Çeltikçinin derdi yüksek maliyet
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, yüksek girdi maliyetlerinin üreticiyi zorladığını söyledi. Ergin, üretimin sürdürülebilir olması için
24 Temmuz 2020 Cuma 09:43

 

 

İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, yüksek girdi maliyetlerinin üreticiyi zorladığını söyledi. Ergin, üretimin sürdürülebilir olması için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

 

Türkiye’nin çeltik üretiminde kendi kendine yetemediğini ve ithalat yaptığını dile getiren Ergin, son dönemde çeltik ithalatının büyük çoğunluğunun ABD, Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Portekiz ve Yunanistan’dan yapıldığını belirtti.

 

Çeltik üretiminde yüksek girdi maliyetlerinin üreticiyi çeltik ekiminden uzaklaştırdığını savunan Ergin, “Ülkemizde çeltik üretiminde kullanılan mazot, elektrik, kimyasal gübre ve ilaç gibi temel girdilerin fiyatları, pirinç ithalatı yaptığımız ABD, Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Portekiz gibi ülkelerin fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Bu da ülkemizde üretim maliyetini artırmakta ve ucuz maliyetli ithal pirinç ile rekabet zorlaşmakta” şeklinde konuştu.

 

“Üretici korunmalı”

Çeltik üreticisinin düşük maliyetlerle korunması gerektiğini vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “TMO üretici fiyatlarının gerilediği durumlarda piyasaya zamanında müdahale etmeli, üreticiyi mağdur etmeyecek bir müdahale fiyatı açıklamalıdır. Açıklanan fiyat Ankara’da masa başında değil konun gerçek muhatapları ile istişare edilerek ve ülkemizin gerçekleri göz önünde bulundurularak girdi fiyatlarındaki artışın ve reel  enflasyonun altında olmamalıdır.

 

Çeltik ithalatına ihtiyacımız olsa da hasat döneminde ithalata kesinlikle izin verilmemelidir. Çeltik üretiminin artırılması için yeni sulanan alanlar açılmalı, sulamada kullanılan elektrik çiftçiye uygun fiyatla verilmeli, faturalandırma mutlaka hasat sonuna gelecek şekilde düzenlenmelidir.”

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Vefat eden Gazeteciler, bu kitapta yaşatılacak!
GAYTANCIOĞLU; "Esnafa kira desteği ne oldu&qu
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi