Ziraat Odası sertifikalı tohum satıyor
Uzunköprü Ziraat Odası 50 ton buğday ve 11bin ton arpa tohumu olmak üzere 61 ton sertifikalı tohumu çiftçilere
28 Ağustos 2020 Cuma 09:30

 

 

Uzunköprü Ziraat Odası 50 ton buğday ve 11bin ton arpa tohumu olmak üzere 61 ton sertifikalı tohumu çiftçilere satmak için harekete geçti.

 

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni buğday çeşitlerini ortaklarına tanıtıp bu yıl ekilmesi için Uzunköprü Ziraat Odası İktisadi İşletmesine kayıtlı Tohum Üretici Belgesini alan Oda, ürettiği sertifikalı tohumları satışa çıkardı.

 

Ziraat Odası olarak üreticilerimize Saban cinsi buğday ürününe ait 50 ton, Harman isimli arpa ürününe ait 11 top sertifikalı tohumun Uzunköprü Ziraat Odası İktisadi İşletmesi adına satışa çıkarıldığını belirten Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Kılıç; “Uzunköprü Ziraat Odası İktisadi İşletmesi adına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru sonucunda adımıza Tohum Üretici Belgesi düzenlenmiştir. Bizde Yönetim olarak Zirai araştırmayla birlikte hareket ederek ilçemiz için iklim şartlarına en yakın çeşitlerden olan Saban ve Köprü buğday çeşitleri ile yine Harman ismini verdiğimiz arpa çeşidini hayata geçirdik. Bunlardan Saban Buğday çeşidinin özellikleri; Trakya-Marmara bölgesinde her türlü toprak yapısına uygun olup özellikle taban arazilerde yatmaya dayanıklıdır. Küllemeye toleranslı, kahverengi pasa arta hasattır. Yapılan denemelerde ortalama verim 832 kg’dadır. Tamamen kendi ürettiğimiz olan arpa ve buğday çeşitlerimizin sertifikalı tohum olarak üreticimizin satışına sunduk. Bu yıl 50 Ton Buğday ve 11 Ton Arpa Olmak Üzere 61 ton ürünümüz odamızda çiftçimizi bekliyor. Bunun yanında diğer ürün çeşitleri de Uzunköprü Ziraat Odası İktisadi İşletmesi olarak satışlarına devam ediyoruz” dedi

 

“Üreticimize her konuda yardımcı oluyoruz”

Odamızdan yardım ve destek isteyen tüm çiftçilere anında tarım danışmanları tarafından geri dönüş sağlandığını belirten Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Kılıç, “Uzunköprü Ziraat Odası olarak söz verdiğimiz gibi çiftçimize hizmet vermek adına çalışmalarımız devam ediyor. Sertifikalı serbest tarım danışmanlık projesinde, ilçemiz olarak 5 tarım danışmanıyla hizmet veriyoruz. Tarım danışmanlarımız ürünün ekilişi ve hasadı arasında geçen zamanın her aşamasında çiftçimizin yanında oluyor. Arazi kontrolleri, gübreleme zamanı, hangi ürünün hangi tarla koşuluna iyi geleceği, ekilen ürününde görülen hastalık durumu gibi ekiminden biçilişine kadar olan tüm zamanda danışmanlarımız çiftçimizin hizmetinde oluyor” ifadelerini kullandı.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Vefat eden Gazeteciler, bu kitapta yaşatılacak!
GAYTANCIOĞLU; "Esnafa kira desteği ne oldu&qu
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi