köprünün restorasyonunun 3 yıldır herhangi bir ihale şirketi tarafından ihaleye alınmadığı öğrenildi.

 

Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 60 yıldır onarılmayan yaklaşık 600 yıllık köprünün artık ciddî ve gerçek bir restorasyona acil olarak ihtiyaç duyduğunu söyledi.

 

“Yaklaşık 60 yıldır onarılmayan, üstünde kurulduğu Ergene Nehri’nin zehirli sularıyla her gün biraz daha yıpranan tarihi köprümüzün geleceğinden yurttaşlarımız endişe duymaktadır. Edirne’den yola çıkıp İstanbul’u fetheden ordunun kullandığı, daha sonra Avrupa’nın içlerine seferler düzenleyen orduların geçtiği Uzunköprü artık yılların yükünü taşımaktan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgisizliğinden yorgundur” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 26 Ağustos’ta verdikleri soru önergesine henüz cevap verilmediğini verilecek ifade ederek Bakanlığın, aynı yavaşlığı, köprünün onarımında da göstermemesini umduklarını belirtti.

 

Gaytancıoğlu, “biz bu tarihi yaşatmak zorundayız, bizim amacımız sadece dikkat çekmek. Köprünün kanatlarında yıkılmalar var, hala ulaşım sağlanıyor ama tarihi yaşatmak zorundaysak gelecek nesillere bunu anlatabilmeliyiz. Burada Uzunköprü’müzü çok iyi tanıtan bir köprü zaten UNESCO Dünya kültür mirası listesine de girmiş bizim bu tarihi yaşatmamız lazım. Soru önergemin üzerinden bir ay geçti ben bir tarih görmek istiyorum duymak istiyorum sadece bunu ben istemiyorum, tüm Uzunköprülüler tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının duymak istediğini sanıyorum. Çünkü bu köprü Uzunköprü’müzü de tanıtıyor, biz olsak bu tarihi yaşatırken ışıklandırır, güzel tabelalar koyarız. Bu köprüyü biz eski halinde yapıldığı halinde aslına uygun bir şekilde onarılmasını Uzunköprü halkı olarak talep ediyoruz.”

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi