Bizimkisi bir “YÖK” Hikâyesi
Uzunköprü uygulamalı bilimler ve meslek yüksekokulu bu yıl yine “YÖK” engeline takılarak ilçe merkezine odaklı bölümler açılamaz
15 Eylül 2020 Salı 08:44

 

Uzunköprü uygulamalı bilimler ve meslek yüksekokulu bu yıl yine “YÖK” engeline takılarak ilçe merkezine odaklı bölümler açılamaz iken son 2 yıldır yükseköğretim kurulu “YÖK” tarafından önce öğretmen ataması yapılıp daha sonra öğrenci alımı yapıldığı öğrenildi.

 

Önceki yıllarda özellikle dışarıdan gelen öğrenciler tarafından büyük ilgi gören Meslek Yüksekokulu ve Uygulamamalı Bilimler Yüksekokulu’nun öğrenci sayılarının her geçen yıl azaldığı ortaya çıktı. 600-700 öğrenci kapasitesine sahip Uzunköprü Meslek Yüksek Okulu’na 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında sadece 115 öğrenci kaydı yapılırken bu yıl 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenci sayısı 85 kişi olarak belirtildi.

 

İlçemize geleceğe yönelik ışık tutan bir okul “Meslek Yüksek Okulu” 31 Mart 1994 tarihli karar ile öğretmen evinde eğitim ve öğretim hayatına başlayan Meslek Yüksek Okulu 2003 yılından itibaren mescit mahallesi 19 Mayıs Caddesi üzerinde ki yeni binasında hizmete başlamıştır. İlk bölümünü 1996 yılında büro yönetimi ve sekreterlik ile açan MYO bugün toplam da 5 bölüm ile eğitim öğretim hayatına devam etmektedir.

 

Öğrenci sayımız her geçen yıl azalıyor

Gazetemiz muhabiri edindiği bilgiler doğrultusunda 2019 – 20 eğitim öğretim alanında meslek yüksekokuluna 115 kişi kayıt yaptırırken bu sene bu rakam resmi olmayan rakamlara göre 85 kişide kaldı.

 

Muhabirimiz okulda yaptığı araştırmalar da kendilerine en büyük engelin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) olduğunu öğrenildi. Bu yıl meslek yüksekokuluna 2 yeni bölüm açılırken bunların birisi yine YÖK engeline takılarak henüz öğrenci alımı yapılmamaktadır.

 

İlçemiz için en büyük kazancın yeni açılan bölümlerden biri olan Sağlık kurumları işletmeciliği olacağı ifade edildi. Yeni açılan diğer bölüm olan Hukuk ve Adalet Yöneticiliği olurken bu bölüme YÖK tarafından henüz öğrenci alımı yapılmadığı öğrenildi. Yeni açılan 2 bölümün ardından uygulamalı bilimler de aktif olarak bulunan işletme ve bilgi yönetimi bölümüne öğrencilerin tercihinin olmaması nedeniyle öğrenci alımının tamamen durdurulduğu ifade edildi.

 

4 Yıllık da işler güzel işliyor

Uzunköprü meslek yüksekokulunda her yıl düşen öğrenci sayısına rağmen 4 Yıllık olan Uygulamalı bilimler meslek yüksekokulunda 2020 – 21 yılında 69 öğrenci kayıt yaptırdı. Yeni gelen öğrenci sayısı ile birlikte toplam da 589 öğrenci kapasitesine ulaşıldı.

 

Her yıl dolu olarak kontenjanı dolduran bölümler arasında muhasebe ve finans yönetimi bölümü yine alanında öğrencilerin en çok seçtiği bölümler arasında geldiği öğrenildi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi