Neden Araştırılmıyor ?
Bugün biz, yarın çocuklarımız zarar görmeden, daha fazla geç kalınmadan…
06 Ağustos 2020 Perşembe 09:02

 

 

Bugün biz, yarın çocuklarımız zarar görmeden, daha fazla geç kalınmadan…

 

Onlarca yıldan bu yana Çorlu ve Çerkezköy’de ki ağır sanayinin kanalizasyonu haline getirilen Ergene Nehri, yine can çekişmeye devam ediyor. Yıllardır süregelen plan ve programlar ile kurtarılmayı bekleyen Ergene Nehri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay içerisinde Derin Deniz Deşarj Projesini açıklamıştı. Ancak Ergene Nehri kirliliğinin geçmişten bugüne halk sağlığına ve çevreye verdiği zarar araştırılmamaya devam ediyor.

 

Trakya Platformu Sözcüsü ve Çevreci Avukat Bülent Kaçar, Uzunköprü Belediyesi tarafından yıllarca periyodik olarak yapılan analizlerin bir yıldır yapılmadığını dile getirerek “Ergene Nehri’nin bu hali son yıllarda rastladığımız en kötü kokuya ve renge sahip. Pandemi dönemi kısıtlamalarının kalkmasıyla beraber Ergene Nehri yine zehir akmaya başladı. Bölgemize hayat vermesini beklediğimiz Ergene Nehri, bizlere zehir ve ölüm taşımaya devam ediyor” dedi.

 

Son günlerde sıkça konuşulan Ergene Nehri Derin Deniz Deşarj Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Kaçar; “Hepimizin gördüğü gibi Ergene Nehri’nde kirlilik artarken, kirletilmesine göz yumulması da bölge insanına ayrı bir cezadır. Açıklanan Ergene Nehri Derin Deniz Deşarj Projesi, hem Marmara Denizindeki tuzluluk, kimyasal madde ve ağır metal oranını arttırarak ayrı bir kirliliğe sebep olacak, hem de çok büyük kamu harcamalarıyla birlikte ciddi bir kamu zararı oluşturacaktır. Çözüm kirliliğin tüm fabrikalarda kaynağında bertarafı için ileri arıtma tesislerinin kurulması ve Bakanlığın sürekli etkili denetimler yapmasıdır” dedi.

 

Avukat Kaçar; “Trakya’nın en ciddi çevre sorunu Ergene Nehri kirliliğidir. İçinde barındırdığı çok tehlikeli kadmiyum ağır metali ve yine tehlikeli kurşun, bakır, çinko gibi diğer ağır metaller ve bir çok zehirli kimyasallar bulunmaktadır. İçerisinde hiçbir canlı türü yaşayamayan dördüncü sınıf kirli su sınıfında, kimyasal zehir akan bir nehrin nasıl olurda çevreye ve canlı sağlığına olan etkileri araştırılmaz. Bölgemizde artış gösteren kanser vakaları ve yıllardır kanserden dolayı kaybettiğimiz insanlarımıza ve gelecek kuşaklara bir borcumuz var. Zehir akan bir nehrin yanından geçerken ciğerlerimize soluduğumuz hava kanser tehdidinden başka bir şey değildir. Uzunköprü Kamuoyu ve Trakya'daki tüm vicdan sahibi insanların, kuruluşların bir araya gelerek bu ciddi sorun için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için gerekli adımların atmasını sağlamamız gerekiyor. Ergene Nehri’nin çevresinde yaşayan insanlar üzerinde testler ve taramalar yapılması, kanser vakalarının sebeplerinin ve artış gösteren vakaların ciddi bir şekilde incelenmesi, toprak ve bitki araştırmaları, içme sularımızın tahlil edilmesi gerekiyor. Bugün bizler, yarın çocuklarımız için bu araştırma ve taramaların ne kadar ciddi olduğunu anlamalıyız, soruna en ciddi şekilde yaklaşıp bu duyarlılığı hiç değilse gelecek kuşaklar için sağlamalıyız. Sağlık Bakanlığı bölgemizdeki kanser vakaları ile ilgili tüm verileri paylaşmalı ve Bakanlığın Laboratuvarlarında sürekli tahliller yapılmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ergene havzasını hangi kuruluşların kirlettiğini, kirletenler hakkında suç duyurusu yapılıp yapılmadığını, son beş yılda hangi tesisler hakkında ne işlemler yapıldığını, kirlilik ölçümlerini ayrıntılı olarak kamuoyuna açıklamalıdır.” diye konuştu.

 

Avrupa’nın en büyük çevre projelerinden biri kabul edilen Derin Deniz Deşarjı Projesi için bugüne kadar 2.5 milyar liralık bir yatırımda bulunulurken, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında beş adet müşterek atık su arıtma tesisi inşa edildi. Muratlı OSB arıtma tesisi devreye alınmış, Ergene 1 ve Çorlu 1 OSB arıtma tesisleri Ağustos ayında, Ergene 2 OSB arıtma tesisi 2020 sonunda ve Velimeşe OSB arıtma tesisinin 2021 yılının sonunda devreye alınması planlanıyor.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Filyasyon Ekipleri 24 Saat Mesaide
600 üyesine dezenfektan dağıttı
Kuraklık korkutuyor!
Demir, Provokasyonlara karşı uyardı
MEB salgın döneminde velilere yönelik eğitimlere b
VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ VAR
Edirne, kadına şiddeti önlemede pilot il seçildi
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi