İhtiyar; “Uzunköprü sahipsiz değildir”
Geçtiğimiz Çarşamba günü UTSO Binasında gerçekleştirilen toplantıda OSB ile ilgili Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in
28 Ağustos 2020 Cuma 09:33

 

Geçtiğimiz Çarşamba günü UTSO Binasında gerçekleştirilen toplantıda OSB ile ilgili Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in talihsiz açıklamasına cevap veren OSB Müteşebbis heyeti başkan vekili UTSO Başkanı Ercan İhtiyar OSB sürecinin gayet sağlıklı bir şekilde yürüdüğünü söyledi. 

Bugüne kadar Kavacık köyünde yapılacak olan davalar Uzunköprü OSB tüzel kişiliğine veya UTSO ya karşı değil; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açıldığını belirten İhtiyar,

“Son zamanlarda Uzunköprü OSB ile ilgili tarafımızdan resmî açıklama yapılmamış olmasına rağmen farklı kişilerin gerçeği yansıtmayan yorumları bilgi kirliliğine yol açmıştır. Bu sebeple siz değerli basın mensupları aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirme gereği hâsıl olmuştur.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, açılan davalar Uzunköprü OSB tüzel kişiliğine veya UTSO ya karşı değil; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılmıştır.

Ama yine de bu dava süreci direk OSB’yi ilgilendirdiğinden dava sürecini Müteşebbis Heyet olarak yakından takip ediyor ve gerekli işlemleri yapıyoruz. Bu çerçevede Çevre Şehircilik Bakanlığı’ na karşı Danıştay 6. Dairesi’ne açılmış bulunan dava için, evraklarımızla müdahillik talebinde bulunduk; talebimiz de ara karar ile kesinleşti.

Bildiğiniz üzere Danıştay 6. Daire’de açılan davaya ilişkin oluşturulan bilirkişiler bölgede incelemelerde bulunmuş ve sonucunda bir rapor hazırlamışlardı. Müteşebbis Heyet olarak, teknik birçok hata ve aksaklık barındıran bu rapora Avukatlarımız aracılığı ile delillerimiz ile birlikte gerekli itirazlarımızı yaptık” ifadelerini kullanan İhtiyar devamında şunları söyledi;

“Bu arada Çevre Şehircilik Bakanlığı’ na karşı Ankara da açılan dava süreci devam ederken; Ayrıca Edirne Bölge İdare mahkemesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Edirne Valiliği’ ne karşı yürütmeyi durdurma talepli 2. bir dava açılmıştır. Bu davaya karşı da gerekli deliller ve haklı itiraz dilekçemiz Edirne Valimiz Ekrem Canalp imzasıyla mahkemeye sunulmuştur.

Edirne Bölge İdare Mahkemesi 2020/555 Esas nolu dosya ile ilgili 05.08.2020 tarihli karar ile yürütmeyi durdurma istemini REDDETMİŞTİR.

Hukuken hak aramak her vatandaşın tabii hakkıdır. Ancak bu süreci Şahsileştirmeden, saygı çerçevesinde ve soğukkanlılıkla yönetmek gerekir. Uzunköprü OSB projesi hiçbirimizin şahsi işi değildir. Müteşebbis Heyet olarak biz bu işlemleri kamu ve bölgemizi kalkındırmak adına hep birlikte yürütmekteyiz.

Hukuki durum bu açıklamalardan ibarettir.” Dedi.

Ercan İhtiyar; “Kamuoyunda bilgi kirliliği ve kafa karıştıran sorular ortaya çıkmıştır. Şöyle ki, Uzunköprü OSB projesi olmayacak mı? Uzunköprü OSB başka bir ilçe ile birleşti mi? Ancak böyle bir durum tabii ki söz konusu değildir.

Bir konuya da açıklık getirmemiz gerekir. Bu konuya değinme sebebimiz polemik yaratmak değildir. Ancak sessiz kalmamız da yanlış anlaşılmalara neden olmuştur.

Malumunuz üzere; Edirne İl Genel Meclis Başkanı Sayın Mehmet GEÇMİŞ talihsiz, yersiz ve zamansız açıklamalar yapmıştır. Bu açıklamalar bilgi kirliliği üretmekten başka hiçbir işe yaramamıştır. Uzunköprü OSB’nin müteşebbis heyet oluşumunda yaşanan sıkıntıları ve nasıl çözdüğümüzü hem kendisi, hem de şu an müteşebbis heyette olan arkadaşlarımız gayet iyi bilirler. Ben buradan bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. (BAZEN UNUTULAN ŞEYLERİ HATIRLATMAK GEREKİR.) Uzunköprü OSB 2,5 yılı aşkın süredir Müteşebbis Heyet tarafından yönetilmekte olup iptali, yer değişimi veya başka OSB’ler ile birleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. 2,5 yıl sonra gündeme getirilmesi ve konuşulması çok manidardır ve yakışmamıştır. Göz önünde yöneticilerin ve siyasetçilerin konuşurken çok daha dikkatli ve titiz davranmaları gerekmektedir. 

Kaldı ki “Edirne den ahkâm kesip Uzunköprü’yü yönetmeye çalışmak, farklı planlamalar yapmak,  kimsenin haddi değildir.” Uzunköprü sahipsiz değildir. Biz gereken her şeyi bu güne kadar yaptık; bundan sonra da yapacak ve yaptıracak güce sahibiz.  Sanayi bakanımızla yakın iletişim halindeyiz.

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası olarak temellerini atıp başlattığımız ve yürüttüğümüz Uzunköprü OSB’nin kuruluş sürecinden başlayarak, bugüne kadar tüm siyasi partiler ve STK’lar desteklerini açıklamıştır. Özellikle ilçede ki STK lar birlik ve beraberlik fotoğrafı ile UTSO tarafından hayata geçirilen OSB projesi için billboardlarda ki kurumsal logoları ile bu desteklerini alenen de göstermişlerdir.

Yatırımcı talebi olmadığı yönünde ki iddia tamamen asılsızdır. 19 adet yatırımcı işletme, Uzunköprü OSB’de yer almak istediğini beyan etmiş ve ıslak imzalı ön talep başvurusu yapmıştır. Bu işletmelerin beyan ettikleri tahmini istihdam sayısı 2320’dir.

Hem bölgemiz hem de, ilçe kamuoyu OSB’nin bir an önce kurulmasını beklemektedir. Biz hem Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası, hem de Uzunköprü OSB Müteşebbis Heyeti olarak aralıksız olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Uzunköprü OSB’nin kurulması ile ilgili planlarımızda herhangi bir değişiklik olmadan süreç devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

UTSO Binasında yapılan toplantıya, Başkan Ercan İhtiyar, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, Genç Girişimciler Kurulu Başkanları ve Yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Filyasyon Ekipleri 24 Saat Mesaide
600 üyesine dezenfektan dağıttı
Kuraklık korkutuyor!
VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ VAR
Demir, Provokasyonlara karşı uyardı
MEB salgın döneminde velilere yönelik eğitimlere b
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il seçildi
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi