Trakya ölüm oranında ilk 3’te
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2019 yılına ilişkin ölüm ve ölüm nedenlerini gösteren istatistik verilerini açıkladığı raporunda,
26 Haziran 2020 Cuma 14:12

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2019 yılına ilişkin ölüm ve ölüm nedenlerini gösteren istatistik verilerini açıkladığı raporunda, İyi ve kötü huylu tümörlerden ölenlerin incelendiği iller arasında Trakya ilk üçte yer aldı.

 

Verilere göre, Tekirdağ ikinci, Kırklareli üçüncü olurken, Edirne de aynı risk grubunda yer alarak, dördüncü sırada gösterildi.

 

TÜİK, 2019 yılına ilişkin ölüm ve ölüm nedenleri istatistiklerini açıklayarak, çarpıcı bir gerçeği de ortaya koydu. TÜİK’in raporuna göre, bin kişi başına düşen ölüm sayısını ifade eden kaba ölüm hızı, 2018'de binde 5,2 iken 2019 yılında artarak binde 5,3 oldu. Diğer bir ifadeyle geçen yıl bin kişi başına 5,3 ölüm düştü. Ölenlerin yüzde 54,6’sını erkeklerden, yüzde 45,4’ünü de kadınlardan oluştu.

 

Binde 8,6 ile Edirne göze çarpıyor
Kaba ölüm hızına göre yapılan sıralamada en yüksek il 9,9 oranıyla Kastamonu olurken, sırayı binde 9,3 ile Sinop, binde 8,9 ile Balıkesir, binde 8,6 ile Edirne takip etti. Kaba ölüm hızının en düşük olduğu il ise binde 2,4 ile Şırnak oldu. Bu ili binde 2,7 ile Hakkari, binde 2,9 ile Van ve binde 3,1 ile Batman ve Şanlıurfa izledi.

 

Ölümlerin yüzde 36,8’i dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanırken, yüzde 18,4 ile iyi ve kötü huylu tümörler, yüzde 12,9 ile solunum sistemi hastalıkları da önemli bir paya sahip çıktı.

 

Kötü huylu tümörler Edirne’yi rahatsız ediyor
Tümör kaynaklı ölümlerin büyük bir kısmını gırtlak ve akciğer tümörü oluştururken, iyi ve kötü huylu tümörlerden ölenler illere göre incelendiğinde, 2019 yılında iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölüm oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 22,2 ile İstanbul olduğu görüldü. Bu ili yüzde 22,1 ile Tekirdağ, yüzde 21,9 ile Kırklareli ve Edirne, yüzde 21,8 ile Erzurum izledi. İyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölüm oranının en düşük olduğu illerin ise yüzde 10,7 ile Şanlıurfa, Hakkari ve Şırnak olduğu ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Tarihi köprüye saygısızlık
Ak Parti’nin yeni yönetimi ilk toplantısını yaptı
Siftah bizden, Bereketi Allah’tan
Zabıta, HES kodu uygulaması yaptı
Gençlik Merkezi’nde EBA sınıfı
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi