Çiftçiyi dövize Kur-Ban etmeyin!
Ülkemizde artan döviz kuruyla birlikte tarımsal girdi maliyetlerinin de katlanarak arttığını belirten üreticiler daha fazla dayanma
28 Ağustos 2020 Cuma 09:31

 

 

Ülkemizde artan döviz kuruyla birlikte tarımsal girdi maliyetlerinin de katlanarak arttığını belirten üreticiler daha fazla dayanma güçlerinin kaldığını belirterek çiftçiyi Kur-Ban etmeyin dediler.

 

Bölgemizdeki çiftçilerin en büyük sıkıntısı tarım sektöründe üretim maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet ediyorlar.

 

Bilindiği gibi mazot, tohum, tarım ilaçları, gübre vb. ithalata bağlı tarımsal girdilerin kullanılması büyük rol oynadığı gibi bitki koruma ürünlerinin hammaddesinin hemen hemen hepsinde dışa bağımlı bir konumda yer alıyor. Ülkemizde çiftçiler tarafından kullanılan gübrelerin yüzde 40’ını ithal ürünler oluştururken, Türkiye doğalgaz, potasyum, fosfat gibi gübre üretimindeki ana girdilerin yüzde 95’ini ithalatla karşılandığı ve her yıl dışa bağımlılık yüzünden milyarlarca dolar kaybediyoruz.

 

Çiftçinin masraflarının başında gelen en temel girdi olan mazotun güncel kur artışlarından ne derecede etkilendiği herkes tarafından bilinmektedir. Gübrenin yeterli miktarda kullanılmaması verimi doğrudan etkilerken, zararlılarla mücadelede yeterli ilaçlama yapılmaması ürün kayıplarına yol açma riski taşıdığı gibi birde üstüne kurak giden havalar çiftçinin beklediği verime tuz biber ekiyor. Kur artışları ayrıca makine ekipman fiyatlarına da etki ederken, yatırım maliyetlerini arttırmakta, üreticileri yeni yatırım kararlarından uzaklaştırmaktadır.

EZA-CEZA HEP ÇİFTÇİYE
Üreticilerin kur artışından büyük darbe aldığı gibi girdi fiyatlarındaki artıştan dolayı üreticinin çareyi daha az gübre, daha az zira ilaç kullanıyor veya hiç kullanmayıp tarlasından ektiği üründen verim bekliyor. Hali hazırda para sıkıntısı yaşayan üreticiler, kredi şartlarının da zorlaşmasıyla birlikte tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan artışlardan büyük darbe almaktadır. Girdi fiyatlarındaki artış sonrası birim başına düşen girdi maliyetlerini azaltma yoluna giden üreticiler çözümü; daha az gübre, daha az zirai ilaç ve eski makine kullanımında bulmaktadır. 2020 yılı içinde Dolar’da kur artışı yaklaşık yüzde 24, Euro’da ise yüzde 31 seviyesinde gerçekleşmiştir

 

ÇİFTÇİ EKİMDEN KAÇIYOR!
Birde bölgemizde çiftçinin elinden kimliği belirsiz kişiler tarafından toprakları alınınca çiftçi üretimden iyice kaçtı. Artık köylerimizde insan gücünün kalmadığı göz önünde bulundurulursa üretimden kopmaların devam edeceği gözle görülür bir şekilde her yıl artması kaçınılmaz oluyor. Bunun sonucunda da üretimden vazgeçen üreticilerin tekrar tarımsal üretime dönmeleri oldukça zor olmaktadır. Gençlerin ekonomi, eğitim vb. kaygılarla köylerini terk etmesi sonucu her geçen gün genç nüfus kaybına uğrayan ve üretimden kopan köylerimiz yalnızlığa mahkum edilmektedir. En son Mera Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle HES’lere açılan mera ve çayır alanları için bu alanların yok edilerek hem ekolojinin mahvedildiği hem de yem ham maddelerinde dışa bağımlı hale getirildiğini hep beraber görmüş ve köylerinde kalan üç-beş çiftçinin eşi ve torunu ile topraklarını kurtarma savaşı vermekten bitkin düşüyor.

 

‘Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO); “hububatta spekülatif kaynaklı fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek ve hububatta fiyat stokçuluğunun önüne geçmek” gerekçesini öne sürerek, ithalatın önünü açması çiftçiye vurulan en büyük darbe olarak önümüzde duruyor.

 

Özellikle halen devem eden kovid-19 salgını ülkeler için tarım sektörünün önemini ve vazgeçilmezliğini çok net bir şekilde göstermiştir.  En kısa zamanda gerekli önlemlerin alınması, tarım sektörünün her anlamda desteklenmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Filyasyon Ekipleri 24 Saat Mesaide
600 üyesine dezenfektan dağıttı
Kuraklık korkutuyor!
Demir, Provokasyonlara karşı uyardı
MEB salgın döneminde velilere yönelik eğitimlere b
VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ VAR
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il seçildi
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi