Peközcan; Belediye bu işin neresinde?
Çöpköy Mahallesi eski Belediye binası arkasında bulunan ruhsata aykırı bir şekilde yapımı devam eden ve bu nedenle mühürlenen
25 Haziran 2020 Perşembe 09:41

 

Çöpköy Mahallesi eski Belediye binası arkasında bulunan ruhsata aykırı bir şekilde yapımı devam eden ve bu nedenle mühürlenen bir inşaat, Uzunköprü Belediyesi’nin vurdumduymaz tavrı, Belediye Başkanı ve Encümenin verdiği izin ile inşaatın yapımı devam ediyor.

 

İlçemiz Uzunköprü’ye bağlı Çöpköy Mahallesinde KM Tekstil firmasının istihdam yaratmak için ek bina yapım aşamasında anlaştığı ve fiyat konusunda uzlaşamadığı, başka bir firma ile anlaşarak yapmaya başladığı inşaatın kaçak olduğunu iddia eden ARİŞ Makine ve Arsac Demir Çelik Şirketi sahibi Faruk Peközcan, Belediyenin sadece para derdinde olduğunu, inşaatın kaçak olarak yapımının devam ettiğini, belediye encümeninin buna göz yumduğunu iddia ederek Belediye Başkanının bu işe neden müsaade ettiğine bir anlam veremediğinin altını çizdi.

 

İş İnsanı Faruk Peközcan, şimdi buradan Belediye Başkanı Özlem Becan’a soruyorum: Bu inşaatın ruhsatı var mı? Ruhsatı varsa bunların projelerini kimler yapmıştır? Ruhsata hangi belediye görevlileri imza atmıştır? Eğer ruhsatı yoksa kaçak bir pozisyondaysa Uzunköprü Belediye Başkanından bu soruların cevabını Uzunköprü halkı ve bizler beklemekteyiz" şeklinde konuştu.

 

“Şeffaflık ve Dürüstlük “ Muhabetine CHP’li Belediye Başkanı Özlem Becan’ın uymasını tavsiye eden Peközcan, Kaçak ve inşaat ruhsatı olmayan bir yere nasıl izin verildiğini hala anlamış değilim dedi.

 

ARİŞ Makine ve Arsac Demir Çelik Şirketi Sahibi Faruk Peközcan,  Halen yapımı devam eden inşaatın tamamen yasalara aykırı olarak yapıldığını işaret ederek önce inşaatı mühürleyen daha sonra izin veren Belediye Encümeni üyelerini ve Başkanı da zan altında bıraktı.

 

Peközcan, basın açıklamasında, KM Tekstil firmasının yaptığı inşaatın her bakımdan kaçak olduğunu vurgulayarak anlaştığı rakamlara insanların çalışacağı bir alan değil ama tavuk kümesi yapılacağını iddia etti. İmar izni, yapı ruhsatı, deprem yükleri ve statik hesapları yapılmadan yapılan binanın yasal olmadığını ve binanın yapımına izin verenlerin suç işlediğini söyleyen Peközcan, Kaymakamlığa verdiği dilekçenin cevabına göre hareket edeceğini ve gerekirse Savcılığa başvuracağını söyledi.

 

Konu hakkında basına yazılı açıklamalarda bulunan ARİŞ Makine ve Arsac Demir Çelik Şirketi Sahibi Faruk Peközcan, Kamuoyunu meşgul eden KM Tekstil’in firmasını asılsız iddialarla karalamasına cevap verdi. Adı geçen şahısları gerçekleri açıklamaya davet eden Peközcan, kendisini ve firmasını bu konuda eleştirenlere cevap verdi;

 

“60 yıllık ticari hayatımızda tornacı eniştenin oğlu Faruk Peközcan, olarak Ariş Makine ve Arsac Demir Çelik şirketinin sahibi olarak ticaret hayatıma devam etmekteyim. Kimsenin işi ve istihdam yaratmasıyla herhangi bir ilgim ve alakam yoktur. Ben, belediyemizin ve Uzunköprü halkımızın haklarını koruyan, her yerde savunan yerel bir vatandaş aynı zamanda iş adamıyım. Gündem konusu olan 200 kişilik istihdam sağlayacağını söyleyen Km Tekstil ve Melhan Tekstil sahibi olan iş adamına cevabımdır. 5 aydan bu tarafa Ariş Makine firmamızla görüşüp KM Tekstil’e çelik projeleri hazırlatıp, 4 ayrı proje çizdirip, defalarca kez Çöpköy’de ki işyerine gelip gidilerek verilen teklifler üzerinden en son 30.04.2020 tarihli teklifte anlaşılmıştır. Sözleşmede işverenin kendi el yazısı ile ödeme tablosu çıkarılarak mutabakat sağlanmıştır. Örneği de elimizdedir. Ayrıca iş adamının firmamıza gelip gittiği ve kendi el yazısıyla ödeme tablosu hazırladığı kamera görüntülerimizde de mevcuttur. Verilen son teklifte KDV dahil 495.000 TL anlaşması yapılan 1100 m² kapalı alan, 200 m²’si iki katlı ofis olan çelik konstrüksiyon yapının sözleşmesi yapılmıştır. KM Tekstil’in sahibi büyük iş adamı avukatı ile birlikte “erkek sözü” veripte anlaşma yapması ve ödeme yapmayıp bir hafta sonra sözünden cayması büyük iş adamına yakışır bir durum değildir. Sonradan da yerel basını toplayarak firmamız ile yapılan sözleşmesinden projeyi, 200 ile 300,00 TL aşağıya yaptırıyorum diye açıklama yapması ve kendisini gündemde tutması olağan güncel bir konudur. İş adamına sormak lazım; o fiyata tavuk kümesi mi yaptırıyor? Yapılan çelik konstrüksiyon proje olmadan; imar izni, yapı ruhsatı alınmadan, deprem yükleri, statik hesapları projeye uygun olmayıp fiyatı düşürülerek başka bir soğuk demirci firmasına verilmesidir” diye konuştu.

 

“KM TEKSTİL SÖZÜNDEN CAYMIŞTIR”

ARİŞ Makine ve Arsac Demir Çelik Şirketi Sahibi Faruk Peközcan, açıklamasının devamında; “KM Tekstil’in sahibi ünlü işadamının ve avukatının bulunduğu, iş anlaşması yaptığı sözünden caymasıdır. ARİŞ Makine’nin, projesine uygun en son sözleşmesini yaptığımız teklif sözleşmemizin bedeli KDV dahil 495.000 TL’dir. Şirket sahibinin izin, ruhsat, proje almadan, hiçbir harç yatırmadan kamu ve belediyemizi zarara uğratarak yerel basının gündeminde kalmayı özenle başarmıştır. Bu projenin yapımı iş adamının despot yapısı ve belediyemize olan baskısıyla mı gündemde kalmaya çalışıyor? Çünkü Uzunköprü belediyemize olan 6,5 yıllık kira ve su borcu bulunan 430.000 TL civarındaki borcunu ödemediğini buna karşılık Uzunköprü belediyemize, malzemeleri kendisinin aldığını 300.000 adet maske yaptığını söyleyerek belediyemizi zan altında bırakmıştır. İşin aslı ise maskelerin bütün malzemelerini belediyemiz tarafından alınmıştır. Buna istinaden İmar izni, inşaat projesi, yapı ruhsatı olmayan inşaatına başlayarak işine devam etmiştir. Çünkü iş adamının belediyemizden maskeler karşılığında alacağı olduğunu halkımızdan görüştüğü kişilere beyanda bulunmuştur. Sayın Uzunköprülü vatandaşlarıma yapılan bütün maskelerin malzemelerini Uzunköprü belediyemiz, bedeli karşılığında başka firmalardan temin etmiştir. Maskelerin yapımı için KM Tekstil’in atölyesini 2-3 günlüğüne kullanmıştır. KM Tekstil iki üç günlük bir çalışmayla belediyeden bu kadar alacağım var diye söylemesi gündeme Uzunköprü belediyemiz ve KM Tekstil-Melhan Tekstil arasında siyasi ve ekonomik bir iş birliği olduğunu düşündürüyor? Belediyemizin bu firmadan bu kadar alacağını göz ardı etmesi Uzunköprü belediyemizin bu kaçak yapıya göz yummasını, belediyemiz benim kaçak yapı şikayet dilekçemi yasak olmasına rağmen basına sızdırıp nasıl gündeme getirip dilekçeyi benim verdiğimi açıklayabiliyor? Yapılan yapının imar yönetmeliğinin 32. ve 42. maddelerine uygun olmadığı, kaçak yapıldığı, belediyemizin de buna göz yumduğu, yaptığımız takip ve tespitlerle anlaşılmıştır. Zengin iş adamına 6,5 yıldan bu tarafa dokunulmadığını, belediyemizin bu konuda zarara uğradığını, ayrıca belediyemizin 430.000 TL alacağına rağmen tahsil edilemediği, buna kimin ve kimlerin göz yumduğunu bir basın açıklaması ile gündeme getirmesini rica ederim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Tarihi köprüye saygısızlık
Gazi Caddesinde Farkındalık yarattı
Ak Parti’nin yeni yönetimi ilk toplantısını yaptı
Çiftçiye kız vermiyorlar
Siftah bizden, Bereketi Allah’tan
Zabıta, HES kodu uygulaması yaptı
Gençlik Merkezi’nde EBA sınıfı
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi