ERGİN; Çeltik üreticisi yalnız bırakıldı
TMO’nun 2020 dönemi çeltik alım fiyatını değerlendiren üreticiler, açıklanan fiyatlardan memnun değil, İYİ Parti
08 Eylül 2020 Salı 08:40

 

 

TMO’nun 2020 dönemi çeltik alım fiyatını değerlendiren üreticiler, açıklanan fiyatlardan memnun değil, İYİ Parti İlçe Başkanı Ömer Ergin, üreticilerin bu durumda para kazanamayacaklarını belirterek, gelecek yıl ekim alanlarında düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti İlçe Başkanı Ergin, açıklanan çeltik fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini söyledi.

 

Başkan Ergin, gelecek sene çeltik ekim alanlarında bir düşmenin yaşanabileceğini belirtti.

 

Başkan Ergin: 2020 yılında artan döviz kuru ve artan maliyetler doğrultusunda 1 kilogram çeltiğin maliyeti 3,2 – 3,4 liradır.  Geçen yıl 3,60 -3,80 arasında satılan çeltik fiyatları yaklaşan hasat ve artan kurlar karşısında tüccarın fiyatları düşürmeye başlamasıyla üreticiden 3,00 -3,20 lira arasında almaktadır.

 

Üreticimizin TMO’dan beklentileri verilen fiyatların ton/TL olarak bin lira daha fazlasıydı. Bu durumda önümüzdeki yıl çeltik ekimlerinde bir düşme olabilir. Üretici çeltik yetiştirmek için bir yandan küresel iklim değişikliğinin etkilerine maruz kalırken diğer yandan girdi maliyetlerinin yüksekliği ile üretim yapmaya çalışmışlardır.

 

Ergin; 1 kg çeltikten 650-700 gram pirinç̧ elde edilmektedir, çeltiği alan firmalar 1 kg pirinci paketlenip marketlere gittiğinde 1 kg Osmancık pirinci 10-12 TL, 1 kg baldo pirinç̧ 14-16 TL olmaktadır. Sizce kazanan kim? ifadelerini kullandı.

 

İYİ Parti Meriç ilçe Başkanı Ömer Ergin, artan maliyetlerin çiftçiyi zor durumda bıraktığını dile getirerek, açıklanan 3200 TL/ton ve 4150 TL /Ton fiyatlar çiftçinin beklentisini karşılamaktan uzak. Çünkü çiftinin son yıllarda girdi maliyetleri aşırı bir şekilde yükselmiştir. Özellikle mazotta yüzde 60 gübre ve bitki koruma ürünlerinde yüzde 100’ü aşan son iki yıllık fiyat artışı çiftçiyi mağdur etmiştir. Çeltik alım politikalarında önemli bir nokta da TMO’nun piyasa düzenleyici olarak üreticiden ne kadar alım yaptığıdır. TMO 19441-1946 aradı alım Çeltik alımı yaparken 1967 yılından itibaren düzenli alım yapmıştır. Ancak 2009, 2010 ve 2013, 2014 yıllarında alım yapmamıştır. Alım yapılan ara yıllarda ise üretimin en fazla yüzde 8 en düşük ise yüzde 0,5’i satın almıştır. Bu bize üreticinin yalnız bırakıldığı TMO’nun piyasa düzenleyici rolünü yapmadığını göstermektedir. Açıklanan fiyat kadar, ne kadar alım yapıldığı önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi