Bilirkişi OSB projesini çevre planlarına aykırı buldu
Uzunköprü’ye bağlı Kavacık Köyü’nde yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi projesine karşı Edirne’de bir
06 Temmuz 2020 Pazartesi 17:58

 

 

Uzunköprü’ye bağlı Kavacık Köyü’nde yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi projesine karşı Edirne’de bir araya gelen köy halkı da bilirkişi raporu da ‘hayır’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletilen itirazlara rağmen görüşlerinin dikkate alınmadığını belirten köy halkı, ‘Köyümüzde OSB istemiyoruz’ diyerek, isyan etti. Edirne Tabip Odası’nda düzenlenen basın açıklamasına köy halkı, dava tarafları ve Avukat Bülent Kaçar katıldı.

 

Bilirkişi Heyet Raporu’nun açıklanmasıyla birlikte köy halkı adına açıklama yapan Avukat Bülent Kaçar, projenin Trakya Bölge Planı’na aykırı olduğunu dile getirerek, “Yüzlerce Kavacık köylüsü neden köylerine, göletlerine, meraya, tarım alanlarına, cevizliklerine, tümülüslerine bitişik Organize Sanayi Bölgesi kurulamayacağını anlatan gerekçeli yazılı itirazlarda bulundular. Ancak halka ve hakka hizmet için görev yapması beklenilen Bakanlıklar Kavacık köylülerinin bu haklı ve gerekçeli feryatlarını duymadılar. Müvekkilim Mehmet Günay ve Kavacık köylüleri köylerini, topraklarını, ormanlarını, su varlıklarını korumak için hukuksal ve toplumsal mücadeleyi örnek bir dayanışma ile büyütüyorlar. Kavacık Köy Muhtarlığının ve S.S. Kavacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin müdahil olduğu bu davayı Kavacık köy halkı açtığı diğer iptal davalarıyla sahiplenmektedir. Bilim OSB projesinin hukuksuzluğunu kanıtlarıyla ortaya koymuştur” dedi.

 

Açıklanan bilirkişi raporunun ardından yürütülecek süreçle ilgili de bilgi veren Kaçar, “Bilirkişi raporuna tarafların itirazları olacaksa Danıştay 6. Dairesi durumu değerlendirecek. İtirazların ardından Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesini bekliyoruz. Akabinde yine iptal ile bu davanın sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Uzunköprüspor Başkanı Şentemel oldu
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi