ESLİDAŞ Lisanslı Depoculuk tesisi açıldı
Törene Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, Uzunköprü Belediye Başkanı, Havsa Ak Parti Belediye Başkanı,
18 Haziran 2020 Perşembe 09:58

 

Törene Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, Uzunköprü Belediye Başkanı, Havsa Ak Parti Belediye Başkanı, Uzunköprü İl Genel Meclis Üyeleri, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ak Parti il Başkanı Belgin İba, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri,  esnaflar, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı ESLİDAŞ Yönetim Kurulu Müdürü Tolga Öztürk yaptı. Lisanslı Depoculukta emeği geçen herkese teşekkür eden Öztürk, Lisanslı Depoculuğun Çiftçilerimize olan avantajlarından bahsetti. Ton başı 25 Lira nakliye desteği, % 2,2 sipotaj kesintisi olmayacağını ve burada ödenen hammaliye ücretlerinin hepsi desteklerle birlikte geri ödenecektir dedi. Lisanslı Depoculuk Sistemi sayesinde Çiftçimizin eline ton başına 62 lira ekstra gelir elde edeceğinin altını çizen Öztürk,” Eski sistemde 15 günde çiftçimize yapılan ödeme Lisanslı Depoculuk sistemi ile 3 gün içerisinde hesaplarına yatacaktır. Tesisimiz 31 Bin Ton kapasitede olup değerli Çiftçilerimize kolaylık sağlamak için saatte 400 Ton kapasiteli ile alım sistemimiz bulunmaktadır. Değerli Çiftçilerimiz için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Vatan’a Millete ve değerli Uzunköprü Çiftçisine hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 

Açılışta söz alan Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, “Öncelikle bu yatırımdan dolayı Öztürk Ailesine çok teşekkür etmek istiyorum. Tarım ticareti açısından çok önemli bir yol bu Lisanslı Depoculuk. Bildiğiniz gibi Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hızlı bir şekilde muhafazadan çekiliyor. Artık Toprak Mahsulleri Ofisi, tüccarlarımızın, sanayicilerimizin alacağı malları Lisanslı Depolarda, depolanacak. Lisanslı Depoculuğun bakanlığımız tarafından da ciddi destekleri var. Bu destekleri Tolga kardeşimiz biraz önce bahsetti. Aynı zamanda finansal anlamda da üreticimizin harman döneminde satış yapmak zorunda kalmasının da önüne geçen bir sistem. Biliyorsunuz malın çok yoğun arzından dolayı fiyatlar ciddi anlamda etkilenip düşüyordu. Ondan dolayı buraya dökülecek ürünleri alınacak elektronik ürün senetleri ile Bankadan 0 faizle finansman imkanları birçok avantajları var” ifadelerine yer verdi.

 

Uzunköprü Belediye Başkanı konuşmasında, “Bugün burada ilçemizin Tarımsal ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz ve Uzunköprü Belediyesi olarak çok önemsediğimiz Lisanslı Depoculuk alanında Uzunköprü’de gerçekleştirilen ESLİDAŞ Tarım Ürünlerinin Lisanslı Depoculuk işletmesinin açılışında bulunuyoruz. Geleneksel tarım yöntemleri ile Uzunköprü’müzde çiftçimiz hasat sonrası ürününü sattığında az önce Başkanımın da söylediği gibi büyük bir kaybı oluşmakta ve bu aynı zamanda tüccarımız ve sanayicimiz içinde bir kalite kaybı oluşturmaktadır. Geldiğimiz noktada bugün bu siloların açılışı ile bu gelir kaybını ve tüccarımızın daha fazla kaliteli ürüne ulaşmasını sağlayacağımızı umuyorum. Bu anlayışla da bugün olduğu gibi yarında Uzunköprü’de gerçekleştirilecek bu tarz yatırımlarda Uzunköprü Belediyesi olarak sonsuz desteğimiz olduğunu bilmenizi istiyorum” dedi.

 

Son olarak söz alan Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, “Bende yaklaşık 8-9 ay oldu. Geldiğimden beri Uzunköprü’nün geçmişte Tarımda ne kadar önemli bir İlçe olduğunu duyuyorum ve 1970 ve1980’lerde Uzunköprü için gerçekten tarımda parlak bir dönem geçirdiğini kendi gözlerimizle görüyoruz, hikayelerini dinliyoruz. Vergi gelirindeki artışları yani diğer arkadaşlardan da benzer şeyler duyuyorum. Şimdi bütün çabamız tekrar Uzunköprü’yü yine o eski günlerine, parlak günleri ile tekrar buluşturmak tabii şimdi açılışını gerçekleştireceğimiz tesisimiz önemli bir parçası. Çiftçimize katma değer sağlayacak gelir artışı sağlayacak tabii bu bunun bir parçası ama bunu diğer alanlarda da desteklemek gerekiyor. Şuan Tarımsal faaliyetler alanında en önemli projemiz Çakmak Barajı olarak gözüküyor ve bu kanalların yapılması gerekiyor biran önce bu konuda Ankara ziyaretimiz olmuştu, İl Başkanımızda da burada kendisine teşekkür ediyorum. Yine Ziraat Odası Başkanımız, İlçe Başkanlarımız ve STK Temsilcilerimiz bu grubun içindeydi. Ve biz bunu sık sık tekrarlayacağız. Çünkü bu tesislerin ürünle dolması için ve yeni tesislerin yapılması için mutlaka Çakmak Barajının biran önce bitirilmesi lazım Uzunköprü için en önemli Proje olarak gözüküyor” ifadelerine yer veren Erdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi; “Edirne’nin ve Trakya’nın en önemli Projelerinden birisi olarak Çakmak Barajını görüyoruz. Başka depolama alanlarına ihtiyaç duyulacak. Tabii bunun dışında Tarımsal faaliyetleri çeşitlendirmek gerekiyor. Hububat ekiminin dışında meyve, çiçek ve narenciye türünden bu konuda da bir eksiklik görüyoruz. Ziraat Odamızla beraber bir çalışma içerisindeyiz. Orda da bir soğuk hava deposu alanında bir yetersizlik tespit ettik. İnşallah bunları da hizmete kazandırırsak tabii bununla bitmez. Tarım Alanlarında işletilmesi, toplulaştırmaların biran önce bitmesi lazım. Bunları hepsini beraber değerlendirdiğimizde belki birkaç yıl içinde ya da orta vadede Uzunköprü’nün çok daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum. Bu tesisi ilçemize kazandıran firma yetkililerine Seçkin Bey’e teşekkür ediyorum ve bereketli kazançlar diledi ve konuşmasını tamamladı.

 

Ardından törene katılanlar açılış kurdelesini keserek tesisi hizmete açtılar.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi