GAYTANCIOĞLU’DAN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
Saros Körfezi'nin karşı karşıya kaldığı tehditler ve bu tehditlerin ortadan kaldırılarak körfezin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde bırakılması
07 Temmuz 2020 Salı 11:56

 

 

Saros Körfezi'nin karşı karşıya kaldığı tehditler ve bu tehditlerin ortadan kaldırılarak körfezin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde bırakılması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,  Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti.

TBMM Başkanlığına sunulan teklifte Saros Körfezi'nin ekolojik, doğal ve tarihi özellikleriyle ülkemizin en özel deniz alanlarından biri olduğu ve turistik özelliklerinin bozulmadan korunması amacıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edildiği hatırlatıldı.

 

Teklif gerekçesinde “Saros Körfezi, 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere ev sahipliği yapan, su altı zenginlikleri ile dolu ve sualtı etkinlikleri ile ilgilenenler için oldukça önemli bir bölgedir. Körfez içinde barındırdığı zengin balık çeşitleri nedeniyle deniz biyologları ve dalış meraklıları arasında büyük ve doğal bir akvaryum olarak nitelendirilir” denilerek bu duruma rağmen son yıllarda yaşanan gelişmeler nedeniyle Saros Körfezi ve kıyılarında hızlı bir bozulma görüldüğü ifade edildi.

Körfezde kıyılarda yaşanan yapılaşma, kaçak kum alımı, taş ocaklarının açılması, rüzgâr enerjisi projeleri, denizin doğal yapısını bozan yapılar, kıyıların o yörede yaşayan halka rağmen başka şirketlere kiralanması gibi sorunlar yaşanırken son olarak FSRU doğalgaz limanı yapılması gündeme geldiği vurgulandı.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Saros Körfezi'nin hızla doğal yapısını kaybettiğine dikkat çekerek, “Bütün bu sorunlar Türkiye'nin en özel deniz alanlarından birisi olan Saros Körfezi'ni nasıl koruyup gelecek kuşaklara bozulmadan aktaracağımız konusunda endişelere yol açmaktadır. Körfezin karşı karşıya kaldığı risklerin ve bu risklerin ortadan kaldırılarak, atalarımızdan aldığımız gibi gelecek kuşaklara aktarabilmemiz ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için içinAnayasamızın 98'inci ve TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105'inci Maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını saygılarımla arz ve teklif ederim” dedi.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprüspor Başkanı Şentemel oldu
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi